מערכת "שרביט קסמים" ביצעה ניסוי יירוט מוצלח ראשון

 
עודכן 20:04 25/11/2012

המערכת שפותחה על ידי חברת רפאל ובשילוב עם החברה האמריקנית "רית'יאון", נועדה להעניק למדינת ישראל שכבת הגנה נוספת מפני רקטות וטילים לטווח קצר ובינוני. היום הסתיים סבב הניסויים הראשון, וגורם בכיר במשרד הביטחון העריך כי המערכת תצטרף ל"כיפת ברזל" ול"חץ" בשנת 2014

 
 
 
 
 

(49 שניות)

הצלחה נוספת לטכנולוגיה הישראלית: לאחר שמערכת "כיפת ברזל" הוכיחה את יעילותה במהלך מבצע "עמוד ענן", משרד הביטחון הודיע היום (ראשון) כי הושלם סבב הניסויים הראשוני של פיתוח מערכת "שרביט קסמים", שביצעה יירוט מוצלח ראשון בשדה ניסויים. בעתיד המערכת צפויה להצטרף ליתר מערך ההגנה האווירית, על מנת להגן על ישראל מפני איומי טילים לטווח בינוני-קצר.

 

המערכת הוא פרי פיתוח של משרד הביטחון והסוכנות האמריקנית להגנה בפני טילים (MDA). "שרביט הקסמים" מפותחת על ידי חברת רפאל (שאמונה גם על הפיתוח הזריז של מערכת "כיפת ברזל") ונעשה בשילוב עם חברת "רית'יאון" האמריקנית. כמו כן משתתפות בפרויקט חברת אלתא שמפתחת את המכ"ם למערכת וחברת אלביט שמפתחת את מערכת השליטה והבקרה.

 

גורם בכיר במשרד הביטחון אמר בתדרוך כתבים כי הוא צופה שבעקבות הניסוי המוצלח, ארה"ב תגדיל את הסיוע לפיתוח. "אנחנו מעריכים שנקבל הגדלה של תקציב מארצות הברית,  268 מליון דולר לכל התוכניות ההגנה. מדובר במערכת יוצאת מן הכלל, המערכת בנויה ככה שאין לה סוללות ולכן היא מגנה על כל הארץ", אמר הבכיר.

 

"זו אבן דרך מאוד חשובה ביכולת המבצעית של המדינה. זה לא ניסוי אחרון. אנו צפויים לערוך ניסויים נוספים על מנת להביא את המערכת ליעד מבצעי", הוסיף גורם אחר ושיבח את מפתחי רפאל על היצירתיות שהם מפגינים. בנוסף, הגורם הסביר כיצד בוצע הניסוי. "שוגרה מטרה מסובכת שעקבנו אחריה, זמן קצר לאחר השיגור שוגר מיירט שהצליח לפגוע בדיוק מרבי במטרה".

 

ברק: "המערכת היא נדבך משמעותי בתכנית ההגנה"

שר הביטחון אהוד ברק בירך את אנשי המפתחים מהחברות המעורבות בפיתוח "שרביט קסמים", ואמר כי מבצע "עמוד ענן" הוכיח את החשיבות העצומה שח המערכות להגנה מפני טילים. "הבשלת התוכנית תהווה נדבך משמעותי בתוכנית ההגנה הרב שכבתית של מדינת ישראל מפני טילים. מדינת ישראל מובילה בעולם בתחום זה, בזכות התעשיות הביטחוניות הישראליות ואנשיהם", אמר ברק.

 

אמנם ייקח עוד שנתיים עד ש"שרביט הקסמים" תהפוך למבצעית, היירוט המוצלח הנו שלב חשוב בדרך לשילובה במערך ההגנה האווירית של מדינת ישראל. "נתוני הניסוי יאפשרו את המשך הפיתוח של מערכת שרביט קסמים, ואת המשך ניסויי הפיתוח הדרושים עד להבשלה מבצעית של המערכת בעתיד", נמסר ממערכת הביטחון.

 

 
סוללת "כיפת ברזל": "שרביט הקסמים" תצטרף בקרוב
סוללת "כיפת ברזל": "שרביט הקסמים" תצטרף בקרוב צילום : אלון בסון, דוברות משרד הביטחון (ארכיון)
 

"שרביט הקסמים" היא תוספת חשובה למערך הרב שכבתי שמפתחת מערכת הביטחון על מנת ליירט טילים ורקטות מכל טווח שבו יירו על ישראל. כאמור המערכת מצטרפת ל"כיפת ברזל" ולמערכת ה"חץ", שנמצאת בשימוש צבאי בישראל מאז שנת 2000, אך מעולם לא הייתה בשימוש מבצעי.

 

טיל החץ, שמיועד ליירט טילים בליסטיים ארוכי טווח, פותח על ידי התעשייה האווירית וחברת בואינג האמריקנית. ישראל ממשיכה לבצע ניסויים במערכת החץ, שעלות יחידה שלו מוערכת ב-3,000,000 דולר. הניסוי האחרון התרחש בפברואר השנה, אז בוצע ניסוי מוצלח בטיל, בו נבחן לראשונה שימוש במכ"ם "אורן אדיר" כחלק ממערכת הנשק.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.