הוכרזו הרבנים הראשיים החדשים: הרב דוד לאו והרב יצחק יוסף

 
עודכן 20:42 24/07/2013

147 מתוך 150 בעלי זכות הצבעה בבחירות לרבנות הראשית הצביעו וקבעו מי כי השניים ינהיגו את הרבנות בעשר השנים הבאות. 68 מתוך בעלי זכות ההצבעה בחרו בבנו של הרב עובדיה יוסף כרב הראשי הספרדי והעדיפו אותו על פני שמואל אליהו. אותו מספר של בוחרים העדיפו את הרב לאו על פני הרב דוד סתיו

 
 
 
 
 

ניצחון כפול ומוחץ לחרדים ותבוסה כפולה וקשה לציונות הדתית - כך הסתיימה הערב (רביעי) מערכת הבחירות לרבנים הראשיים לישראל. הרב יצחק יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף, נבחר ברוב קולות לכהונת הראשון לציון והרב הראשי הספרדי. הוא גבר בין היתר על מועמד הציונות הדתית, הרב שמואל אליהו, וגם על מועמדו של הרב עמאר הרב ציון בוארון. הוא קיבל 68 קולות מתוך 147 הקולות של חברי הגוף הבוחר.

 

גם בבחירות לרב הראשי האשכנזי נרשם ניצחון מוחץ לחרדים. הרב דוד לאו, רבה הראשי של מודיעין ובנו של הרב ישראל מאיר לאו נבחר לרב הראשי האשכנזי והוא הביס את הרב דוד סתיו - איש הציונות הדתית, שניהל קמפיין אגרסיבי וממושך בשנתיים האחרונות ונתמך על ידי סיעת הבית היהודי. במישור הפוליטי מנהיג ש"ס אריה דרעי רשם לזכותו נקודות רבות ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט נחל כישלון.

 

(6:57 דקות)

 

הרב יצחק יוסף הוא בנו השישי של הראשון לציון הרב עובדיה יוסף. הוא מכהן ב-30 השנים האחרונות כראש ישיבת "חזון עובדיה" בירושלים והוא מפורסם בארץ ובעולם כמחבר סדרת הספרים "ילקוט יוסף" המונה 38 ספרים החובקים את כל זרועות ההלכה, וכן ששה ספרי שאלות ותשובות בשם "עין יצחק". הוא מתגורר בשכונת סנהדריה בירושלים, נשוי בשנית לאחר שהתגרש מאשתו הראשונה כעבור חצי שנה, אב לחמישה וסב לנכדים והוא בן 62.

 

הרב יצחק נחשב אמנם כתלמיד חכם חשוב וכפוסק אבל הוא חסר ניסיון פרקטי ברבנות מעשית. הרב הראשי הספרדי החדש נכנס למעשה למרוץ רק בשבוע שעבר, לאחר שאחיו הרב אברהם יוסף הרב הראשי של חולון פרש בשל חקירה משטרתית. עד לחודש שעבר נחשב הרב הראשי היוצא שלמה עמאר כמועמד המוביל, אבל לאחר שהוא חבר לרב סתיו החליטה ש"ס להעניש אותו ולא לתמוך בו.

 

הרב שמואל אליהו קיבל 49 קולות, 19 קולות פחות מאשר הרב יצחק יוסף והוא נתמך על ידי הבית היהודי, וראשי הערים מהאגף הימני של הליכוד - אבל אלה בסופו של דבר לא הספיקו.

 

מי שהובס בבחירות האלה ולקה פעמיים הוא הרב הראשי היוצא שלמה עמאר. הוא חבר בשעתו לרב דוד סתיו, הרב עובדיה זעם ובתגובה הסיר את תמיכתו בו. כנקמה החליט הרב עמאר להחליט כמקורבו את חבר בית הדין הרבני הגדול הרב ציון בוארון והוא פעל נמרצות לבחריתו - אבל בסופו של דבר הוא כשל וזכה במקום שלישי והאחרון. המנצחים בחזית הראשון לציון הם כמובן הרב עובדיה יוסף שחזר והוכיח את עוצמתו הרבנית והפוליטית וגם יו"ר ש"ס אריה דרעי.

