הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את "חוק ערוץ 10"

 
עודכן 02:06 21/12/2012

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את החוק המסדיר את המשך שידורי הערוץ ברוב של 11 תומכים וללא מתנגדים. מוקדם יותר אישרו חברי ועדת הכלכלה את כל סעיפיו של החוק. זאת לאחר שמליאת הכנסת אישרה את החוק ברוב של 33 תומכים וללא כל מתנגדים. אם החוק יאושר, יבוטלו מכתבי הפיטורים למאות עובדי הערוץ

 
 
 
 
 

רגע האמת של ערוץ 10: מליאת הכנסת אישרה הלילה (חמישי) בקריאה שנייה ושלישית את החוק להארכת הזיכיון של ערוץ 10 לשנתיים נוספות, עד שנת 2014. החוק אושר לאחר שחברי ועדת הכלכלה של הכנסת אישרו את כל סעיפי החוק המסדיר את המשך שידוריו של הערוץ.

 

לאחר דיון ארוך ומתיש שהחל בשעות אחר הצהריים, אישרו חברי הוועדה כל אחד מעשרת הסעיפים שעמדו לדיון. הצעת החוק כוללת למעשה יישום של המלצות ועדת לוקר הכוללות הארכת הזיכיון של ערוץ 10 בשנתיים, עד סוף שנת 2014. כמו כן יקבל הערוץ הלוואה בסך 65 מיליון שקלים מהמדינה על מנת לפרוע את כל חובותיו. בנוסף, ערוץ 10 יתחייב להעביר את מלוא פעילותה של חברת החדשות לירושלים רבתי עד ספטמבר 2013. הערוץ ישלם תמורה עבור הארכה שניתנה לו.

 

 
הנהלת ערוץ 10
הנהלת ערוץ 10 צילום : נעה גרייבסקי
 

עוד סוכם במהלך הישיבה כי ערוץ 2 יזכה לפריסת חובות התוכן שלו, בסך 240 מיליון שקלים, על פני כשש שנים. מוקדם יותר במהלך הדיון הוחלט גם על מתן הארכה של שבעה חודשים להמשך שידורי החדשות המקומיות. בסביבות השעה 16:00 הצביעו חברי הכנסת על החוק בקריאה ראשונה ו-33 מהנוכחים באולם המליאה הצביעו בעדו. לא היו מתנגדים וגם לא נמנעים בהצבעה הזו.

  

יושב ראש הוועדה, כרמל שאמה-הכהן, אמר כי "ככל שהדבר תלוי בוועדת הכלכלה צופי ועובדי ערוץ 2 וערוץ 10 יכולים להיות רגועים לחלוטין". לדבריו, דמוקרטיה אמתית חייבת תקשורת חזקה, עצמאית נשכנית, ומאוזנת. עם זאת, הוא תקף את הערוצים במהלך הדיון. "בימים האחרונים מנסים ערוצים 2 ו-10 לנצל את תקופת הבחירות ולחלץ בלחץ מהממשלה והכנסת הטבות, הקלות וויתורים בדרכים לא מקובלות ולא ראויות. הפסקת השידורים והשקופיות הפוליטיות מניפולטיביות לא יכולות להוביל לשום דבר טוב במקרה הטוב", אמר שאמה. 

 

למרות הביקורת, שאמה-הכהן הוסיף: "מתוך אחריות לחוסן הדמוקרטיה הישראלית ורגישות לפרנסת אלפי משפחות אמליץ לחברי הועדה להתעלם לצורך הדיון מההתנהלות הבעייתית של הערוצים ולהושיט להם יד עניינית לעזרה וחילוץ תוך שמירה על עקרון השוויון, ההיגיון והסבירות".

 

 
הפגנת עובדי ערוץ 10. כחלון: "כנראה שיש כשל הרבה יותר גדול מכשל טכני"
הפגנת עובדי ערוץ 10. כחלון: "כנראה שיש כשל הרבה יותר גדול מכשל טכני" צילום : נעה גרייבסקי
 

יושב ראש דירקטוריון ערוץ 10, אבי בלשניקוב, אמר כי עבורו זהו עוד רגע היסטורי. "גם אני הייתי בעבר בצד השני כשערוץ 10 הגיע לכנסת. אם ממשלות ישראל העתידיות לדוורתיהן לא ייקחו לטיפול את שוק הטלוויזיה המסחרי, אנחנו, כל הערוצים, נגיע לכאן פעם אחר פעם", הוא הסביר. לדברי בלשניקוב, אחת המטרות החשובות של הממשלה הבאה היא להקים ועדה רצינית כמו ועדת לוקר לטיפול במצב, כיוון שיש כאן כשל שוק מתמשך.

