"ז'נבה לא פותרת את שאלת זכות השיבה"

 
לא מייחס חשיבות לחמאס. יאסר עבד-רבו (תצלומים: רויטרס)
לא מייחס חשיבות לחמאס. יאסר עבד-רבו (תצלומים: רויטרס)
 
עודכן 10:25 01/01/2004
כתב נענע בשטחים

בלעדי לחדשות נענע: יאסר עבד רבו מדבר על האיומים על חייו, על עמדתו ההפכפכה של ערפאת ועל מגעיו עם הקהילה היהודית בארה"ב

 
 
 
 
 
מחליף את בוש ושרון. הפגנת חמאס בעזה נגד הבנות ז`נבה (רויטרס)
מחליף את בוש ושרון. הפגנת חמאס בעזה נגד הבנות ז`נבה (רויטרס)
יאסר עבד רבו, שר ההסברה לשעבר ברשות הפלסטינית ושותפו של יוסי ביילין בעיצוב הסכם הבנות ז'נבה, משהה את שובו לרמאללה. יומיים אחרי פגישתו עם פאוול בארצות הברית, ממשיך עבד רבו לשבת בעמאן, בירת ירדן, ולעקוב מרחוק אחרי התסיסה בשטחים נגד הבנות ז'נבה, ונגדו באופן אישי. פעילי חמאס שורפים את תמונותיו, אישי ציבור פלסטינים מגנים אותו, ובישיבת המועצה המחוקקת הפלסטינית אתמול (שלישי) נעמד חסן חרישי, איש הפתח, וקרא להעמיד את עבד-רבו לדין, יחד עם כל הפלסטינים שהשתתפו בכינוס בז'נבה.

בראיון בלעדי לחדשות נענע אומר עבד רבו: "הכל אותו דבר. אינני מודאג, ואינני מחפש להיות גיבור התחנות הלווייניות".

מה היו המניעים שהובילו את יאסר עבד רבו לתמוך ביוזמה הזאת?

"לא מהיום אני בעד שלום. לאורך חיי הפוליטים השמעתי את קולי, ותמיד אמרתי שיש להבין את המציאות. האשימו אותי מספר פעמים שאינני בדרך הנכונה, אך אני משוכנע שזו הדרך אשר תשרת את בני עמי. אינני משרת אף מנהיג, גם לא את עצמי. השגת האינטריס של בני עמי, היא הדבר החשוב בעיני.

האם קיבלת את תמיכת ערפאת ואת ברכתו לפני הנסיעה לז'נבה?

עבד רבו מחייך בלחץ. "ערפאת שלח איגרת תמיכה וחיזוק שהוקראה במהלך הטקס בז'נבה, והאגרת שלו נשמעה בכל העולם, דבר שמעיד על כך שערפאת מייצג את הזרם המציאותי בקרב הפלסטינים בעולם".

ואם ערפאת יאמר לך באחד הימים להפסיק את המהלך?

"אלוהים גדול".


חזרת מוושינגטון ביום שני, ועד כה אתה נמצא בירדן, האם עבד רבו חושש לחזור לרמאללה?

"בכלל לא".

ואינך חושש ממסע ההסתה בשטחים נגדך ונגד ההסכם? ההתנגדות הזאת מאיימת גם על חייך.

"אני מרגיש שלהבדיל מהצהרותיהם של מנהיגים שונים, ברחוב הפלסטיני מתרחבת התמיכה בהסכם ההבנות. כל ההתקפות ומסע ההסתה באים במסגרת העמדה המסורתית הישנה של מספר ארגונים, כולל מנהיגים בפתח אשר מתנגדים בהתמידה לכל יוזמות השלום מאז אוסלו ועד עכשיו.

"מה שכואב לי הוא שאין שינוי בעמדת הארגונים הללו, אשר צריכים להבין היטב שהם מעלימים עין מהמציאות והשינויים ההיסטורים שקרו במזרח התיכון, בבעיה הפלסטינית, וגם בזירה הבינלאומית. ועל כן אינני מתכוון לייחס אליהם חשיבות, ואינני מעוניין להיכנס איתם לעימות".
 

