המג"דים של חטיבה 401 בגבולות: "כשכולם חוגגים, אנחנו שומרים"

 
עודכן 14:54 16/09/2012

דודו סונגו מתכונן להגעת המטיילים לרמת הגולן, יוראי בן חור דואג לארוחת גורמה צבאית לחייליו, ואילו בדרום יסתפקו הלוחמים בתפוח בטנק. בראש השנה הזה שלושה מפקדי גדודים של חטיבת השריון יסגרו את החג עם הלוחמים בכל רחבי הארץ. חלקם גם יביאו את האישה והילדים: "בראש השנה, שתי המשפחות מתאחדות. זו מסורת" • מיוחד לנענע 10

 
 
 
 
 

סגן-אלוף דודו סונגו כבר רגיל לנוף של רמת הגולן. מעל לחודשיים שגדוד 46 בחטיבת השריון 401 תופס את הקו בגזרה שמבעבעת לה בצלם של העימותים האלימים בתוך סוריה. הערב (ראשון) הוא מצפה לכניסתם של שלושה אורחים לתוך הזירה עליה הוא מפקד בשבועות האחרונים - אשתו ושני ילדיו, בני 8 ו-6.

 

כמו חיילים רבים, גם לוחמי גדוד השריון של סונגו יחגגו את בואה של השנה החדשה בחדר האוכל הצבאי. בשעה שרבים בישראל יסבו לשולחן החג, או יעמדו בפקקים בתקווה להספיק לקינוח, סונגו ומפקדי הגדודים האחרים בחטיבת השריון 401 החליטו לוותר על הנוחות הביתית ולהביא את האישה והילדים למשפחה השנייה שלהם.

 

 

 
על גבול הרצועה. "המציאות פה הרבה יותר מורכבת"
על גבול הרצועה. "המציאות פה הרבה יותר מורכבת" צילום : GettyImages/אימג'בנק
 
סא"ל סונגו. "שתי המשפחות נפגשות"
סא"ל סונגו. "שתי המשפחות נפגשות" צילום: דובר צה"ל

"מבחינתי, יש שתי משפחות - זו שבבית וזו שבבסיס. בראש השנה, שתי המשפחות מתאחדות. זו מסורת", מספר מג"ד 46. "החגים העיקריים של העם היהודי הם פסח וראש השנה, ובגדוד כל המפקדים נשארים עם החילים ביחד, בין השאר כדי להעביר את המסר שבזמן שכולם חוגגים, אנחנו שומרים".

 

תפריט של מלון 5 כוכבים

 

"לפני זמן קצר סיימתי להכין את כל הפקודות היערכות לקראת החג", מספר מפקד גדוד 9 בחטיבה 401, סגן-אלוף יוראי בן חור. את ערב ראש השנה הנוכחי הוא יעביר עם חייליו בחטיבה המרחבית עציון בפיקוד המרכז. "אנו נערכים כבר ימים ארוכים , עושים פה ארוחה יוצאת מן הכלל גם בתפאורה וגם באיכות האוכל", הוא מציין. "הנגדים כבר שבועיים מתרוצצים בכל מני מקומות שדרגו את המטבח, החליפו תפאורה, דאגו לתפריט של מלון חמישה כוכבים. חשוב שהלוחמים ירגישו בבית".

 

השנה, בן חור יקבל את פני השנה החדשה בחברה הצבאית. למג"ד 9 ולוחמיו צפוי להצטרף הערב גם אלוף פיקוד המרכז, ניצן אלון. מחר, הוא מספר, תגיע למפקדת הגדוד אשתו ביחד עם ילדיו שהכינו מתנות לרגל השנה החדשה עבור הלוחמים. עד אז, הוא דואג שגם אחרון החיילים במוצבים יזכה לתזכורת לחג. " אנחנו דואגים להוציא רכב לחיילים שבעמדות, שגם שם ירגישו את רוח החג", הוא מציין.

