מפקד יחידת המזל"טים לשעבר: "קשה להאמין שנאסף מודיעין משמעותי"

 
עודכן 08:22 07/10/2012

אל"מ במילואים בני לביא אמר כי 20 הדקות בהן שהה כלי הטיס שיורט אתמול בשטח ישראל הן הרבה מאד זמן, אך הוא הטיל ספק כי הייתה תחנה על הקרקע שקלטה את המידע. "את מה שהוא ראה אפשר למצוא כיום גם ב"Google Earth", הוא הסביר

 
 
 
 
 

"זה היה יותר כמו מופע ראווה", כך הסביר הבוקר (ראשון) אל"מ (במיל') בני לביא, לשעבר מפקד יחידת המזל"טים בצה"ל, את חדירת המל"ט הזר לשטח מדינת ישראל. לדבריו, 20 הדקות בהן שהה המל"ט בשטח האווירי של ישראל הן הרבה מאד זמן על מנת לאסוף מודיעין. "אולם מצד שני, על פי הנתונים שאני שומע מהתקשורת קשה מאד להאמין שאכן נאסף מודיעין משמעותי", הסביר לביא בתכנית הבוקר של אורלי וגיא בערוץ 10.

 

לדבריו, גם אם אכן היה נאסף מידע מודיעיני, היה צריך להיות מישהו שיקלוט אותו. "קשה גם להאמין כי אכן ניתן היה לקלוט את המידע בתחנה קרקעית ולעשות בו שימוש כלשהו", אמר מפקד יחידת המזל"טים של חיל המודיעין לשעבר.

 

הוא הוסיף כי הטכנולוגיה של היום משוכללת מבעבר וכי חלקים גדולים ממנה מוכרים היטב לציבור. "המל"ט הזה, כמו שאני מבין, לא יכול היה לאסוף מודיעין שלא ניתן היה להשיג אותו דרך "Google Earth"  או דרך מקורות אחרים - יותר פשוטים ויותר זמינים", ציין לביא.

 

מפקד היחידה לשעבר הסביר גם את ההבדל בין מל"ט למזל"ט. "המל"טים התחילו כמטוסים זעירים, ועם השנים הם גדלו והתפתחו. הטכנולוגיות, בעיקר אצל מדינות מתקדמות, התפתחו ולכן זה כבר לא מזל"ט", הוא אמר.

 

במערכת הביטחונית ממשיכים לחקור ולבדוק את אירוע חדירת המטוס ללא טייס לשטח ישראל. על פי כל הסימנים המל"ט יצא מלבנון אך עדיין לא ברור האם שוגר על ידי האיראנים באופן ישיר או על ידי חיזבאללה אבל ההבדל אינו משמעותי.

 

מה שברור הוא שהמשימה של המל"ט הייתה מודיעינית, איסוף מידע. מהסתכלות על המסלול שעשה ניתן לראות כי הוא עקף את מערך ההגנה הישראלי בעומק הים וחדר לישראל באזור אשקלון. באזור הזה הוא זוהה על ידי התצפיות שעקבו אחריו במשך זמן מה על מנת לזהות את הכלי.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.