שאול אברון נפטר • "הלב והנשמה של עולם הגסטרונומיה"

 
חדשן, פורץ דרך, מחנך ואושיה קולינרית בולטת
חדשן, פורץ דרך, מחנך ואושיה קולינרית בולטת צילום: צחי לרנר, ויקיפדיה
 
עודכן 15:20 02/11/2012

עצב גדול נפל על עולם הקולינריה הישראלית. שאול אברון, מהחשובים והמשפיעים ביותר בין אושיות האוכל בישראל, הלך לעולמו. עולם המסעדנות והיין איבד את האבא והאח שלו. קשה לתפוס ולהאמין ששאול, האיש שעשה כל כך הרבה טוב לכל כך הרבה אנשים לא אתנו עוד. מירה איתן מספידה את האיש שניחן ברגישות נדירה, בדייקנות וביושר

 
 
 
 
 

שאול אברון, מאבות המזון של הקולינריה הישראלית, חדשן, פורץ דרך, מחנך ואושיה קולינרית בולטת היה המורה של כולם. מלך הטעמים הצרופים, האבא של הנהנתנים (מהסוג הטוב ביותר), גרגרן שהלך אחרי החך שלו. האיש שהרעיף כל כך הרבה על חבריו ומוקיריו, הלב והנשמה של עולם הגסטרונומיה הישראלי. הוא זה שהעיר את העולם הקולינרי בארץ, כבר לפני דור, והוא זה שממנו למדו כל השפים המוערכים בארץ איך לחפש את חומרי הגלם הטובים ביותר ואיך לא לקלקל אותם.

 

שאול אברון נולד בתל אביב בשנת 1944, גר בתל אביב כל חייו והלך לעולמו ב-2 בנובמבר 2012. היה עיתונאי, סופר ומסעדן ישראלי.

 

אביו של שאול היה רוקח שנולד בפולין ועלה מצרפת, ואמו נולדה ברוסיה ועלתה מבלגיה. בבית הוריו ספג אברון את ההערכה לאוכל ולחומרי גלם איכותיים. בבית הוריו לא הכיר שאול מרגרינה, האוכל היה מבוסס על חמאה, והשניצל היה משייטל עגל. את אהבתה וכשרונה לאוכל חלקה אתו אמו, וגרמה לכך שבנה ימשיך לחפש כל חייו טעמים מרגשים ומהנים לחך שלו, ביקבים, במסעדות כוכבים ובדוכני רחוב, בברים, ובכל ארץ ועיר אליה הגיע. שאול אברון ניחן ברגישות נדירה ויכולת לזכור טעמים בצורה המדהימה ביותר. ההבנה שלו באוכל הייתה אבסולוטית ואי אפשר היה לעבוד עליו.

 

כתיבתו על אוכל הייתה חדשנית ומעניינת, מלמדת ומאלפת, חפה מפוזות ומאפנות קולינריות מזדמנות וחולפות. אפיינו אותה כשרון כתיבה נדיר, דייקנות, יושר וביקורת בונה.

 

במסגרת העתודה הצבאית עשה תואר בכלכלה ובשירותו הצבאי היה עורך העיתון 'מערכות שריון'. את הקריירה העיתונאית שלו התחיל בשנת 1970 ככתב כלכלי בעיתון מעריב. שם ביקש ממנו טומי לפיד לכתוב במוסך 'פנאי' על אוכל. למדור קרא לפיד 'כך הם אוכלים', כי היה כתוב בו לראשונה גם על אוכל לא כשר.

 

בסוף שנות ה-70 פתח אברון את מסעדת 'הקיוסק' בנווה צדק, במקום בו היה תיאטרון נווה צדק. מאוחר יותר עבר למתחם 'מרכז סוזן דלל'. המסעדה, שהייתה מזערית בגודלה, נחשבה לחדשנית ביותר, ובה הכיר עם ישראל את נתח הרוסטביף האיכותי הראשון, שלימים הפך לפופולרי במסעדות רבות אחרות. עם שאול במסעדה עבד גם חיים כהן.

 

בשנת 1984, כשהוקם עיתון חדשות, צורף אברון לצוות הכלכלי כעיתונאי שטח בכיר. במקביל קיבל גם טור אוכל קבוע בעיתון, לצידה של עיתונאית האוכל דליה פון לרנר. כתיבתו של אברון הייתה חדשנית והתאפיינה בגישה נהנתנית וחושנית לאוכל. שאול עסק בסיפורי אוכל ובביקורת מסעדות. את דרכו הראשונה בעיתונות האוכל עשה ישראל אהרוני במדורו של שאול אברון, בפינה 'ביקורת ממתקים'.   

 

בשנת 1987 פרסמו שאול אברון וישראל אהרוני את הספר 'מבשלים בשר', המדריך המקיף בארץ לבשר, איך בוחרים אותו, איך מטפלים בו ואיך מבשלים אותו. בשנת 1989 פרסמו השניים את הספר 'בישול איטלקי'.

 

בדצמבר 1995 פתח שאול אברון עם שותפתו צפורה אסף, חברתו מימי בית הספר העממי, את מסעדת 'יועזר בר יין', בסמטת 'יועזר איש הבירה' ביפו. המסעדה התמחתה ביין ותפריט האוכל שהלך וגדל עם הזמן הצטיין במנות בשר איכותיות ביותר. 'יועזר בר יין' הפכה למקום מפגש לכל קהילת המבשלים בישראל.

 

ההשראה למקום היו ברי היין של פריז ואיטליה. אברון, שהיה למוד נסיעות וטיולי יין ואוכל באירופה, רצה להביא לארץ את הטעמים, את הריחות ואת החוויות. מקום שיציע מגוון רחב של יינות ומנות קטנות וטובות שיזרמו לצד היין. מכיוון שהמקום ביפו היה גדול יותר ממה שייחלו לו השותפים מלכתחילה, נאלץ השף הראשון של המסעדה, חיליק גורפינקל, לבנות תפריט מורכב ומורחב יותר. עם השפים שהגיעו אחריו המטבח הוגדל והורחב, ונוספו בו מנות רבות.

 

שאלתי פעם את הילה אלפרט מה יש לה להגיד על 'יועזר' והיא ענתה לי ברצינות מתוך הסטייק האדמדם "הצרה הכי גדולה עם יועזר, שאחרי שהכרת את המקום, אתה מסתובב בעולם ואין עליה בשום מקום, באמת. היא הכי טובה שיש".

 

לעולם נזכור את שאול יושב בפינת הבר הקבועה שלו, עם החיוך הנבוך והצחוק המהדהד, טועם ונהנה מעוד טעם חדש שיצא מהמטבח, מתפעל ומאכיל גם את אוהביו לידו.

 

משתתפת בצערה של משפחת הקולינריה הישראלית ועם קרוביו וחבריו הרבים של שאול.

יהי זכרו ברוך.

 

מירה איתן - חברה ואוהבת

 

 

>> צפו: ניב גלבוע מבקר ביועזר בר של שאול אברון

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.