למרות התנגדות היועץ המשפטי: ועדת הבחירות פסלה את מועמדותה של זועבי

 
עודכן 18:46 19/12/2012

בתום דיון ארוך, הצביעו חברי ועדת הבחירות המרכזית בעד פסילתה של חברת הכנסת ממפלגת בל"ד ברוב של 19 תומכים לעומת 9 מתנגדים, והנושא יעבור להכרעת בג"ץ. עם זאת, הוועדה הצביעה נגד פסילתן של מפלגות רע"ם-תע"ל ובל"ד. טיבי עורר סערה: "הוועדה מורכבת מפוליטיקאים מתוסכלים דרג ז'". ההכרעה עוברת לבג"ץ

 
 
 
 
 

(3:51 דקות)

ועדת הבחירות המרכזית הצביעה הערב (רביעי) בעד פסילת מועמדותה של חברת הכנסת חנין זועבי ממפלגת בל"ד בבחירות הקרובות לכנסת. ההחלטה התקבלה ברוב של 19 תומכים, לעומת 9 מתנגדים בלבד ונמנע אחד. במקביל, הוועדה דחתה את ההצעות לפסול את המפלגות הערביות בל"ד ורע"ם תע"ל. היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, התנגד לפסילה.

 

בתום הדיון נערכו 3 הצבעות שונות: האחת בנוגע להצעה לפסול את מפלגת רע"ם-תע"ל, השנייה בנוגע למפלגת בל"ד, והשלישית בעניינה של זועבי. לפסילתה של רע"ם תע"ל התנגדו 17 חברים בוועדה לעומת 7 תומכים, ובפסילה של מפלגת בל"ד תמכו 13 חברים לעומת 16 שהתנגדו. מי שיכריע בסופו של דבר בסוגייה הוא בג"ץ, ולא מן הנמנע כי שם יוחלט להפוך את ההחלטה שהתקבלה בוועדת הבחירות, כפי שקרה כבר מספר פעמים בעבר. 

 

הדיון, שהיה סוער כצפוי, הגיע לשיאו עם דבריו של חבר הכנסת מטעם מפלגת תע"ל, אחמד טיבי, שתקף את חברי הוועדה. "על דברים מקוממים או מרגיזים לא פוסלים מועמד או מפלגה", תקף טיבי. "הקואליציה מנסה לדכא את המיעוט. אני קורא מפה ליטול את הזכות לפסול מועמדים מידיה של ועדה פוליטית במובהק, שמורכב מפוליטיקאים דרג ז' ומעורכי דין מתוסכלים".

 

 
זועבי. בג"ץ יקבל את ההכרעה הסופית
זועבי. בג"ץ יקבל את ההכרעה הסופית צילום : רויטרס
 

"כבר היינו במעמד הזה וברור שבסוף כולם יתמודדו בבחירות", אמר טיבי. "חברי הכנסת הערבים נמצאים פה בגלל סיבה אחת - כי הם חושבים אחרת. מנסים לפגוע בנציגים האותנטיים של המגזר הערבי".

 

עוד קודם לכן, בתחילת הדיון, דיבר חבר הכנסת אריה אלדד (האיחוד הלאומי) ואמר כי הבקשה לפסול את הסיעות הערביות היא בגדר רפואה מונעת. "אני רופא ואני מאמין שאפשר להקדים רפואה למכה. לא צריך לחכות עד שהם ייתפסו בריגול או בגידה", אמר אלדד.

 

אלדד האשים את אנשי רע"מ-תע"ל כי הם מצהירים באופן גלוי שמדינת ישראל תפסיק להיות מדינה יהודית. "הם רוצים הכל רק לא מדינה יהודית. הם עונים להגדרה של גוף שחותר תחת מדינת ישראל", המשיך אלדד.

 

 
טיבי. דיון סוער בוועדת הבחירות
טיבי. דיון סוער בוועדת הבחירות צילום : רפי קוץ
 

אקוניס: "עלינו להציב קו אדום"

בהמשך הדיון עלה לדבר חבר הכנסת מטעם הליכוד, אופיר אקוניס. "חנין זועבי לא פסקה מלחתור תחת מדינת ישראל, ובאופן גלוי להסית נגדה ונגד חייליה", אמר אקוניס. "היא לקחה חלק פעיל במשט טרור נגד ישראל, בפיגוע המרמרה. האם צריך יותר מכך כדי לפסול את מועמדותה לכנסת?".

 

אקוניס המשיך: "מעולם, ב-64 שנות קיומה של המדינה, לא כיהן בכנסת חבר כנסת שהשתתף פיזית בפיגוע נגד ישראל. יש סרטונים שבהם זועבי נראית על המרמה לצד פעילים פרו פלסטינים שמחזיקים אמל"ח. עליה לספק הסברים. אסור לנו לחכות שזועבי תבגוד במדינה ישראל ואז נאמר בדיעבד שחבל שלא פסלנו אותה, עלינו להציב קו אדום".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.