נמל עתיק מלפני 2,300 שנה התגלה בעכו. "הנמל החשוב בישראל בעת העתיקה"

 
עודכן 13:01 17/07/2012

בתום שלוש שנות חפירה, ברשות העתיקות חשפו את אחד מהנמלים החשובים שפעלו בארץ ישראל בתקופת השלטון ההלינסטי בארץ. "נמצאו כלי חרס מרחבי נמלים בים התיכון", אמר קובי שרביט מרשות העתיקות

 
 
 
 
 

רשות העתיקות הודיעה היום (שלישי) כי גילתה נמל עתיק בעכו, המתוארך לתקופה ההלניסטית מלפני 2,300 שנה. החפירה התבצעה למרגלות חומת הים הדרומית בעיר, ובמקום התגלו אבני קשירה גדולות וממצאים מנמלים מרחבי הים התיכון והים האגאי. החוקרים טוענים כי מדובר בנמל החשוב ביותר בישראל בעת העתיקה וחצויים בשאלה האם מדובר בנמל צבאי או אזרחי.

 

 
נמל עכו העתיק
נמל עכו העתיק צילום : קובי שרביט, באדיבות רשות העתיקות
 

העדויות הראשונות לאפשרות קיומו של הנמל התגלו בשנת 2009, אז נחשף קטע רצפת אבן מאבני כורכר מסותתות וגדולות. רצפה זו, שנתגלתה מתחת לפני הים, עוררה שאלות רבות בקרב הארכיאולוגים, כאשר חוץ מההשערה שמדובר ברצפת רציף ימי, הועלתה האפשרות שמדובר ברצפת מבנה גדול.

 

למרגלות המתקנים נחשפה קרקעית הנמל הקדום, ושם מצאו החופרים את אבני הקשירה, וכן אלפי שברים של כלי חרס, בהם עשרות כלים שלמים וחפצי מתכת. זיהוי ראשוני של כלי החרס העיד כי מקורם של רבים מהחפצים באיים בים האגאי, ובהם רודוס וקוס, כמו גם נמצאו ממצאים מערי נמל אחרות השוכנות לחופי הים התיכון.

 

מנהל היחידה לארכיאולוגיה ימית ברשות העתיקות, קובי שרביט, אמר כי ככל הנראה מדובר בנמל ששימש לצרכים צבאיים. "בין הממצאים שגילינו היו אבני קשירה גדולות (300-250 ק"ג כל אחת), שהיו משולבות ברציף, ושימשו לקשירת כלי שייט שעגנו בנמל", אמר שרביט.

 

 
קערת חרס אופיינית לתקופה ההלניסטית
קערת חרס אופיינית לתקופה ההלניסטית צילום : קובי שרביט, באדיבות רשות העתיקות
 

"בימים האחרונים נחשף ממצא המעלה את הסברה שאנו חופרים חלק מהנמל הצבאי של עכו. המדובר בקטע רצפת אבן מרשימה שנחשפה בחלקה, ובמרכזה אבני מפולת אחדות. ניתן להניח שמדובר בממשה - מתקן המשמש להרמת ספינות אל החוף - כנראה ספינות מלחמה", הוסיף ואמר כי "רק המשך החפירות הארכיאולוגיות יאששו או יפסלו את האפשרות זו".

 

ברשות העתיקות טוענים שחלק מהנמל כוסה על ידי החומה העותמנית בעיר העתיקה של עכו, ויודעים כי לא יוכלו להמשיך ולחפור את האתר עד תומו. יחד עם זאת, בחלקי הנמל הנמשכים לכיוון הים תמשך החפירה, בניסיון לברר אם קיימת זיקה בין ההרס בנמל לחורבן שנעשה על ידי תלמי בשנת 312 לפנה"ס, להרס שנגרם במרד החשמונאים בשנת 167 לפנה"ס, או לאירוע אחר.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.