בגלל האסון בטקסס: ארדן ופרץ דורשים לקדם את פינוי מיכל האמוניה מחיפה

 
עודכן 12:43 18/04/2013

פינוי המיכל בצפון, שנמצא סמוך לריכוזי אוכלוסייה, מתעכב מסיבות תקציביות. השרים להגנת הסביבה ולהגנת העורף קוראים לזרז את התהליך כדי למנוע אסון. "חומרים מסוכנים בקרבת אוכלוסייה - פצצת זמן מתקתקת", אמר ארדן. פרץ: "לראות בפיצוץ בטקסס נורת אזהרה". ביום ראשון - דיון במשרד ראש הממשלה

 
 
 
 
 

בישראל לא נשארים אדישים לאסון בטקסס, שם נפגעו היום (חמישי) מאות בני אדם בפיצוץ במפעל דשן. השר להגנת העורף, גלעד ארדן, והשר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, קוראים לקדם בדחיפות את פינוי מיכל האמוניה ממפרץ חיפה והעברתו לנגב, הרחק מריכוזי אוכלוסייה, כדי למנוע אסון דומה בעתיד.

 
גלעד ארדן. "להאיץ את ההפרדה בין חומרים מסוכנים לאוכלוסייה"
גלעד ארדן. "להאיץ את ההפרדה בין חומרים מסוכנים לאוכלוסייה" צילום: רוני שיצר

"חומרים מסוכנים בקרבת אוכלוסייה הם פצצת זמן מתקתקת. מחובתנו להשקיע את התקציבים הנדרשים, ולהאיץ את ההפרדה בין חומרים מסוכנים לריכוזי אוכלוסייה", אמר ארדן, שבתפקידו כשר להגנת הסביבה בממשלה הקודמת קידם יחד עם שר התמ"ת לשעבר, שלון שמחון, את נושא הפינוי, שמתעכב מסיבות תקציביות.

 

פרץ, שהחליף את ארדן, הודיע היום כי בכוונתו לפעול לפינוי מיכל האמוניה. "המשרד להגנת הסביבה כבר הודיע לחברת חיפה כימיקלים כי עד שנת 2017 תופסק פעילות המפעל, או עד להקמת מפעל לייצור אמוניה בדרום הארץ - המוקדם מביניהם", נמסר ממשרדו.

 

 
מיכל האמוניה בחיפה. אמור לעבור לאזור מרוחק בנגב
מיכל האמוניה בחיפה. אמור לעבור לאזור מרוחק בנגב צילום : עמותת צלול
 
הפיצוץ בטקסס. מאות נפגעים
הפיצוץ בטקסס. מאות נפגעים צילום : רויטרס
 

"איתור השטח והקצאתו ליזם שיקים את המפעל נמצא באחריות משרד הכלכלה והמסחר", הבהירו במשרד להגנת הסביבה. בעקבות פניית המשרד, ביום ראשון יתקיים במשרד ראש הממשלה דיון בנושא, שינוהל על ידי היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור.

 

"כל רגע שעובר, ובו כמויות אמוניה אדירות מאוחסנות ליד הציבור, הוא רגע מסוכן. יש לראות את הפיצוץ בטקסס כנורת אזהרה, ולא להשלים עם המשך קיומו של המיכל במפרץ חיפה. שום סיבה אינה מצדיקה להמשיך מצב מסוכן זה, והיום יותר מתמיד יש הזדמנות לבצע זאת בשל הגז הטבעי שזורם לישראל", הבהיר פרץ.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.