הברלינאים מוחים: אל תזיזו את החומה

 
עודכן 00:08 02/03/2013

כ-200 מפגינים מחו במזרח הבירה הגרמנית בניסיון למנוע את הזזתו של החלק האחרון של החומה שהפרידה בין חלקי העיר בזמן המלחמה הקרה לטובת פרויקט נדל"ן. "ברלין מוכרת את עצמה ואת ההיסטוריה שלה", מחו. חלקים מהחומה כבר פורקו, אולם ההפגנה הובילה לעצירת העבודות

 
 
 
 
 

לפני למעלה משני עשורים דרשו המונים להעלימה מעל פני האדמה, אולם אתמול (שישי) יצאו עשרות ברלינאים למחאה בקריאה למנוע את הזזת החלקים האחרונים של החומה שחצצה בין חלקי העיר במהלך המלחמה הקרה, לטובת הקמתו של פרויקט נדל"ן.

 

 
ההפגנה בברלין. "בעלת חשיבות היסטורית וכלכלית"
ההפגנה בברלין. "בעלת חשיבות היסטורית וכלכלית" צילום : רויטרס
 

כ-200 מפגינים הגיעו לחלקה האחרון של חומת ברלין במטרה לעצור את הפעולות להזזת אחד הסמלים ההיסטוריים הבולטים של העיר שנקרעה בין מעצמות המערב וברית המועצות. מרבית חלקי החומה אמנם הוסרו כבר בסוף שנות ה-80, אולם נותרו ממנה כ-1.3 קילומטרים שכוסו בציורים של מיטב האמנים.

 

יזמי נדל"ן מתכוונים להקים סמוך לחומה, שהפכה במרוצת השנים לגלריה פתוחה, בניין דירות יוקרה ולשם כך נדרשת הזזתן של הלבנים האחרונות בחומה. אלא שההפגנות שהתקיימו במה שפעם היה מזרח ברלין הביא לעצירת העבודות. המשטרה המקומית אף מסרה שהיזמים הזיזו מהמקום את הכלים הכבדים שהובאו לביצוע ההזזה.

 

 
הזזת חלק מחומת ברלין, אתמול
הזזת חלק מחומת ברלין, אתמול צילום : רויטרס
 

אלא שכבר לפני ההפגנה הספיקו הפועלים להגיר את חלקה העליון המעוגל של החומה מ-20 מטרים ממנה, וכן פירקו חלק קטן ממנה. "ברלין מוכרת את עצמה ואת ההיסטוריה שלה", נכתב על אחד השלטים שנשאו המפגינים. "אנחנו צריכים את החלק הזה של החומה משום שהציורים עליו מסמלים את הדרך בה הצלחנו להביס את הדיקטטורה בדרכי שלום", אמר פיטר פלנץ, פנסיונר בן 72 שהגיע להפגנה.

 

"הכרחי להשאיר את החומה כאנדרטה כדי שאירועים כאלה לא יחזרו על עצמם", הוסיפה ליסה באואר, מעצבת גרפית בת 29. "יש למקום גם חשיבות כלכלית כי תיירים רבים באים לברלין כדי לראות את החומה".

 

בחברה המקימה את פרויקט הנדל"ן דחו את טענות המוחים ואמרו שגם לולא הקמתן של דירות היוקרה היה צורך בהזזת חלקי החומה כדי מסיבות בטיחותיות.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.