ליצמן: המסתננים עולים 50 מיליון שקל בשנה

 
עודכן 16:10 31/05/2012

באירוע פרידה משני בכירי המשרד, טען סגן שר הבריאות כי הפליטים מאריתריאה וסודן מקבלים טיפול "על חשבון החלשים בישראל". רשות האוכלוסין: 2,031 זרים נכנסו לגבולות ישראל בחודש החולף

 
 
 
 
 

סגן שר הבריאות מצטרף למתקפה על הזרים: באירוע פרידה מבכירי המשרד שהתקיים בצהריים (חמישי), תקף יעקב ליצמן את העברת התקציבים לסיוע לנתינים זרים וטען כי אלה זוכים לטיפול רפואי על חשבונם של אזרחי המדינה.

 
ליצמן. "עוול שיש להפסיקו"
ליצמן. "עוול שיש להפסיקו" צילום: גור דותן, מרכז אוניברסיטאי אריאל (ארכיון)

"מערכת הבריאות סופגת מעל 50 מליון שקל בשנה למימון צרכי הבריאות של הפליטים מסודן ומאריתריאה, על חשבון החלשים בישראל", טען ליצמן. "זהו עוול שיש להפסיקו ואני קורא לאוצר להקצות משאבים מיוחדים לכך. זו מעמסה תקציבית המביאה לגירעון בבתי החולים. אין כל סיבה שאזרחי ישראל ישלמו מחיר יקר על כך. 'עניי עירך קודמים'".

 

דבריו של ליצמן מגיעים אחרי שמוקדם יותר השבוע פורסם בחדשות 10 כי בבתי החולים התלוננו על חובות שנוצרו בעקבות הענקת טיפול רפואי לפליטים ולמסתננים. כך למשל, בבית החולים איכילוב טענו כי החוב שנוצר בעקבות טיפול בזרים, שלהם אין ביטוח או הסדר רפואי כלשהו, נוצר חוב של 27 מיליון שקל. בבית החולים וולפסון טענו לחוב של 4 מיליון שקלים.

 

בתוך כך, רשות ההגירה והאוכלוסין במשרד הפנים פרסמה היום את נתוני כניסת המסתננים לארץ. על פי הדיווח בגלי צה"ל, ברשות ההגירה דיווחו של כניסתם של 2,031 זרים שהסתננו לארץ. למעלה מאלף מהמסתננים הגיעו מאריתריאה, כ-650 מסודן ולמעלה מ-200 ממדינות אחרות. מדובר בעלייה של כ-200% מהנתון המקביל במאי אשתקד. מתחילת השנה הסתננו לישראל כ-8,650 זרים.

 

מוקדם יותר היום התייחס נשיא המדינה, שמעון פרס, למתיחות בין תושבי דרום תל אביב לזרים המתגוררים באזור וקרא להימנע מגילויי גזענות ואלימות כלפי הפליטים והמסתננים. "אני מודע למצוקה של תושבי דרום תל אביב ומקומות נוספים, למציאות הקשה עמה הם נאלצים להתמודד. על המדינה מוטלת החובה לתת מענה חוקי ומעשי בנושא זה", הבהיר פרס.

 

"יחד עם זאת, על כולנו להוקיע גילויי גזענות וקולות הסתה. שנאת זרים עומדת בניגוד ליסודות היהדות. מחובתנו לכבד את הזר והאחר המצוי בקרבנו, תוך הקפדה ושמירה על זכויותיהם כבני אדם. כנאמר בספר דברים: 'ואהבת את הגר כי גרים הייתם בארץ מצרים'".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.