יוצרי "המכה ה-81" נזכרים באוסקר

 
עודכן 10:20 18/02/2013

הרבה לפני "שומרי הסף" ו"חמש מצלמות שבורות", בשנת 1974, התמודדו יוצרי "המכה ה-81" על האוסקר בקטגוריית הסרט התיעודי. עכשיו הם נזכרים בימים ההם

 
 
 
 
 

"המכה ה-81" הוא חלקה הראשון של טרילוגיית סרטים של ז'אקו ארליך, חיים גורי ודוד ברגמן, העוסקת בשואה ובניצולי שואה. שם הסרט נלקח מעדותו של אחד הניצולים, שסיפר שהוכה בגטו על ידי הנאצים שמונים מכות שוט, ומבחינתו, המכה ה-81 הגיעה כאשר עלה לארץ והייתה התעלמות מסוימת מסיפורי הניצולים. הסרט היה מועמד לאוסקר בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר בשנת 1974.

 

חיים גורי, מיוצרי הסרט, מספר שהיוצרים עבדו 15 שנה על מנת להוציא אותו. "צפינו בכ-400 שעות של סרטים דוקומנטרים", אומר גורי, "החומרים הם קודם כל יומני מלחמה של הצבא הגרמני. זה הסרט הראשון בנושא הזה שאין בו מילה אחת של קריינות, אני אמרתי שאני לא יכול לכתוב קריינות כי לא הייתי שם. ברגע שאתה נותן לקהל קול אותנטי של קורבן או רוצח עם תמונות מקוריות של התקופה הוא מפענח בעצמו את ההתרחשות. הפרימיירות היו בתיאטרון בירושלים". עוד מציין גורי כי היה בטוח שמתבדחים איתו כשקיבל את ההזמנה לטקס האוסקר בדואר: "הייתי בטוח שמישהו מותח אותי, לא ידעתי שהסרט נשלח. איך זה יכול להיות? בסוף חסרו לנו שני קולות לקבל את זה".

 

באשר לשאלת הסרטים הישראלים המתמודדים השנה באותה קטגוריה, "שומרי הסף" ו"חמש מצלמות שבורות", אומר גורי :"המכה ה-81 זכה במועמדות על עדותו וסבלו של עם ישראל, אחרי 40 שנה, הסרטים המועמדים עכשיו הם סרטים ביקורתיים על מה שאנחנו עושים לעם השכן. והפער זה הסיפור. לכן אני חושב שזה מסוג הדברים שתמיד יהיו אקטואלים".

 

מי שתוהה לגבי סיכוי הסרטים הישראלים המועמדים השנה, לא ימצא נחמה בתחזיות של סוכנויות ההימורים באינטרנט. סוכנויות ההימורים  מפרסמות ש"חמש מצלמות שבורות" זה הסרט עם הכי פחות סיכוי לזכות באוסקר, "שומרי הסף" במקום השני, ו-"מחפשים את שוגרמן" הוא המועמד המוביל. מצד שני, מבקרי הקולנוע אומרים ש"שומרי הסף" יכול בהחלט להפתיע וכדאי להשאר אופטימיים.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.