 
סא"ל בן חור. "קודם כל התושבים"
סא"ל בן חור. "קודם כל התושבים"

גם בגבול הצפון ינסו בגדוד 46 לגרום ללוחמים להרגיש כאילו הם חוגגים את השנה החדשה עם המשפחה בבית. "על החג עצמו אנו עומלים כבר שבוע שלם", מציין סונגו. " יש לנו את מנהל המטבח שידאג שבכל סיור ובכל מוצב ובכל כוח הכי קטן ירגישו את תחושת החג. המטרה של מנהל המטבח הוא להדביק את האוכל של אמא ושל סבתא, ואני מקווה שהוא יצליח".

 

בעוד שבצפון ובמרכז ינסו לגרום למרבית החיילים להרגיש את האווירה המשפחתית בארוחות גדולות וחגיגיות, הלוחמים של מג"ד 52, סגן-אלוף אודי צור, ישהו בטנקים וכוחות מבודדים לאורך הגבול של רצועת עזה. " הפריסה היא פריסה מאוד מורכבת", הוא מספר. "לצערי עקב המצב הביטחוני והערכות המצב אין לנו את האפשרות להוריד את כולם מפעילות". גם צור עצמו ייאלץ להעביר את החג רחוק ממשפחתו. "קרוב מאוד לגדר המערכת השטח מאוד מסוכן, המציאות פה הרבה יותר מורכבת".

 

 
לוחמי צה"ל מאחלים לכם שנה טובה
לוחמי צה"ל מאחלים לכם שנה טובה צילום : דובר צה"ל
 

בין מטיילים למחבלים

סא"ל אודי צור. "תקופה מתוחה במיוחד"
סא"ל אודי צור. "תקופה מתוחה במיוחד"

"תקופת החגים היא תקופה שעם ישראל מתכנס, ארוחות חגיגיות ואוכל, אצלנו זה קצת שונה בגזרה. אצלנו התקופה מתוחה במיוחד דורשים ערנות וכוננות", מציין צור. "כשעם ישראל ירים כוסית לרגל השנה החדשה, החיילים בגדוד שלי יהיו על הטנקים בשטחים מסוכנים וזאת בכדי לאפשר חג שקט".

 

גם בגזרות האחרות, פרט לארוחות החג החגיגיות, לכוחות הפרוסים בשטח יש גם כמה אתגרים להתמודד עמם - מהמטיילים ועד חשש למסתננים או חדירת מחבלים. "יש לנו תקופה משמעותית לפנינו, אנו נמצאים בדרום רמת הגולן כגדוד שריון עם מאפיינים בולטים של מטיילים רבים וקו שקט ומתוח כאחד", מדגיש סונגו. "בחג עצמו יהיה שילוב של פעילות, שומרים על כוננות גבוהה גם במהלך החג, ונערכים לכוננות שגרה".

 

 
"מטיילים רבים וקו שקט ומתוח כאחד"
"מטיילים רבים וקו שקט ומתוח כאחד" צילום : רויטרס (ארכיון)
 

"המאמץ העיקרי בחג עצמו הוא להגן על היישובים", מציין בן חור שמציץ מעבר לכתף גם להפגנות הסוערות שהתחוללו בגדה המערבית בשבוע שעבר במחאה על התייקרות המחירים של מוצרים בסיסיים. "אנו נערכים לאפשרות של זליגה בעימותים לתוך הגזרה שלנו. עם זאת, לצד היערכות זו, עיקר המאמץ בחג מופנה ליישובים היהודים. מדובר באזור מאוים שיש להגן עליו. כל החיילים בבסיס מבנים את החשיבות של שמירה על כוח תגובה גדול החיילים מאוד מחוברים ליישובים".

 

בינתיים, רגע לפני שהשנה החדשה תיכנס בשערינו, מנצלים המג"דים את ההזדמנות לשלוח את ברכותיהם. "אני רוצה להגיד תודה לעם ישראל ששלח אלינו את הלוחמים", אומר בן חור. "שיהיו בטוחים שיש פה את האנשים הכי טובים שיש לעם ישראל להציע ושומרים עליהם, אנחנו פה כדי שהם יוכלו לחגוג". סא"ל צור מציין כי בגדוד שלחו אגרות שנה טובה למשפחות הלוחמים והבהיר: "הבנים שלכם עושים עבודת קודש, הם מגנים על מדינת ישראל, בזירת לחימה, כל יום וכל לילה הם בפעילות המשפחות יכולות להיות גאות בבנים שנשארים פה".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.