התשדיר של ש"ס - פרובוקציה מסריחה מגזענות

 
עודכן 15:19 09/01/2013

אריה דרעי אמנם התנצל על כך שהשתמש בכינוי "רוסים ולבנים", אבל כשמדובר בש"ס – הגזענות לעולם נשארת. בתשדיר "כוכבית גיור" של אתמול יצאה המפלגה שמייצגת השתמטות ובוז ללימודי ליבה נגד מגזר שלם, ועל הדרך נגד הגיורים של צה"ל, רק שאת זה מפחדים בש"ס להגיד בקול רם. לאיליה ירוחימוביץ' זה הזכיר את הסרטים של לני ריפנשטאל נגד נישואי תערובת. אז למה לעזאזל הזוועה הזאת הותרה לשידור?

 
 
 
 
 

רק לפני שבועיים, ב-27 בדצמבר, תקף אריה דרעי את רשימת הליכוד-ישראל ביתנו, ואמר כי אחרי הצטרפותו של ליברמן לנתניהו היא "מייצגת רוסים ולבנים". ההתבטאות המקוממת הזאת, ששוב הוציאה את השד העדתי מהבקבוק, עוררה ביקורת קשה, והבן האובד של ש"ס ששב הביתה כדי להחזיר עטרה ליושנה נאלץ להתנצל.

 
אריה דרעי. התנצלות שהחזיקה פחות משבועיים
אריה דרעי. התנצלות שהחזיקה פחות משבועיים צילום: חדשות 10

"אני מתנצל התנצלות מוחלטת. זו הייתה טעות אדירה הביטוי הזה 'רוסים לבנים'", הסביר דרעי ביום שלמחרת. "לצערי, בלחץ של העימות לא שמתי לב לביטוי הזה. אני מתנצל, זה לא הסגנון שלי. מעולם לא דיברתי כך. הם אחים שלי".

 

קירוב לבבות נוסח ש"ס? לא כל כך מהר. אתמול שודר במסגרת תעמולת הבחירות התשדיר המקומם והמסריח מגזענות של ש"ס "כוכבית גיור", שיוצא בצורה בוטה נגד העלייה הרוסית, או לפחות חלק ממנה. כזאת שלא נחשבת ליהודית על פי ההלכה, או במילים אחרות - סוג ב' אליבא דצדיקים של ש"ס.

 

לא יודע מה אתכם, אותי זה מאוד הרגיז. מרגיזה העובדה שמפלגה המייצגת השתמטות מצה"ל, אבטלה מרצון ובוז ללימודי ליבה, ונשענת על סגידה לקשיש בן 93 - יוצאת בצורה כל כך בוטה נגד אחת העליות המשכילות והפרודוקטיביות מאז קום המדינה.

 

צפו בתשדיר של ש"ס

 

אם בש"ס ניסו לייצר פרובוקציה זולה, הרי שזה הצליח להם מצוין, ולראיה התגובות החריפות שעורר התשדיר בקרב מפלגות המרכז-שמאל. אבל נגד מי בעצם יוצא התשדיר, כשש"ס בעצמה מחזיקה בתיק הדתות בממשלה ואחראית לבתי הדין הרבניים האמונים על הליך הגיור?

 

בואו נעשה סדר: התשדיר של ש"ס מכוון לאותם 300 אלף עולים שאינם נחשבים ליהודים על פי ההלכה. המשמעות היא שהם לא יכולים להתחתן, בגלל שכיאה למדינת עולם שלישי אין בישראל נישואים אזרחיים, ובבתי העלמין ברחבי הארץ הם נקברים מחוץ לגדר כדי שלא יטמאו חלילה את המקום הקדוש.

 

 
הגיור של צה"ל - לא מספיק ראוי
הגיור של צה"ל - לא מספיק ראוי צילום : GettyImages (ארכיון)
 

הליך הגיור של הממסד הרבני הוא קשה עד בלתי אפשרי, והעולים ממדינות חבר העמים זוכים בו ליחס "מיוחד", שבמסגרתו הם צריכים להוכיח אורח חיים דתי - בניגוד לכל הגיון בריא. מי שקרא תיגר על המונופול של הרבנות היה צה"ל, שביקש להקל על החיילים הלא יהודים כדי לייצר שוויון בשורותיו, אבל הממסד החרדי סירב לקבל את היוזמה הברוכה הזאת, בטענה כי הגיור לא טוב מספיק.

 

בש"ס כמובן לא ייצאו בגלוי נגד צה"ל, כי שחיטה של פרות קדושות במהלך קמפיין בחירות עלולה לעלות למפלגה במנדטים. אז מה עושים? מוצאים פתרון קל הרבה יותר: גזענות חשוכה שרק מוסיפה שמן למדורה של השסע הדתי והעדתי.

 

אז ברוח התשדיר, גם אני אשחט פה פרה קדושה ואעשה את ההשוואה ש"אסור לעשות". הסרטון המבחיל של ש"ס הזכיר לי את סרטוני התעמולה של לני ריפנשטאל משנות ה-30 של המאה הקודמת, שנועדו להסביר לגרמנים "הטהורים" מדוע אסור להם להתחתן עם יהודים כדי לא לפגוע בגזע העליון. מזל שבש"ס לא מלמדים איך למדוד את האף והאוזניים של העולים מברית המועצות, כדי שאפשר יהיה לקבוע מי מהם יהודי ומי לא - אבל מי יודע, אולי זה עוד יקרה.

 

ועוד מילה קטנה לוועדת הבחירות המרכזית: לא ברור מי ואיך אישר לעזאזל את הזוועה הזאת לפרסום בטלוויזיה. העיקר שהתשדיר של בל"ד שבו ליברמן שר את "התקווה" במבטא ערבי נפסל מחשש לפגיעה ברגשות בציבור. כנראה שבישראל של 2013 רגשות של ציבור בן למעלה ממיליון איש פשוט לא חשובים מספיק. חבל.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.