קלינטון ושר החוץ המצרי הודיעו: הפסקת אש החל מהשעה 21:00

 
עודכן 19:04 21/11/2012

אחרי 8 ימים של הסלמה, הילארי קלינטון ועמיתה המצרי התייצבו למסיבת עיתונאים בקהיר, והודיעו על הפסקת אש שתיכנס לתוקפה כבר הערב. מלשכת נתניהו נמסר כי הוא שוחח עם אובמה, ונענה להמלצתו לתת סיכוי למתווה המצרי. "ניתן הזדמנות לייצוב המצב והרגעתו, בטרם יהיה צורך להפעיל עוצמה רבה יותר", הבהיר ראש הממשלה. מוקדם יותר, גורם בירושלים אמר כי ישראל לא תסיר את הסגר מעל עזה

 
 
 
 
 

הלילה יגיע השקט? שר החוץ של מצרים הכריז הערב (רביעי) על השגתו של הסכם להפסקת האש בין ישראל וחמאס בתום שמונה ימי הסלמה ומבצע "עמוד ענן" ברצועת עזה. לדבריו, ההסכם ייכנס לתוקפו בשעה 21:00. "מקווים שתהיה ערבות והתחייבות לכל סעיפי ההסכם", הוא אמר. ב-20:30 ימסרו ראש הממשלה, שר הביטחון ושר החוץ הישראלים הצהרות לתקשורת.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח הערב עם נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, והודיע לו על הסכמת ירושלים לנצירת האש. מלשכת נתניהו נמסר כי בשיחתם, אמר נתניהו לאובמה כי נענה להמלצתו להעניק סיכוי להצעת מצרים להפסקת אש, ובכך לתת הזדמנות לייצוב המצב והרגעתו בטרם יהיה צורך להפעיל עוצמה רבה יותר. עוד נמסר כי ראש הממשלה חזר והדגיש שישראל תנקוט בכל הצעדים הדרושים להגן על אזרחי ישראל. אובמה, מצדו, הבטיח להגיל את הסיוע האמריקני לפיתוח וייצור סוללות של מערכת "כיפת ברזל".

 

 

שרת החוץ האמריקנית, הילארי קלינטון, מסרה במסיבת העיתונאים הודעה קצרה ובה הדגישה את חשיבות הפסקת האש. "זהו רגע קריטי עבור האזור. הממשלה המצרית לוקחת על עצמה את האחריות והמנהיגות שהפכו את המדינה הזו לאבן הדרך של היציבות האזורית. לאנשי האזור מגיעה הזכות לחיות ללא אלימות וזהו צעד בכיוון הנכון", אמרה קלינטון. "עכשיו עלינו להתרכז בהשגת שלום שייתן ביטחון".

 

לדברי קלינטון, "בימים הבאים ארצות הברית תפעל יחד עם מצרים כדי להוביל להרגעה, לשפר את התנאים עבור תושבי עזה ולספק ביטחון לישראל. כל צעד צריך להוביל לתהליך שלום כולל בר קיימא כפי שגם היום מנסים נתניהו אבו מאזן ומורסי. עכשיו, כשיש הפסקת אש, אנחנו צריכים להוביל להתקדמות בתהליך השלום".

 

מוקדם יותר אמרו גורמים ישראלים ופלסטינים כי הושג הסכם להפסקת האש בין ישראל וחמאס, אשר יסיימו את מבצע "עמוד ענן" ואת ירי הרקטות ופצצות המרגמה לרצועת עזה. הגורם הישראלי אמר כי ישראל תפסיק את התקיפות על רצועת עזה, אולם לא תסיר את הסגר על הרצועה. לדברי גורמים המעורים בפרטים, במסגרת ההבנות הסכימה ישראל להרחיב את האזור המותר לדיג תחת המצור הימי בעזה ולהקל על תנועת אנשים וסחורות במעברים. במקביל, גורם מצרי טען שישראל התחייבה להפסיק את החיסולים ברצועה.

 

 
נשיא מצרים מורסי ושרת החוץ של ארה"ב קלינטון בפגישתם הערב בקהיר
נשיא מצרים מורסי ושרת החוץ של ארה"ב קלינטון בפגישתם הערב בקהיר צילום : רויטרס
 
נתניהו. "נותנים סיכוי לייצוב המצב"
נתניהו. "נותנים סיכוי לייצוב המצב" צילום : רויטרס
 

גם במצרים אישרו את הדיווחים. מקור מצרי בקהר אמר כי הושג הסכם על הפסקת אש: "אכן הושגה הפסקת אש, ואנחנו נודיע עליה". הגורם, שסרב להזדהות בשמו, ציין גי ההרכזה על הסכם תגיע בקרוב. גם הטלוויזיה מצרית דיווחה על מסיבת עיתונאים שתשודר בקרוב מקהיר.

 

בשעות הערב גברו האינדיקציות לכך שחילופי האש ההדדיים בין ישראל לארגוני הטרור בעזה יסתיימו כבר הלילה. לפי המסתמן, שרת החוץ של ארצות הברית, הילרי קלינטון, ונשיא מצרים, מוחמד מורסי, ימסרו הערב הצהרה על הפסקת האש. ככל הנראה המתווה הושג בתיווך מצרי ואמריקני וכבר ניתנה הוראה לדרגים הישראלים לפיה הולכים להפסקת אש הלילה.

 

 
כוחות תותחנים הערב ליד רצועת עזה. עיני העולם נשואות לקהיר
כוחות תותחנים הערב ליד רצועת עזה. עיני העולם נשואות לקהיר צילום : רויטרס
 
תקיפה אווירית של צה"ל ברצועה, היום
תקיפה אווירית של צה"ל ברצועה, היום צילום : רויטרס
 

ישראל הכחישה: "לא ננצור את האש חד-צדדית"

מוקדם יותר דווח כי ישראל תנצור את האש באופן חד צדדי וללא הסכם ובכך תכפה על חמאס והג'יהאד האסלאמי להפסיק גם הם את שיגורי הרקטות לעבר ישובי הדרום. מבחינת ישראל מדובר בהצלחה כיוון שבירושלים דרשו קודם להפסיק את השיגורים ורק לאחר מכן להתדיין על הסכם. בחמאס מנגד, רצו להגיע ראשית להסכם, ואילו רק לאחר מכן לנצור את ירי הרקטות ופצצות המרגמה. אולם בישראל דוח את הטענה על הפסקת אש חד צדדית.

 

ההחלטה הישראלית הועברה כבר למצרים, על מנת שזו תפעיל לחץ על ארגוני הטרור. בירושלים קיוו כי הנשיא המצרי, מוחמד מורסי, יצליח בכך, ובמידה והמהלך יצא אל הפועל ייפסקו כ-90% מהשיגורים על ישראל. בירושלים הרשמית הכחישו את הדיווח.

 

מוקדם יותר מסר מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, שנפגש הערב בקהיר עם הנשיא המצרי, הצהרה בנושא ובה אמר: "אני מודאג מסבבי האלימות בשעת המאמצים המוגברים להשיג הפסקת אש בעזה ובישראל. כולנו יודעים שישנם עוד פרטים רבים לדון בהם, אבל בשעה שזה קורה אזרחים ממשיכים למות".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.