מבעד לצללים: האם המוסד מוריד פרופיל?

 
עודכן 20:25 14/06/2013

קרוב לשלוש שנים אחרי שתמיר פרדו נכנס לנעליו של מאיר דגן, נראה כי מספר הפעולות המבצעיות הנועזת של המוסד הולך ופוחת. אנשי מבצעים מדברים על "ארגון כבוי", אחרים טוענים שהיחסים בין פרדו וראש הממשלה לא טובים. ואולי נתניהו פשוט איבד אמון בסיכול החשאי אחרי שנכווה בכישלון חיסול משעל?

 
 
 
 
 

בסוף העשור הקודם זה הפך להרגל. מדי כמה חודשים נשמע קול נפץ עז באיזו נקודה בעולם, סימן שמישהו מאויבי ישראל עלה בסערה השמיימה. פעם בכיר חיזבאללה, גנרל סורי, מדען גרעין איראני או בכיר חמאס. פעם וירוס מסתורי שתקף את הצנטריפוגות בכור באיראן, פיצוץ מסתורי, אוניות נשק טבעו מול חופי סודן. הייתה תחושה שהמוסד בכל מקום ובכל זמן. העיתונות העולמית קשרה כתרים לראש המוסד דגן.

 

אבל רצף ההצלחות הסתיים במה שנראה כתקלה מהדהדת, כשמשטרת דובאי פיענחה בקלות רבה את חיסולו של בכיר חמאס, מחמוד מבחוח. איש אמנם לא נתפס, אבל הנזק היה אדיר. בצל האירוע הזה סיים דגן קדנציה של שמוה שנים וראש הממשלה, בנימין נתניהו, מינה לתפקיד את סגנו, תמיר פרדו.

 

 

פרדו, בעבר קצין הקשר של סיירת מטכ"ל שפעל לצד יוני נתניהו, אחיו של ראש הממשלה, במבצע אנטבה, אך לא הייתה היכרות קרובה בינו לראש הממשלה. לזכותו שלושה פרסי ביטחון ישראל אישיים. מאז, אנחנו כבר לא שומעים על חיסולם או פיצוצים מסתוריים. על פני השטח, איראן לא נתקלת בתקלות בדרך לגרעין. נראה שהמוסד צמצם משמעותית את הנפח. "פרדו הוא מרשים מאוד אינטלקטואלית, אבל לא בטוח שהוא איש מבצעים", טוען שמעון שיפר, פרשן "ידיעות אחרונות".

 

אנשי מבצעים במוסד מדברים על ארגון כבוי שלא לוקח סיכונים מחשש לתקלות. אחרים דווקא טוענים שהפעילות האוצה. לכן, אולי הפתרון לתעלומה נמצא אצל רוח המפקד. נתניהו נכווה מכשלונות של המוסד. הוא הרי שילם מחיר כבד על כישלון חיסול חאלד משעל, במהלך כהונתו הראשונה כראש ממשלה, ועתה כהונתו החלה בכישלון שהתלווה לחיסול מבחוח.

 

 
פרדו. "לא איש מבצעים"
פרדו. "לא איש מבצעים" צילום : רויטרס (ארכיון)
 

האם הוא בולם את המוסד או שהמוסד לא יוזם, או ששני הדברים נכונים? "ראש המוסד בדרך כלל יוזם", מסביר גיורא איילנד, לשעבר ראש המועצה לביטחון לאומי. ואולם, למרות שאין ארגון שנהנה מגישה ישירה לראש הממשלה כמו המוסד, נטען כי היחסים ביניהם לא טובים. פרדו לא היה הבחירה הראשונה. "אין שם אמון מלא, ואין את היכולת של אף אחד מהצדדים להפגין מול האחר שהוא מאמין לו עד הסוף", מתאר שיפר.

 

 
נתניהו. מעדיף להימנע מסיכול חשאי?
נתניהו. מעדיף להימנע מסיכול חשאי? צילום : רויטרס (ארכיון)
 

עתה, מוציא פרדו שינוי מבני במוסד, מה שעל הנייר צריך להגדיל את הפעילות המצבעית. על פי התוכנית, בנוסף לארבעת האגפים הנמצאם תחת ראש המוסד - צומת, תבל, קיסריה וקשת - פרדו מתכוון להוסיף עוד שלושה אגפים: איראן, צבא וטרור בין-לאומי. למרות זאת, שיפר מאמין: "בקדנציה השנייה והשלישית של נתיהו לא נראה פעולות נועזות להשעיית המאמץ האיראני להצטייד בגרעין". האיראנים ממשיכים להתקדם, מגבירים קצב ויכולות, אבל אולי נתניהו לא מאמין בסיכול חשאי ויעדיף לשלוח את חיל האוויר.

 

גורמים בסביבתו של נתניהו אמרו בתגובה כי בינו לבין ראש המוסד פרדו שוררים יחסי עבודה מצוינים. לדבריהם, ראש מרוצה מפעילות הארגון והעומד בראשו.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.