חשיפה ראשונה: סיפור חיסולו של מייסד חמאס השייח' יאסין

 
עודכן 22:15 24/11/2012

במרץ 2004 חוסל מייסד החמאס בעזה במבצע מודיעיני מדויק תחת השם המבצעי "ידית הילוכים". שלושה מהבכירים שניהלו את המבצע אז, אבי דיכטר, שאול מופז ודן חלוץ מספרים איך חוסלה האישיות הבכירה ביותר של חמאס אי-פעם. "מעולם לא ראיתי כל כך הרבה רוע בכל כך מעט גוף", אמר דיכטר שכיהן אז כראש השב"כ

 
 
 
 
 

(18:30 דקות)

חשיפה ראשונה: מאז החלה שיטת החיסולים הממוקדים ברצועת עזה חוסלו מעל 200 מבכירי חמאס, כשהאחרון והמשמעותי ביניהם הוא אחמד ג'עברי, שטיל שחיל האוויר חיסל אותו בתחילת מבצע "עמוד ענן". אמנם מוקדם מדי לחשוף פרטים על החיסול הטרי, בכירי מערכות הביטחון והמדינה שניהלו את מבצע חיסולו של מייסד תנועת חמאס השייח' אחמד יאסין, מכניסים אותנו ללב תהליך קבלת ההחלטות ואל נבכי "ידית הילוכים".

 

השייח' יאסין שהיה משותק ברוב חלקי גופו, הקים את חמאס בשנת 1987 ונחשב לאב הרוחני של התנועה. ב-1989 הורה על הפעולה לרצוח את החיילים אילן סעדון ואבי סספורטס, ובשנת 1991 נגזר עליו מאסר עולם בכלא בישראל. ב-1997 שיחרר אותו ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו, לאחר החיסול הכושל של חאלד משעל בירדן.

 

שחרורו נתן רוח גבית לחמאס ויאסין הורה לבצע פיגועי התאבדות רבים בשטח ישראל. בתחילת 2003 הודיעה ישראל כי אין ליאסין חסינות וביוני של אותה שנה נכשל ניסיון החיסול הראשון. אולם הניסיון השני צלח ובמרץ 2004 מסוקי חיל האוויר הצליחו לפגוע בו ולהרוג גם את שומריו.

 

 
חיסול אחמד ג'עברי: אחד מתלמידיו "המוצלחים" של יאסין
חיסול אחמד ג'עברי: אחד מתלמידיו "המוצלחים" של יאסין צילום : רויטרס (ארכיון)
 

דיכטר: "לא נתקלתי בכל כך הרבה רוע"

השר להגנת העורף אבי דיכטר, שכיהן כראש השב"כ, היה אחראי להביא את המודיעין מהשטח, ואף נפגש פעמים רבות עם יאסין במהלך שהותו בכלא הישראלי. "הוא נראה כמו האח של אמא תרזה, אבל אני לא נתקלתי בכל כך הרבה רוע בכל מעט גוף", אמר דיכטר.

 

שר הביטחון דאז שאול מופז, אמר כי היה מודיעין מדויק נגד יאסין, אך הוא היה זהיר וחמקמק כיוון שידע שישראל רוצה לחסל אותו. "הוא הוביל את הפיגועים בדולפינריו,ם במלון פארד ובקפה מומנט. אנחנו יודעים שיאסין נתן את ההוראה משיחות וממודיעין מדויק, שיאסין עצמו הוציא פסקי הלכה המכשירים פיגועי התאבדות", אמר מופז שהדגיש כי עד היום אינו מצטער על שאישר את הפעולה.

 

מפקד חיל האוויר דאז דן חלוץ מספר שהחיסול של מפקד הזרוע הצבאית של חמאס סלאח שחאדה (שעמו נהרגו עוד 13 אזרחים, רובם ילדים) עמד בראשם של מקבלי ההחלטות. "כלי טיס חגו באוויר במשך 10 שעות, ואני זוכר שהיה דיון באיזה משקל של פצצה להשתמש, טון או חצי טון. בסוף הלכנו על החצי", אמר חלוץ.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.