לראשונה: שלוש אוניברסיטאות ישראליות ב-100 הטובות בעולם

 
עודכן 13:22 15/08/2012

דירוג שנחאי לשנת 2012, הסוקר יותר מ-2,000 מוסדות אקדמיים ברחבי העולם, דירג את האוניברסיטה העברית במקום ה-53, את הטכניון במקום ה-78 ואת מכון ויצמן במקום ה-93. בראש הרשימה ממוקמות שלוש אוניברסיטאות אמריקניות

 
 
 
 
 

הישג לאקדמיה הישראלית: למרות תלונות על תקציבים דלים ובריחת מוחות אל מעבר לים, מצליחות האוניברסיטאות הישראליות לחזק את מעמדן ולכבוש מקום של כבוד בעולם. על פי דירוג שפורסם היום (רביעי), שלוש אוניבסיטאות ישראליות מדורגות בפעם הראשונה בין 100 המוסדות האקדמיים הטובים בעולם.

 

בקרב המוסדות כחול-לבן מובילה האוניברסיטה העברית בירושלים, המדורגת במקום ה-53. מדובר בעלייה של ארבעה שלבים בדירוג לעומת השנה שעברה, ועלייה של 19 מקומות משנת 2010. בדירוג מדעי הטבע והמתמטיקה, מדורגת האוניברסיטה הירושלמית במקום ה-38 בעולם.

 

 
הטכניון. נכנס ל-100 הגדולות
הטכניון. נכנס ל-100 הגדולות צילום : דוברות הטכניון
 

הייצוג הישראלי השני ברשימה הוא הטכניון בחיפה שהגיע אל המקום ה-78 בדירוג שנערך מדי שנה על ידי אוניברסיטת ג'יאוטונג הסינית בשנגחאי ונחשב לאובייקטיבי ביותר. בשנה שעברה דורג הטכניון בקבוצת 102-150 האוניברסטיאות הטובות בעולם. בדירוג מדעי הטבע והמתמטיקה, מדורג המוסד מחיפה צמוד לעמיתו מירושלים, במקום ה-39 בעולם.

 

מכון ויצמן מופיע בפעם הראשונה ב-100 האוניברסיטאות המובילות בעולם, אחרי שטיפס גם הוא מקבוצת 102-150 האוניברסטיאות הטובות בעולם והתמקם במקום ה-93. אוניברסיטת תל אביב דורגה בין 150-101 האוניברסיטאות הטובות בעולם, אוניברסיטת בר-אילן ואוניברסיטת בן-גוריון בנגב דורגו בין 400-301 האוניברסיטאות - בדומה לאוניברסיטת טהרן.

 

 
אוניברסיטת בן גוריון. באותה הקבוצה עם אוניברסיטת טהרן
אוניברסיטת בן גוריון. באותה הקבוצה עם אוניברסיטת טהרן צילום : מיכאלי, ויקיפדיה העברית
 

בנוסף לדירוג כללי של האוניברסיטאות פורסם גם דירוג לפי תחומים: במתמטיקה דורגה האוניברסיטה העברית במקום ה-16 בעולם, אוניברסיטת תל אביב דורגה במקום ה-30 והטכניון במקום 51-74. בתחום מדעי הטבע והחקלאות דורגה האוניברסיטה העברית במקום ה-38, הטכניון במקום ה-39, מכון ויצמן ואוניברסיטת תל אביב דורגו במקום ה-75-51. המוסדות הישראלים זכו לדירוג מכובד במדעי המחשב: מכון ויצמן דורג במקום ה-12, הטכניון במקום ה-18, האוניברסיטה העברית במקום ה-27 ואחריה אוני' תל אביב במקום ה-29.

 

לאור הנתונים, אמר היום שר החינוך, גדעון סער, כי מערכת ההשכלה הגבוהה נמצאת כיום "במסלול של נסיקה לאחר העשור הקשה בו הייתה בעשור הקודם. אין ספק שלתוכנית הרב שנתית, ולתוספת התקציבית המשמעותית שניתנה למערכת בקדנציה הנוכחית יש משקל בחיזוקה של המערכת והעלאתה המחודשת לדרך המלך".

 

את ראשות הרשימה, כמו בשנים קודמות, תפסו האוניברסיטאות האמריקניות. בקרב 10 האוניברסיטאות הטובות ביותר בעולם, על פי הסקר שבחן במדדים קבועים לא פחות מ-2,000 מוסדות ברחבי תבל, נמצאות לא פחות משמונה מוסדות אמריקניים, כאשר אליהם נלווים שני מוסדות בריטיים. את השלישייה הראשונה תפסו האמריקנים כשבמקום הראשון הארוורד, ואחריה סטנפורד (מקום 2) ו-MIT (מקום 3). הייצוג הבריטי בעשירייה הראשונה הוא של אוניברסיטת קיימברידג' (מקום 5) ואוניברסיטת אוקספורד שסוגרת את העשירייה הראשונה.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.