כשמעשיה חסידית הופכת לסיפור בלשי: חידת סמירנוב

 
חידת סמירנוב
חידת סמירנוב צילום: יח"צ
 
עודכן 09:27 10/08/2013

"חידת סימרנוב" הוא ספר רענן ומקורי, המביא חידה בלשית עם צופן תורני-תנכ"י וכתיבה שנונה, חסידית וקומית – מעין שלום עליכם 2013

 
 
 
 
 

מעשה באדמו"ר מסמירנוב המשדך את בנו ישראל עם לאה, בתו של האדמו"ר מקגלביץ'. כך מתחילה עלילת "חידת סמירנוב", ספרו החד של ספי אקוניס.

 

זהו שידוך מצוין שכולם מחכים לו, אך שוד ושבר - ביום אחד ישראל נעלם כלא היה, מותיר אחריו אב שבור לב, חצר מרוסקת עם צופן של פסוק המופיע על גבי חומש נדיר:  "ועיני לאה רכות, וחברים לה - המן המצורע, מקץ מאה ועשרים תביא לראש דוד וגוליית ותדע סודי".

 

העלילה והדמויות נבחרו ונרקמו בקפידה רבה. שמות החסידויות וחלק מהדמויות לקוחים מעולם המשקאות האלכוהולים - סמירנוב וקגלביץ' הם שמות של וודקה, רבי יוסף האנגובער תורם את חלקו כדמות קיק סייד, יחד עם יתר אנשי החצר הססגוניים.

 

הסיפור כולו מתחיל במאה ה-18, אך כעבור כמאה שנה הוא מתחדש בבית המשפט שבמפרץ חיפה. גיבור הסיפור הוא ספי, עורך דין בתחילת דרכו ובוגר ישיבה שהתפקר. ספי משמש כיועץ משפטי של השופט יפתח גלעדי, שמתגלה כאגו-מנאייק המחפש למרפק את עצמו לצמרת. גם כאן מקור השם הוא בעקבות הדמות התנ"כית והאינסרט המפורסם ""ויפתח הגלעדי היה גבור החיל והוא בן אישה זונה".

 

עלילת הסיפור שוזרת בתוכה מעשיה חסידית שהופכת לעלילה בלשית וסוגיה משפטית המערבת בתוכה באופן נפלא את הקודש והחול. הכתיבה של אקוניס נהדרת והיא שוזרת בתוכה לא מעט יידישקייט יחד עם פוסט מודרניזם. המשימה היא להכריע למי שייך החומש - לחסידות קגלביץ' ולרבה חובב הגימטריה, או שמא דווקא לשימל - שהוא נצר לחסידות סמירנוב, כשבתווך מובא הסיפור בשפה ייחודית ומקורית.

 

"ספי אקוניס" הוא שם בדוי וזהותו של מחבר הספר לא ידועה. מה שכן ידוע זה כי מדובר בבוגר ישיבה גבוהה בן 27 ובעל תואר במשפטים, "שוהה בחו"ל זה שנתיים בשליחות שהשתיקה יפה לה עם כיפה סרוגה בכיס - מגולגלת ולא מקופלת". אם כן מדובר בבחור שמילא כרסו בש"ס  ולמד שנים ארוכות בישיבה, אך יחד עם זאת זנח את הדרך וזהו למעשה סוד כוחו של הספר.

 

"חידת סמירנוב" בועט במוסכמות, שוחט את הפרות הקדושות ומביא מבט ציני, חיצוני וסרקסטי על הנעשה בחצרות הקודש בראשות האדמו"ר "עבד השם". אקוניס לקח את הידע התורני העצום שלו ועשה במקורות כבתוך שלו. הוא לש את העברית ופסוקי התנ"ך מערבב אותם זו בזו - קודש בחול וחול בקודש - ומגיש לקורא תבשיל נהדר רווי תבלינים וצימוקים.

 

המעשיה החסידית מאבדת את המעצורים והופכת לסיפור מעט סליזי, גועש, רווי יצרים, אהבה ושנאה יחד עם סודות וקבלה. ספר המשלב ספרי קודש בני מאות שנים יחד עם חומר משפטי וחידה בלשית אינטליגנטית ומותחת.

 

בשבוע אחד מספיק גיבור הספר ספי להתגרש, לאבד את ביתו ולגור בבית המשפט. לעלילה מתווספים רופא השיניים של האפיפיור, חסידים שוטים והכל ב"אוויר ובאווירה של צומת הצ'ק פוסט בואכה חיפה". למרות שמדובר בספר ביכורים, קורא תמים יתקשה להבחין בכך. הספר בהחלט בשל והכתיבה מצוינת. "חידת סמירנוב" אפוי היטב, העלילה מתוחכמת ומפתחת בהדרגה עם מחזות לא צפויים והעריכה ידעה לשמר את קו המתח בקצב נכון - כראוי לספר בלשי.

 

העובדה שמדובר בספר שנכתב על ידי סופר אנונימי מגבירה ומפארת את האימפקט והאניגמה של "חידת סמירנוב". זהו ספר בלשי ומשפטי מצוין שנכתב על ידי אדם שבא מהקהילה, אך פורץ את הגבולות ומביא את השילוב של ארון הקודש וארגז החול לשיאים חדשים.

 

"חידת סמירנוב", ספי אקוניס, כנרת זמורה ביתן, 222 עמודים

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.