 

 
הרב דוד לאו והרב יצחק יוסף
הרב דוד לאו והרב יצחק יוסף צילום : נענע10 סטודיו
 

גם בחירתו של הרב דוד לאו לא הייתה מובנת מאליה. הרב דוד לאו הוא הרב הראשי של מודיעין וכיהן בעבר כרב המועצה המקומית שהם. הרב לאו אמר דקות ספורות לאחר בחירתו הערב לחדשות נענע10 "אני מודה לחברי הגוף הבוחר שהעניקו לי תמיכה ואהבה. אני מודה לאבי הרב ישראל מאיר לאו ובעזרת השם אמשיך במסורת הרבנית ובדרכו של אבא ולהתייעץ עמו. אפעל לטובת יהדות מחבקת ויהדות מקרבת". הרב לאו הוא אב לשבעה ילדים וסב לשניים, והיום נערכה ברית המילה לנכדו השני.

 

למרות קמפיין שניהל הרב דוד סתיו בשנתיים האחרונות בהשקעה של יותר ממיליון דולר עם קבוצה של יועצים אסטרטגיים, לוביסטים בעשרות אלפי דולרים בחודש, פרסומאים ואנשי מטה, וכן למרות גיבוי של הבית היהודי ועשר הנשים שמינה השר בנט לגוף הבוחר - לא הצליח הרב סתיו להיבחר. הרב סתיו נתמך על ידי כמעט כל המפלגות החילוניות - יש עתיד, התנועה, ישראל ביתנו ומפלגת העבודה אבל כנראה שדווקא תופעה זו הייתה בעוכריו, שכן רבים מהממסד הרבני התייצבו לעומתו על הרגלים האחוריות. הרב עובדיה אף  כינה אותו כ"רשע" ו"צלם בהיכל" והוא בסופו של דבר כשל.

 

הרב יעקב שפירא ראש ישיבת מרכז הרב שלא נתמך על ידי שום גוף פוליטי לא נבחר אבל זכה להישג מרשים, כאשר כמה עשרות מהגוף הבוחר הצביעו בעדו למרות שהוא לא ניהל שום קמפיין.

 

מערכת בחירות ייצרית מלוכלכת

כשעה לפני ההצבעה נרשמה התפתחות דרמטית כשהרב ד"ר רצון ערוסי, רבה הראשי של קרית אונו וחבר מועצת הרבנות הראשית, הודיע על פרישתו מהמרוץ. בניגוד לדימוי המנומנם של הרבנות, מערכת הבחירות הייתה ייצרית, סוערת ולעתים אף מלוכלכת. לראשונה מאז החלו הבחירות לרבנות הראשית, התנהל קמפיין עם מטות בחירות שכללו יועצים אסטרטגיים, לוביסטים ופרסומאים בתקציבים בלתי שקופים שמוערכים במיליון שקלים לכל מועמד. כמו כן, זו הפעם הראשונה שהמפלגות החילוניות גילו עניין רב ומעורבות נמרצת בקמפיינים.

 

הגוף הבוחר מונה כאמור 150 איש - 80 מהם רבנים ו-70 אנשי ציבור, מחציתם אשכנזים ומחציתם ספרדים. רוב הרבנים והדיינים מכהנים בגוף בוחר מתוקף תפקידים כרבני ערים, ראשויות מקומיות או כדיינים. עשרה רבנים נוספים מונו אישית על ידי הרב הראשי היוצא שלמה עמאר. גם רוב אנשי הציבור בגוף הבוחר מכהנים מתוקף תפקידם כראשי ערים וראשי מועצות מקומיות או ראשי מועצות דתיות. על אלה מתווספים עשר נשים אותן מינה שר הדתות נפתלי בנט כנציגות ציבור, וכן חמישה חברי כנסת, שנבחרו על ידי ועדת הכנסת, ושני שרים שנבחרו על ידי הממשלה - לימור לבנת ואורי אורבך.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.