קלינטון: "הסרט האנטי-מוסלמי דוחה, אך הוא אינו סיבה לאלימות"

 
עודכן 18:10 13/09/2012

שרת החוץ האמריקנית גינתה בחריפות את הסרט שלועג לנביא מוחמד והבהירה כי לממשל האמריקני לא היה כל קשר ביצירתו. "אנו דוחים לחלוטין את התוכן והמסר של הסרט הדוחה הזה", אמרה קלינטון. ערב הסעודית גינתה את הסרט ואת תגובות המפגינים האלימות

 
 
 
 
 

שרת החוץ האמריקנית, הילארי קלינטון, גינתה היום (חמישי) את הסרט האמריקני הלועג לנביא מוחמד ואמרה כי מדובר בסרט דוחה הראוי לכל גינוי שהוא. עם זאת, קלינטון הבהירה כי הסרט אינו סיבה מספקת לאלימות ואינו מצדיק את המתקפה על השגריריות האמריקניות ברחבי העולם הערבי.

 
קלינטון. "סרט דוחה וראוי לגנאי"
קלינטון. "סרט דוחה וראוי לגנאי" צילום: רויטרס

קלינטון הדגישה בדבריה כי לממשלת ארצות הברית לא הייתה כל קשר ליצירתו של הסרט שעורר סערה חריפה ברחבי העולם הערבי בימים האחרונים. "אנחנו דוחים ומגנים את תוכנו ואת המסר של הסרט", אמרה השרה האמריקנית במהלך שיחות עם נציגים של מרוקו.

 

"מדובר בסרט דוחה וראוי לגנאי. נראה כי הסרט שם לעצמו מטרה צינית במיוחד - להשמיץ את האסלאם ולעורר זעם ברחבי העולם", הוסיפה קלינטון. בתוך כך, ערב הסעודית גינתה גם היא באופן רשמי את הסרט ואת הפעולות האלימות שאירעו ברחבי העולם הערבי.

 

 בהודעה שפירסמה סוכנות הידיעות הסעודית נאמר כי ערב הסעודית "העבירה את תנחומיה לארצות הברית על קורבנות הפעולות האלימות בלוב כנגד השגרירות האמריקנית". הסוכנות ציטטה גורם סעודי רשמי שהוסיף כי השלטון הסעודי מגנה את יצירת הסרט.

 

הגורם הסביר כי מדובר "בחבורה לא אחראית של אנשים" שיצרה את הסרט שפגע במוסלמים בכל רחבי העולם. הגורם הבהיר כי ארצו מגנה מכל וכל את שורת הפגנות המחאה האלימות כנגד שגרירויותיה השונות של ארצות הברית ברחבי העולם הערבי.

 

 
פריצה לשגרירות בבנגאזי. "לא מצדיק פעולות אלימות"
פריצה לשגרירות בבנגאזי. "לא מצדיק פעולות אלימות" צילום : רויטרס
 

גם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, גינה את גל התקיפות נגד שגרירויות אמריקניות ברחבי העולם. פוטין פנה למנהיגים החדשים בעולם הערבי ואמר כי עליהם לקחת אחריות על הנעשה בשטחם. הנשיא הרוסי גינה את רציחתו של השגריר האמריקני בלוב ואמר כי על הממשלה הלובית לפעול כדי למנוע פעולות כאלו.

 

מוקדם יותר היום התייחס נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, לתקיפת השגרירות האמריקנית במצרים ואמר כי על הממשלה המצרית החדשה "לנקוט בצעדים שיעידו על לקיחת אחריות". בראיון לרשת טלוויזיה ספרדית, הבהיר הנשיא האמריקני כי מצרים היא "אינה אויבת של ארצות הברית, אך אינה בעלת בריתנו".

 

במהלך הלילה שבין יום שלישי לרביעי נהרג השגריר האמריקני בלוב במהלך מתקפה של פעילים אסלאמיים על הקונסוליה האמריקנית בבנגאזי. יחד עם השגריר נהרגו שלושה בני אדם נוספים.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.