בירוקרטיה: המדינה נגד מפעל המעסיק מוגבלים

 
עודכן 22:30 23/02/2013

נדב עטייה הקים את מפעלו לחבילות שי ומעסיק במקום בעלי מוגבויות בתנאים של שכירים. אלא שהוא לא זוכה להקלות כמו מפעלים מוגנים. העירייה: "אין חוק שתקף לגביו" • וגם: אלן פרידזון את הבירוקרטיה כשקיבל אישור נשיאת נשק, אחרי שנמנע ממנו בגלל עברו הפלילי כנער, למרות שהפך ללוחם מצטיין בצה"ל. אלא שימים ספורים אחר כך נהרג בתאונה. עכשיו יחוקק חוק על שמו

 
 
 
 
 

"10 שנים חיפשתי עבודה ו-10 שנים אני מקבלת תשובה 'את לא יכולה כי את מוגבלת', 'את לא יכולה, כי את עיוורת', 'את לא יכולה כי אין לנו משהו בשבילך'", מספרת ציפי אור, בעלת לקות ראייה.  ואז היא מצאה עבודה. לא במפעל מוגן, לא בהתנדבות, לא בשכר אגורות. "פתחו לי דלת, פתחו לי את הלב, לימדו אותי את כל מה שאפשר. מקום שפותח את הדלת שלו לאנשים כמוני, לאנשים עם מגבלה".

 

 

מפעל "אנד ג'וי" בראש העין קלט לשורותיו את אור ומוגבלים נוספים. במקום אורזים חבילות שי. אחראי להקמתו הוא נדב עטייה, שבהתחלה רצה להקים סתם עסק. "נחשפתי לאנשים עם מוגבלויות בפעם השנייה בחיי והחלטתי להפוך את כל התוכנית העסקית לתוכנית חברתית, כשידעתי מראש שאני אמור לוותר על חלק נכבד מהרווח", הוא אומר.

 

"המפעל המוגן משלם להם שקל-שניים לשעה, 10 אגורות ליחידה ובסוף החודש האנשים יוצאים עם 100 או 200 שקל", מתאר עטייה. "נחשפתי לזה, ראיתי והחלטתי שאני מוציא אותם מהגטו החברתי הזה, מקים להם מקום שהם יוכלו להתפרנס בו בכבוד, שהם יוכלו לקבל משכורת כמו כל בן אדם ושיוכלו להתעצם כאן".

 

אלא שבעוד המפעל המוגן זוכה לפטור מארנונה, העסק החברתי של נדב לא מקבל שום הקלות. בעיריית ראש העין טענו שהדבר לא בידיהם ומפנים למשרד הפנים, אלא ששם הפקידה בכלל מתפלאה על הפנייה. "הרשות המקומית אומרת שהם עומדים בקריטריונים ואנחנו לא, למרות שגם אנחנו עומדים בקריטריונים", טוען עטייה. "פשוט שם מקובל לתת ולתת יותר רחמים ויותר לעזור, ועלינו מסתכלים כעוף מוזר בגלל שאנחנו עסק, שאנחנו כביכול עובדים כמו כל עסק רגיל".

 

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "ההחלטה לאשר הנחה בארנונה הנה בסמכות הרשות המקומית ובאישור משרד הפנים".

 

מעיריית ראש העין נמסר: "העירייה מנועה מלתת פטור מתשלום ארנונה לעסק משום שאינו עומד בחקיקה. העירייה תשמח להעניק פטור מלא אם יהיה חוק שהיזם אומד בו, אך בשלב זה אין חוק כזה".

 

ניצח את הבירוקרטיה - ונהרג בתאונה

פרידזון. "אנשים יידעו שבזכותו הם קיבלו הזדמנות"
פרידזון. "אנשים יידעו שבזכותו הם קיבלו הזדמנות" צילום: חדשות 10 (ארכיון)

השבוע נהרג אלן פרידזון ביחד עם סבתו בתאונה בכביש 71, סמוך לבית שאן עירו. אלן הופיע לפני כשנה בפינת הבירוקרטיה אחרי שהמדינה סירבה להעניק לו אישור לנשיאת נשק בשל עברו הפלילי - על אף שהשתקם ואף ביצע שירות צבאי כלוחם מצטיין בצנחנים. כמה ימים בלבד לפני מותו, הגיעה החלטת נשיא המדינה למחוק את תיקו הפלילי.

 

בימים אלה הוגשה לשולחנה של הכנסת החדשה הצעת חוק של ח"כ אורלי לוי-אבקסיס שתאפשר לנערים משוקמים כמו אלן לעבוד כמאבטחים אם התיק הפלילי שלהם ייסגר לפני הגיוס.

 

"הוא היה טיפוס לוחם", סיפרה לוי-אבקסיס על פרידזון שהחליטה לקרוא להצעה על שמו. "לוחם גם באופי, לא רק בצבא. לצערי הרב, הוא לא נהנה מהחוק הזה, אבל אלה שיבואו אחריו, אני אדאג שידעו בשם מי בעצם ההזדמנות הזו ניתנה. אם הוא לא היה מסב את תשומת לבי לכך, הייתי חושבת שאין בעיות כאלה".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.