הממשלה ה-33 אושרה, הושבעה והצטלמה: "נשים את כל המחלוקות בצד"

 
עודכן 00:40 19/03/2013

אחרי יום עמוס בו הושבעו בכנסת, קיימו ישיבה ראשונה ונפגשו לתמונה המסורתית בבית הנשיא, הממשלה מתכוננת ליומה השני. "אני לא זוכר תקופה מאתגרת יותר", אמר נתניהו בפתח הישיבה בה רשם הישג ראשון - קבינט מצומצם של 7 שרים בלבד. פרס: "עומדים בפניכם אתגרים רבים, האחריות עליכם"

 
 
 
 
 

הטקסים כמעט תמו, עכשיו מתחילה העבודה: הממשלה ה-33 של מדינת ישראל אושרה אתמול (שני) בכנסת, השרים נשבעו אמונים למדינה וכולם הגיעו בשעת ערב מאוחרת לבית הנשיא, לתמונה המסורתית. "יש עלינו אחריות כבדה ביותר", אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפתח ישיבת הממשלה הראשונה. נתניהו הספיק לרשום הישג משמעותי - קבינט מצומצם בן שבעה שרים בלבד, שיהווה פורום מייעץ ומחליט.

 

בקבינט המדיני-ביטחוני יהיו חברים, מלבד נתניהו, שר הביטחון, משה יעלון; שר האוצר, יאיר לפיד; השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ'; שרת המשפטים, ציפי לבני; שר התמ"ת נפתלי בנט והשר להגנת העורף ושר התקשורת, גלעד ארדן. בנוסף, החליטה הממשלה להקציב 135 ימים להעביר תקציב ולהאריך את כהונת הרבנים הראשיים בארבעה חודשים, או עד שימונו להם מחליפים.

 

 

רגע לפני שהגיעו לבית הנשיא, התייחס ראש הממשלה להבדלים בין הממשלה הנוכחית לשתיים הנוספות שהקים. "זה מרגש כל פעם מחדש. מכל התקופות בהן הייתה לי הזכות להנהיג את ישראל, אני לא זוכר תקופה מאתגרת יותר - מבחינת הסיכונים מצד אחד, ומבחינת ההזדמנויות והציפיות מהצד השני".

 

"אני חושב שבכוחנו לענות על כל האתגרים האלה ללא יוצא מהכלל", הוסיף נתניהו. "פתחנו היום את שולחן הממשלה, ואנחנו גם מנקים שולחן. שמים את כל המחלוקות בצד ועובדים ביחד. יש כאן אנשים מצוינים ומוכשרים", החמיא נתניהו ל-21 השרים. "הקמנו ממשלה עם שרים מנוסים, רעננים והדרך היחידה בה נוכל להצליח היא רק שיתוף פעולה שאני בטוח שיתקיים. אזרחי ישראל מצפים מאיתנו שנעבוד ביחד ושנשיג את התוצאה".

 

מיד לאחר הישיבה המשיכו השרים אל בית הנשיא, שם נפגשו עם פרס לפני הצילום המסורתי. "יש בממשלה הזו ותיקים וגם הרבה פנים חדשות. עלינו להעניק לה אשראי כדי שתצליח", אמר להם הנשיא. "עומדים בפניכם אתגרים מרובים בכל התחומים, ומעל לכל נדרשת עמידה נחושה מול האיום האיראני וקידום השלום. האחריות על כתפיכם והעם כולו נושא את פניו אליכם", הוא סיכם. במהלך הפגישה, ציין נתניהו בפני פרס כי הוסכם שהשרים יציגו את תכניות העבודה שלהם במשרדים השנים בתוך חודש.

 

 
יאיר לפיד, שר האוצר החדש, נשבע אמונים בכנסת
יאיר לפיד, שר האוצר החדש, נשבע אמונים בכנסת צילום : רויטרס
 
בנט ולפיד בכנסת. הפנים המרתקות של הממשלה החדשה
בנט ולפיד בכנסת. הפנים המרתקות של הממשלה החדשה צילום : רויטרס
 

נתניהו הציג ממשלה, החרדים מחו

מוקדם יותר היום הביעו המפלגות החרדיות את מחאתן על ההישארות מחוץ לממשלה, כשאנשי יהדות התורה נטשו בהפגנתיות את אולם המליאה בזמן שראש הממשלה, בנימין נתניהו, הציג את ממשלתו והזכיר את שמו של נפתלי בנט - אחד האחראים לכך שהחרדים נשארו באופוזיציה. זמן קצר לאחר מכן, חבר הכנסת משה גפני עלה לדוכן הנואמים וקרע לגזרים את ההסכמים הקואליציוניים בין הליכוד ליש עתיד והבית היהודי.

 

"בהסכם הקואליציוני עם יש עתיד והבית היהודי פוגעים בלומדי התורה כמו שלא פוגעים במחבלים. ערבים שהיו מחבלים מקבלים הנחה בארנונה, אם יש להם שכר נמוך. הם מקבלים ביטוח לאומי. בהסכם שלכם כתוב שיש אחד לא יקבל - זה שלומד תורה", הטיח גפני בזעם.

 

גם בש"ס לא מרוצים מכך שנותרו בחוץ, לראשונה מאז ממשלת שרון השנייה. "הקמאבק שלי לא נכשל", ביקש להבהיר אריה דרעי בשיחה עם חדשות 10. "יש להסתכל על התמונה הכוללת. ברור שכולם רוצים לממשלה, אבל יש דברים חיוביים באופוזיציה. יש לשכבות החלשות ייצוג רחב מאוד באופוזיציה שיילחם בשבילו".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.