תחקיר צינור לילה: שרתי המידע החשובים בישראל חשופים להתקפה

 
עודכן 00:44 28/03/2013

חוות השרתים שמכילה את המידע שמגיע ממשרדי הממשלה הישראליים ממוקמת בבניין חשוף שניתן להתקרב אליו ללא בעיה עם טיל ואף להיכנס לתוכו בלי הפרעה. "זה מחדל מטורף, כמעט ברמה של הפקרות. אנחנו פשוט מדינה גרועה", אמר בכיר לשעבר במערך הגנת הסייבר. "אם השרתים ייפגעו תהיה קטסטרופה", הוסיף יו"ר ועדת המדע של הכנסת לשעבר. משרד האוצר: "הבניין מאובטח על פי ההוראות"

 
 
 
 
 

(9:23 דקות)

המידע הרגיש ביותר של מדינת ישראל - הודעות דואר אלקטרוני פנימיות של הממשלה, מחשבי בתי החולים, אתרי תשלומים של הממשלה - הכול מאופסן בחוות השרתים המרכזית. בעולם קוברים את החוות האלה עמוק מתחת לאדמה ותחת שמירה כבדה. אבל בישראל מתברר כי התמונה שונה לחלוטין. השרת, כדי להסביר, הוא המנגנון שעליו נשמר המידע שמועבר מכל המחשבים המחוברים אליו, במקרה הזה מחשבים ממשרדי ממשלה ואפילו מכוחות ביטחון דוגמת השב"כ. פגיעה בשרתים אלה עלולה להוביל להתמוטטות מערכת ההגנה הסייברית של ישראל.

           

ביקור בחווה דומה בארצות הברית מגלה כי היא מוטמנת 67 מטרים מתחת לאדמה ו-3,000 מקלות דינמיט הוטמנו בסלע המגן עליה. יש לציין כי זהו סטנדרט בכל העולם ולא רק באתר נבחר אחד. בישראל מנגד, מדובר בבניין רב קומות עם חלונות חשופים, הממוקם למרבה ההפתעה בצמוד לכביש בו עוברות לא מעט מכוניות.

 

מחדל האבטחה כל כך חמור שלא רק שאין בעיה להשקיף על החווה ולהתקרב אליה עד למרחק ירי טיל כתף, אפשר פשוט להיכנס לתוכה. כל מה שצריך לעשות הוא פשוט לבקש מאחד העובדים לפתוח את הדלת, ואין שום איש אבטחה ששואל שאלות את הנכנסים.

 

"כל הפאקינג מדינה יושבת פה בחדר הזה", אמרה עובדת בחוות השרתים. לדבריה, טיל שנורה ופוגע בבניין יוביל לאובדן הקשר עם הממשלה. מעבר למקום החשוף, הבעיה היא שבמדינת ישראל לא נוהגים לגבות את המידע שנשמר על השרתים, ולכן פגיעה בהם יכולה לגרום לנזק עצום.  

 

 
חוות השרתים. "כל הפאקינג מדינה יושבת פה בחדר הזה"
חוות השרתים. "כל הפאקינג מדינה יושבת פה בחדר הזה" צילום : חדשות 10
 

אין תקן להגנה מרעידות אדמה או שריפה

למרות שבחוות השרתים אומרים שכל המידע מגובה, מדיונים בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת עולה סיפור אחר לגמרי. השר לשעבר מיכאל איתן שאל בישיבה בנושא אם יש תקנים להגנה על החווה מפני פגיעה פיזית. "אין לנו תקן לרעידת אדמה, אין לנו תקן לשריפה או הצפה. זאת אומרת, למה שכבוד השר קורא אירועים פיזיים, אסונות טבע, לא בתחום העיסוק שלנו", השיב לו א"ק, בכיר במערך הסייבר הישראלי. השר לשעבר איתן מקשה, ושואל מה ההבדל בין אסון טבע לפגיעת טיל. אולם בדיוק אז הסתיימה הישיבה והנושא לא עלה שוב בישיבות הבאות.

 

ג', בכיר במערך הסייבר לשעבר, אמר כי משרדי הממשלה לא מגובים בכל צורה שהיא. "זה פשוט מחדל מטורף, כמעט ברמה של הפקרות. אנחנו פשוט מדינה גרועה", הוא הוסיף. יושב ראש ועדת המדע והטכנולוגיה לשעבר, מאיר שטרית, הסביר כי אם השרתים ייפגעו תהיה קטסטרופה. "איפה עושים גיבוי במשרדי הממשלה, בחדר ליד", ציין שטרית.

 

תגובת משרד האוצר לטענות שהועלו בתחקיר: "בניין זה מאובטח על פי הוראות אגף הביטחון במשרד האוצר בפיקוח גורמי הביטחון".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.