80 שנות מאסר לרודן גואטמלה לשעבר שהורשע ברצח עם

 
עודכן 10:17 11/05/2013

אפריאן ריוס מונט ששלט במדינה שנמצאת במרכז אמריקה בין השנים 1982-1983, בזמן מלחמת האזרחים במדינה, נמצא אחראי למותם של מאות אלפי בני אדם. "הוא היה מודע למה שמתרחש ולא עשה דבר", כתבו השופטים. "יש צדק!", צעקו מאות בני אדם שהצטופפו באולם בית המשפט

 
 
 
 
 

רודן גואטמלה לשעבר אפראין ריוס מונט שהורשע ברצח עם ובביצוע פשעים נגד האנושות נידון הלילה (שבת) ל-80 שנות מאסר. ריוס מונט, ששלט במדינה לפני 30 שנה, נמצא אחראי למותם של עשרות אלפי בני אדם, ביניהם 1,771 מבני שבט מאיה.

 

מדובר בפעם הראשונה בהיסטוריה בה מורשע ראש מדינה לשעבר ברצח עמו שלו, במשפט שמתנהל במדינה בה שלט. בית המשפט קבע כי עליו לרצות 50 שנות מאסר בגין רצח עם ו-30 שנות מאסר נוספות בגין פשעים נגד האנושות. 

 

 
מונט בבית המשפט. "אף אחד אחר לא יצטרך לעבור את מה שעברתי"
מונט בבית המשפט. "אף אחד אחר לא יצטרך לעבור את מה שעברתי" צילום : רויטרס
 
אפריאן ריוס. זאת הייתה שנה בלתי נתפסת על הדעת במהלכה נהרגו כ-250 אלף בני אדם"
אפריאן ריוס. זאת הייתה שנה בלתי נתפסת על הדעת במהלכה נהרגו כ-250 אלף בני אדם" צילום : רויטרס
 

בתגובה להחלטה, מאות אנשים שנדחסו באולם בית המשפט פרץ במחיאות כפיים וקראו "צדק!". "אני מרגיש מאושר. אף אחד אחר לא יצטרך לעבור את מה שעברתי", אמר תושב כפר בגואטמלה שמשפחתו נרצחה על ידי הרודן מונט.

 

מונט, כיום בן 86, עלה לשלטון לאחר שביצע הפיכה צבאית בשנת 1982. עם עלייתו לשלטון, הוא רצה להיפטר ממתנגדיו שהשתייכו למפלגות השמאל ולמטרה זו הוא שלח חיילים שירצחו אותם יחד עם בני משפחותיהם, רק אחרי שמעבירים אותם עינויים קשים.

 

מונט נשאר בתפקידו כראש המדינה רק כשנה, עד שנת 1983. אולם שנה זו נחשבת לאלימה ביותר שהייתה במלחמת האזרחים שהתרחשה בגוטאמלה משנת 1960 עד שנת 1996. "זאת הייתה שנה בלתי נתפסת על דעת במהלכה נהרגו כ-250 אלף בני אדם תחת אחריותו של מונט", כתבו השופטים בהחלטתם.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.