כך בונים מיתוס: הקרב הגדול של חיל האוויר התחיל בכישלון

 
עודכן 21:59 22/12/2012

רגע לפני מלחמת יום הכיפורים הפיל חיל האוויר מספר שיא של 13 מטוסי מיג סוריים בקרב שהפך למיתוס של גבורה ולחימה נועזת. אולם הוא התחיל בטעות קשה, כאשר טייס אחד פעל בניגוד להוראות ומטוסו הופל מעל אדמת סוריה. "בום טיל. חוטף טיל. וחנוכייה. הכל עשן", שיחזר אותו הטייס, יוסי שמחוני

 
 
 
 
 

ב-13 בספטמבר 1973 השמיד צה"ל את רוב חיל האוויר הסורי, רגע לפני מלחמת יום הכיפורים. את סיפור הקרב האווירי הזה, נהוג לספר כמורשת קרב הכרחית בכל קורס טייס מאז ועד היום. אלא שאם נכנסים לפרטים של הסיפור הזה, מבינים שמה שהפך למיתוס של גבורה ולחימה נועזת, התחיל בכלל בטעות קשה של טייס שפעל בניגוד לכללים וכמעט נפל בשבי הסורי.

 

"היו מלא אווירונים בשמים וכמה טילי אטול שעפו שם אתה לא מאמין", שיחזר אותו הטייס, יוסי שמחוני. לדבריו, לפחות 16 מטוסי חיל האוויר הוזנקו לשמים על מנת לחפש אותו ולשמור עליו, כאשר על הקרקע המתינו להוראה להצטרף לחיפושים כלי טיס נוספים. "1.7 מיליון דולר, ככה עליתי לצה"ל", הוא העריך.

 

למרות הטעות, מדובר באחד הטייסים הטובים שהיו בחיל האוויר, כזה שאף סיים כחניך מצטיין בקורס שלו ושובץ במהרה לטוס לצד אגדות החייל. "אני לא טייס אמיץ. אני אנטי גיבור. אבל כולם הלכו לחיל האוויר אז גם אני", סיפר שמחוני, כמעט 40 שנה אחרי אותו הקרב.

 

"טייס סורי הופל על הראש שלי"

הסיפור החל כאשר רביעיית מטוסי פאנטום ישראלית יצאה למשימת צילום בשמי סוריה, כאשר בדרך חזרה הם הבינו שעלו עליהם. זו הייתה המשימה הראשונה של שמחוני, שהמתין יחד עם מטרייה אווירית של 12 מטוסי קרב לסיומה של טיסת הריגול. "מפה הבנתי שזה כבר הולך למפגש והתחלתי לשיר. אני רואה את אחד המיגים הסוריים בורח ואנחנו לא מצליחים לסגור אחריו. אני עושה דבר ממזרי ומשליך את אחד ממכילי הדלק החיצוניים", הוא שיחזר. המטוס שלו מאיץ במהירות והוא משחרר טיל לעבר האויב, אך זה מסרב ליפול.

 

שמחוני מנתק מגע מאל"מ יהודה קורן, שותפו לטיסה. "בום טיל. חוטף טיל. וחנוכייה. הכל עשן, אש, צועק", הוא סיפר. בתוך זמן קצר מתקבלת בארץ ההחלטה - חוזרים לקחת אותו. כשהוא בלב ים, שמחוני עוקב אחרי הקרב שמתחולל מעל ראשו ומתפלל שהחילוץ בדרך. אולם זו לא הצרה היחידה שלו - טייס סורי שהופל צונח ישר עליו. "אנחנו שוחים אחד ליד השני במשך חצי שעה", הוא סיפר.   

 

בשעה 15:00, בערך שעתיים אחרי תחילת הקרב, מטוס של חיל האוויר משה את שמחוני מהמים, יחד עם הטייס הסורי. כוחותינו חוזרים לבסיסם בשלום. על מסלול הנחיתה מחכה לו אשתו עם הילד, מפקדי חיל האוויר ובקבוק שמפנייה. אחרי החיבוקים והנשיקות, מפקד חיל האוויר, בני פלד, לוקח את שמחוני הצידה. הוא מספר לו שבחיל האוויר העדיפו להסתיר את הסיפור שלו ולפאר את פעולות הטייסים כולם.   

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.