בלעדי: ראיון ראשון עם מפקד יחידת המודיעין 8200

 
עודכן 00:29 27/09/2012

39 שנים לאחר שנכשלה להתריע בפני התקיפה של צבאות ערב במלחמת יום הכיפורים, ביחידה הגדולה הגדולה בצה"ל, 8200, עדיין מלקקים את הפצעים. "אנחנו עוד נופתע בעתיד", אומר מפקד היחידה תא"ל נ'. הצצה נדירה אל אחת היחידות הסודיות בצה"ל

 
 
 
 
 

(8:20 דקות)

מיחידה צנועה שמאזינה לקווי טלפון, יחידת המודיעין 8200 הפכה למעצמה וליחידה הגדולה בצה"ל בה משרתים אלפי חיילים. לראשונה מאז הוקמה, היחידה הסודית שהפכה לשם נרדף להצלחה הישראלית בהיי-טק ואוספת מידע אלקטרוני מכל הסוגים, נחשפת לראשונה לעיני המצלמה.

 

ברבות השנים הפכה היחידה לחלק אינטגרלי במלחמה בארגוני הטרור והצליחה לשמור את מעטה החשאיות הסובב אותה מתחילת דרכה. עם זאת דרכיה השתכללו, למרות שמפקדיה מודים כי לעיתים נקשרים לה כתרים לא לה - למרות הסירוב המובן לספר מהם אותם כתרים.

 

למרות הצטנעותו של מפקד היחידה, תא"ל נ', פרסומים זרים קושרים ליחידה סיוע אינטגרלי למתקפת הסייבר על איראן ובפיתוח וירוס "סטאקסנט". "אנחנו מדינה קטנה, יחידה קטנה, עם הרבה אויבים", אומר תא"ל נ' לחדשות 10. "המציאות הבסיסית עדיין לא השתנתה. עדיין אי אפשר לדמיין שאפשר להחליף את הלוחם וחומר הנפץ, בטח לא במזרח התיכון".

 

ביחס למלחמת יום כיפור, תא"ל נ' טוען כי המלחמה עדיין מהדהדת בתודעת היחידה. "זה בהחלט אירוע דרמטי ביחידה, עם ויכוחים שלא נגמרו ושלא ייגמרו. מה שלמדנו זה להטיל ספק במידע שיש לנו להטיל ספק בידע ולאתגר את התפיסות. אני לא משלה את עצמי שלא יהיו הפתעות בעתיד אבל אסור שהן יהיו בסדר גודל כזה", הוסיף נ'.

 

סא"ל ו' ראש מטה יחידת 8200, מסרב להשוות בין יחידת עילית שהוא מפקד עליה, השנייה בעדיפות רק לקורס הטיס, לבין סיירת מטכ"ל. "מטכ"ל עובדים על איכות נדירה. אנחנו עובדים על מהירות מלוכלכת", אמר סא"ל ו'.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.