הממשל עשוי להחליף את מפת הדרכים בז'נבה

מאז הטקס בז'נבה מדגיש עבד-רבו שהיוזמה איננה אלא בבחינת הרחבה לסעיף מספר 3 בתכנית מפת הדרכים האמריקנית של בוש. "הסעיף מדבר על הקמת מדינה פלסטינית בשנת 2005, מבלי להתייחס לשאלה כיצד. בפגישה עם פאוול בארה"ב ביקשנו ממנו שארה"ב תהיה יותר פעילה ומעשית ביישום תוכנית מפת הדרכים, מכיוון שבלעדי מפת הדרכים הבנות ז'נבה לא יראו את האור".

אם כן, מר עבד רבו, חזרתם לארה"ב וביקשתם ממנה להתערב ולעשות את השלום?

"לא בדיוק. חזרנו להסכם שאותו קיבלו שני הצדדים, הישראלי והפלסטיני. ואיננו מציעים תוכנית חלופית אלא משלימה".

עשיתם את זה כדי לא להתעמת עם ארה"ב?

"בכלל לא. תראה, אנחנו לא פוליטיקאים חדשים. יש לנו מספיק מיומנות, ואנחנו לא תמימים. למעשה, אני רוצה לגלות לך שבעקבות הפגישות שקיימנו, מתארגנת קבוצת חברי קונגרס שמתכונת להעלות הצעת חוק שתדרוש מהממשל לאמץ את הסכם ז'נבה כמדיניות האמריקנית. הם יעשו זאת אחרי חופשת חג המולד".

האם אתה מאמין שהלובי היהודי בארה"ב יתמוך בכך?

"ביננו לבין הקהילה היהודית נפתח ערוץ משא ומתן, יחד עם הזרם הנוצרי המתון שנחשב לבעל השפעה, אני לא אומר שהגענו להסכמה שלמה, אך אני יכול להגדיר את המפגשים האלה כחיובים ומעודדים".

מה הוא הצעד הבא שאתם מתכוונים לעשות?

"להמשיך ולהשכנע את הרחוב הפלסטיני והישראלי, הערבי והאירופי באימוץ התוכנית".

זכות השיבה היא עניין מרכזי עבור הפלסטינים, וגם בארה"ב אמרת שתוכנית ז'נבה "אינה עונה על כל הזכויות של הפלסטינים".

"בדיוק כך. אבל אני שואל שאלה חשובה: האם מישהו סבור שישראל תחזיר חמישה מליון פליטים לתוך הקו הירוק"?הרחוב הפלסטיני ממשיך להתנגד להבנות ז'נבה. החמאס והג'יהאד מגדירים את ההסכם "אסון לעם הפלסטיני", ותמונותיהם של עבד רבו ויוסי ביילין נשרפות ברחובות, במקום תמונותיהם של בוש ושרון.

האבטחה מסביב ביתו של עבד רבו תוגברה, לאחר הירי אליו בשבוע שעבר, ומנהיגים ברשות אומרים שעבד רבו נפל במלכודת שהכין לו לא אחר מאשר יאסר ערפאת, שמבקש לקדם אינטרס אישי בהפעלת לחץ על שרון וממשלתו.

עבד רבו עצמו מאמין כי ראש הממשלה הפלסטיני, אבו-עלא, הוא שמיישר קו עם תכנית ז'נבה, וכי הם עוד ישתפו פעולה בעתיד. ולראייה, משלחת הפתח בקהיר סירבה לגנות את ההבנות, למרות דרישת החמאס.

יאסר עבד רבו צריך להתמודד עם כל ההתפתחויות האלו כדי למנוע את נפילתה של תוכניתו, כתוכניות רבות כל כך שהיו עד כה, ואת נפילתו שלו, כמו פוליטיקאים רבים כל כך.