נאס"א מודה: ידענו שיש תקלה במעבורת "קולומביה", לא גילינו לאסטרונאוטים

 
עודכן 00:31 01/02/2013

במלאות 10 שנים לאסון המעבורת, עליה נהרג גם הישראלי אילן רמון, חושפת סוכנות החלל האמריקנית פרטים חדשים. אחד מחברי צוות המשימה אמר: "גילינו את התקלה, לא ידענו האם לספר להם שסיכוייהם לשרוד נמוכים. חשבנו שעדיף שהם לא יידעו"

 
 
 
 
 

עשור לאסון המעבורת "קולומביה", פרטים חדשים ומצמררים נחשפים: תחקיר מיוחד של רשת ABC האמריקנית, במלאות 10 שנים לאסון המעבורת בו נהרגו 7 אסטרונאוטים, מביא את דבריו של גורם בנאס"א שמודה: ידענו על התקלה לפני שהמעבורת נעלמה, אך לא סיפרנו לצוות.

 

אחד מחברי צוות המשימה שהופקד על המעבורת, עליה היה גם האסטרונאוט הישראלי אילן רמון, כתב ביומן הרשת שלו כי בנאס"א גילו שקיימת תקלה במעבורת בעת שהייתה במסעה בחלל, אולם אז התחבטו בשאלה האם כדאי לספר זאת לשבעת אנשי הצוות שהיו עליה.

 

 
אילן רמון. עדויות חדשות ומצמררות מהאסון
אילן רמון. עדויות חדשות ומצמררות מהאסון צילום : רויטרס
 

האיש, ווין הייל, כתב: "אין דבר שנוכל לעשות כדי לתקן את הנזק במעבורת. לכן, חשבנו שעדיף שהאסטרונאוטים לא יידעו. עדיף שייהנו מטיסה שמחה ומוצלחת, שימותו מוות בלתי צפוי, מאשר שימותו בידיעה שאין דבר שאפשר לעשות עבורם".

 

בתחקיר נחשף עוד, כי בעוד שאיש אינו בטוח מה גרם לסופה הטראגי של המעבורת, מהנדסים ב"מרכז ג'ונסון לחקר החלל" דווקא התריעו שהם יודעים מה גרם לתקלה. עם זאת, לדבריהם, הם זכו להתעלמות כשניסו להוציא זאת החוצה.

 

"המהנדסים ידעו שמשהו לא בסדר", צוין בתחקיר. "הם ראו בסרטון וידאו מטושטש שחלק מסוים התנתק ממיכל הדלק החיצוני, ופגע בכנף השמאלית של המעבורת". עם זאת, הרשת האמריקנית הדגישה כי בשלב זה בנאס"א כבר לא יכלו לעשות דבר, שכן לא היה זמן לשלוח מעבורת אחרת שתסייע בתיקון התקלה.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.