 

שר התקשורת, משה כחלון, הציג במליאה את ההצעה המכונה "חוק ערוץ 10". "אני מברך שהגענו לסוף הסאגה הזו. אפשר היה לעשות זאת כבר לפני הרבה זמן, בלי משיכה וגרירת רגליים. יש בעיה אמיתית וחשבתי שהרפורמה שתעביר מזיכיונות לרישיונות תיתן לה מענה. הרפורמה אושרה אבל כנראה שיש כאן כשל הרבה יותר גדול מכשל טכני", ציין השר הפורש.

  

"זה לא מחזה נעים לראות אנשי תקשורת שמשחרים לפתח הפוליטיקאים לבקש על פרנסתם. הייתי מוותר על החוויה הזו. זה לא מוסיף כבוד לנו או לעיתונאים. הרגולציה צריכה להתמקד בשלושה דברים עיקריים: שמירה על קידום ופיתוח היצירה הישראלית, הגנה על קטינים והדבר השלישי הוא הוגנות. בכל היתר - תנו להם לעבוד, הם יודעים הכי טוב מה לעשות", ציין כחלון.

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, נכח בדיון ותקף חלק מהדוברים. "נאמרו פה דברים שהדעת לא סובלת. זו בדיחה להגיד שהתקשורת בישראל אינה ביקורתית, שהיא שבויה של הממשלה והפסיקה לבקר את העומד בראשה", הוא אמר וציין כי "ההסדר הזה לא היה אפשרי ללא אור ירוק של ראש הממשלה".

 

על ההסכם עם הערוץ אמר שר האוצר כי זו לא תכנית שפותרת את בעיותיו, אלא מאפשרת לו לנשום ולשרוד. "אני מקווה שהערוץ לא יגיע לכאן פעם חמישית. לא עשינו חיים קלים לערוץ ועמדנו על האינטרסים של המדינה. החובות שנפרשו נפרשו עם בטחונות וערבויות ברורים. עמדנו גם בכלל נוסף - מה שהוצע לערוץ 10 הוצע גם לאחרים: לרשת, קשת ולתחנות הרדיו האזוריות", הוא הסביר.

 

 
מליאת הכנסת. ערוץ 10 מגיע לרגעי ההכרעה
מליאת הכנסת. ערוץ 10 מגיע לרגעי ההכרעה צילום : רויטרס
 

במהלך הדיון במליאה, תקף חבר הכנסת יואל חסון את ראש הממשלה נתניהו על רקע התנהלותו סביב המשבר בערוץ 10. "יש אינתיפאדה של ראש הממשלה נגד התקשורת החופשית בישראל", האשים חסון. "נתניהו רוצה לגרום לתקשורת להתחנן על חייה. מטילים אימים על ערוץ 10 ועל התקשורת כולה, כדי להזכיר לה שבכל רגע יש מישהו שיכול לבוא ופשוט לסגור את השאלטר".

 

בהודעה שהפיץ הבוקר ועד עובדי ערוץ 10 לכלל עובדי הערוץ, נמסר כי "אנו מקווים שהנחישות שהפגנו בשבועות האחרונים סייעה להעביר את המסר למקבלי ההחלטות, והחוק יאושר עוד היום. אנו מצפים מהח"כים להבין את הדחיפות שבסיום ההליכים, ולסיים במהירות את הדיון, על מנת שתוחזר היציבות לערוץ 10".

 

מוקדם יותר השבוע, כינס מנכ"ל ערוץ 10, יואב הלדמן, ישיבה קצרה בדסק החדשות, שבה הודיע על פיטוריהם של כל עובדי החברה. זאת, בעקבות הסחבת באישור ההסכם שכבר נחתם על ידי הערוץ. יחד עם זאת, בהנהלת הערוץ הבהירו כי במידה וההסדר עליו הוסכם מול המדינה, ואושר על ידי משרד התקשורת, יעבור היום בכנסת - יבוטלו כל מכתבי הפיטורים.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.