ביקורת קשה על התשדיר של ש"ס: "דוגמה ליהדות חשוכה המטיפה לשנאה"

 
עודכן 11:47 09/01/2013

יושבי הראש של יש עתיד והתנועה, יאיר לפיד וציפי לבני, תקפו בחריפות את תשדיר התעמולה "כוכבית גיור" שיוצא נגד חלק מציבור עולי חבר העמים. "זוהי אינה יהדות, זוהי גזענות", כתב לפיד בפייסבוק. לבני: "תשדיר שנאה שמרחיק את המסורת מצעירים". נינו אבסדזה מהעבודה פנתה לוועדת הבחירות כדי שתפסול את התשדיר

 
 
 
 
 

מפלגות המרכז-שמאל לא מצליחות אמנם לגבש חזית אחידה מול בנימין נתניהו, אבל לגבי התשדיר השנוי במחלוקת של ש"ס "כוכבית גיור" - יש ביניהן הסכמה מוחלטת. יושבי הראש של יש עתיד והתנועה, יאיר לפיד וציפי לבני, פרסמו היום (רביעי) הודעות גינוי לתשדיר שמטיל ספק בהליך הגיור שעוברים העולים מברית המועצות לשעבר שאינם נחשבים ליהודים על פי ההלכה, וחברת הכנסת נינו אבסדזה ממפלגת העבודה אף פנתה אמש לוועדת הבחירות המרכזית כדי לפסול את התשדיר.

 

צפו בתשדיר של ש"ס

 

 

"תשדיר החתונה הנלעג של ש"ס ששודר אתמול, הוא דוגמה מובהקת של יהדות חשוכה המטיפה לשנאה", כתב בפייסבוק יאיר לפיד על הסרטון שבו נראה חתן כשהוא מגלה כי כלתו יוצאת חבר העמים לא עברה גיור על פי כל הכללים הנדרשים. איך הם מעיזים לעלוב כך בעולים מברית המועצות לשעבר? איך אלה שאינם משרתים בצבא מעיזים להשמיץ את אלה שילדיהם מתגייסים לצה"ל באחוזים גבוהים ומגינים על חייהם? איך אלה שהפכו את הבטלה לדת מעיזים לפגוע באזרחים ישראלים שעובדים קשה וכספי המיסים שלהם מממנים את בחורי הישיבות? זוהי אינה יהדות, זוהי גזענות פשוטה ויש עתיד תילחם נגד כל נסיון לפגוע בעולים", הבטיח לפיד.

 

גם מספר 2 של לפיד, הרב שי פירון, תקף את התשדיר של ש"ס: "התשדיר, שהשפיל מאות אלפי עולים מברית המועצות לשעבר, הוא ביטוי ליהדות חשוכה, גזענית, פוגענית ופולשנית. אם הם יקבעו מיהו יהודי, ניאלץ לחיות במדינה גזענית הרודפת אחרי אזרחים נאמנים, הנושאים בנטל, ומשרתים את המדינה וערכיה באהבה ואמונה. היהדות של ש"ס אינה היהדות שלנו. מי שמוכן להרוויח עוד קול וחצי במחיר השפלתם של יהודים כשרים ונאמנים, ראוי להוקעה ציבורית רחבה".

 

 
יאיר לפיד. "איך הם מעיזים?"
יאיר לפיד. "איך הם מעיזים?" צילום : רויטרס
 

ציפי לבני יצאה גם היא נגד התשדיר, שאותו היא כינתה "מקומם", ואמרה: "כשראיתי אותו, נזכרתי במפגש שערכתי במכון גיור בצבא ואחד החיילים בהליכי גיור אמר לי: 'אם איהרג בצבא, אני רוצה להיקבר ליד חבריי, ואם אתחתן אני רוצה להתחתן כמוהם'. בישראל, כ-300,000 עולים שחיים איתנו, משרתים, עובדים ותורמים לחברה, ונאלצים לעבור הליכי גיור קשים, למרות שגם על פי ההלכה - אפשר אחרת. חמור מכך ומה שמכעיס אותי כאדם מסורתי הוא שבתשדיר השנאה הזה הפוליטיקה החרדית מרחיקה את המסורת מצעירים רבים במקום לקרב אותה".

 

בתוך כך, ראש מטה העולים של מפלגת העבודה, חברת הכנסת נינו אבסדזה, פנתה אמש לוועדת הבחירות המרכזית בבקשה לפסול את התשדיר. "הוא גזעני ומציג את ציבור העולים באור מגוחך ונלעג", הסבירה אבסדזה. "קשה להאמין שבישראל 2013 מציגים באור פשטני נושא כה כאוב ומורכב, ונותנים במה על חשבון משלם המסים לכאלו דעות חשוכות. מפלגת העבודה תומכת בנישואים אזרחיים ובזכותו הדמוקרטית של כל אזרח בישראל להינשא במדינתו, ומגנה בכל תוקף את הסרטון".

 

ש"ס: "לא אמרנו מילה רעה על איש, אלא הזהרנו מהתבוללות"

בש"ס דווקא לא התרשמו מהביקורת הקשה שעורר התשדיר, ופרסמו אמש הודעת הבהרה בנושא. "לא אמרנו מילה רעה על איש, רצינו להזהיר מפני ההתבוללות", נמסר בהודעה של המפלגה. "נישואי התערובת והגיורים הפיקטיביים יכולים להוביל להתבוללות ואיבוד הזהות היהודית של המדינה. מדינה שנאבקת בהתבוללות בחו"ל, לא יכולה לאפשר שתתרחש בתוכה התבוללות".

 

עוד נמסר כי "התשדיר נועד להמחיש את הקלות הבלתי נסבלת שבה ניתן לבצע נישואי תערובת בחסות החוק שניסה לקדם ליברמן, מבכירי הליכוד-ביתנו. לאור התגובות החיוביות שמתקבלות בקרב מצביעי ליכוד לשעבר, אנו מתכוונים להמשיך ולשדר את התשדיר גם מחר".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.