בכיר באמ"ן: "אסד משתמש בגז העצבים סארין, צריך להיות מוטרדים"

 
עודכן 10:52 23/04/2013

ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תא"ל איתי ברון, אישר כי נשיא סוריה משתמש בנשק כימי, והזהיר כי העובדה שהעולם לא הגיב לכך יכולה לאותת שמדובר בצעד לגיטימי. "בסוריה יש ארסנל עצום של נשק כימי וצריך להיות מוטרדים מכך שהוא ייפול לידי גורמים פחות אחראיים", הוסיף ברון

 
 
 
 
 

ישראל מאשרת: ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תא"ל איתי ברון, אמר היום (שלישי) כי להערכת צה"ל המשטר הסורי עשה ועושה שימוש בנשק כימי נגד המורדים בו. "בסוריה יש ארסנל עצום של נשק כימי. להערכתנו המשטר עשה ועושה שימוש בגז עצבים מסוג סארין. ההתפתחויות מטרידות - עצם השימוש בנשק כימי בלי תגובה הולמת מצד העולם, יכולה לאותת שזה לגיטימי", הסביר ברון במהלך נאומו בכנס השנתי של המכון למחקרי ביטחון לאומי.

 

 
ילד סורי שנפצע מנשק כימי. "צריך תגובה הולמת של העולם"
ילד סורי שנפצע מנשק כימי. "צריך תגובה הולמת של העולם" צילום : רויטרס
 
ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תא"ל איתי ברון
ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תא"ל איתי ברון צילום: אסף שילה - ישראל סאן

"צריך להיות מאוד מאוד מוטרדים מהאפשרות שנשק כימי יגיע לגורמים פחות אחראיים שלא מנהלים חשבונות של רווח והפסד", הזהיר ראש חטיבת המחקר. לדבריו, אין עדיין תשובה מוחלטת לשאלה לאן מועדות פניה של סוריה.  

 

לפני עשרה ימים טענו מדענים של הצבא הבריטי כי מצאו ראיות משפטיות לפיהן נעשה שימוש בנשק כימי במהלך המלחמה בסוריה. על פי הדיווח ב"טיימס" הלונדוני, הראיות נמצאו לאחר שדגימת אדמה הוברחה מאזור דמשק לבירת אנגליה, לונדון, שם היא עברה בדיקה. עם זאת, על פי הבדיקה לא ניתן לדעת מי הפעיל את הנשק - צבא סוריה או במורדים במדינה. כמו כן, החוקרים לא יכלו לקבוע אם מדובר נעשה שימוש נרחב בנשק.

 

גם דיפלומטים באו"ם התייחסו לנושא ואמרו כי "יש ראיות מוצקות שנעשה שימוש בנשק כימי בסוריה לפחות פעם אחת". הדיפולמטים לא הוסיפו פרטים בנושא, אך נראה כי הם העלו את הטענות על בסיס המחקר של הצבא הבריטי. "אנו מודאגים מאוד מהדיווחים המרובים לפיהם בוצע שימוש בנשק כימי בסוריה", אמר דובר משרד הביטחון הבריטי.
"בדיוק כמו למזכ"ל האו"ם באן קי מון, גם לנו יש חששות, ואנחנו תומכים בהחלטתו להמשיך לחקור את הנושא באופן מלא", הוא הוסיף.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.