הח"כ האלמוני שמביך את מופז בדרך לפיצול

 
מזהים? ח"כ רוברט טיבייב שמתעקש להצביע נגד עמדת הקואליציה בה הוא חבר
מזהים? ח"כ רוברט טיבייב שמתעקש להצביע נגד עמדת הקואליציה בה הוא חבר צילום: רפי קוץ
 
עודכן 10:42 31/05/2012

רוברט טיבייב, הילד הרע החדש של קדימה שלא רבים מכירים, הספיק להצביע נגד עמדת הממשלה בה הוא חבר כבר שלוש פעמים. התנהלותו היא סימן נוסף לעריקה המסתמנת של 7 ח"כים מהסיעה, שרק מחכים לסיבה טובה • וגם: האם קואליציית הענק תאפשר לאופוזיציה המזערית לעשות את מלאכתה, ואיך נראית דמוקרטיה בעיני יאיר לפיד

 
 
 
 
 

הכירו את רוברט טיבייב. הוא אמנם מכהן כחבר כנסת כבר שלוש שנים וחצי, אבל תודו שלא נתקלתם בו יותר מדי במשך התקופה הזו. ובכן, לא עוד. תתחילו להתרגל ל"תקופת הזוהר" של טיבייב, שיעשה הכל על מנת למצב את עצמו כילד הרע של קדימה. בשלושת השבועות מאז הוקמה הקואליציה הרחבה, כבר הספיק טיבייב להצביע שלוש פעמים בניגוד לעמדת הממשלה, והיד עוד נטויה.

 

אתמול הייתה זו הצעת חוק של עמיר פרץ על הגדלת משכורות החיילים, הצעה שעליה חתומים 20 מחברי הכנסת של קדימה מהתקופה בה ישבו באופוזיציה. עמדת הממשלה הייתה להתנגד להצעה מטעמי תקציב, וכך אולצו החברים שחתמו על ההצעה להתנגד לה במליאה. כמה מהם לא היו מוכנים להתבזות.

 

כך, למשל, סירב שלמה מולה בתוקף להיכנס ולהצביע למרות ההפצרות מצד המצליפים הסיעתיים. "לא מוכן להתנגד לחוק הזה", אמר מולה למי שעלו לרגל לשולחן בו ישב במזנון הח"כים, בניסיון לדבר אל לבו. בניגוד למולה, טיבייב לא הסתפק בלחמוק מאולם המליאה, והגיע כדי לתמוך בהצעה. "הבהרתי גם בעבר שהתנהלותי עניינית ונאמנה לרוחה של קדימה, וכך יהיה גם בהמשך", כתב בהודעה שהפיץ לכתבים.

 

למופז זה כבר היה קצת יותר מדי. בתוך שעה מצא עצמו טיבייב בשיחת נזיפה אצל היו"ר, בה הבהיר לו מופז כי התנהגותו מסיבה נזק לאמינות של קדימה כחברה בקואליציה. בתור סנקציה, גזר עליו המשנה השלישי לראש הממשלה חודש של גלות מוועדות הכנסת ואסר עליו להעלות הצעות חוק.

 

 
מופז. שיחת נזיפה ועונש לחבר הסיעה הסורר
מופז. שיחת נזיפה ועונש לחבר הסיעה הסורר צילום : דוברות קדימה
 

במפלגת העבודה מיהרו לקפוץ על המציאה. יו"ר הסיעה, בוז'י הרצוג, הודיע כי יאפשר לטיבייב להגיש הצעות חוק על המכסה של העבודה, בתנאי שאלה יתאמו את הקו הסיעתי. שאלתי אותו למה הוא מנדב לטיבייב הצעות חוק, והוא השיב: "אני רוצה ליצור אופוזיציה בתוך הקואליציה".

 

בסביבת מופז רתחו מזעם על ההתנהלות של טיבייב. "אף אחד לא אמר שלא יהיו מחירים לקואליציה, אבל מכאן ועד להפוך את רוברט טיבייב לאידיאולוג - הדרך ארוכה. פתאום אנשים יודעים מי זה רוברט טיבייב. הוא חיפש לעבור לישראל ביתנו. אם מדברים על שרידות פוליטית, אז הוא הדוגמה המובהקת לכך", אמרו מקורבים ליו"ר קדימה. טיבייב הכחיש את הדברים ואמר בתגובה: "אני מצביע על פי עקרונותיי. 750 אלף איש הצביעו קדימה לא על מנת שניכנס לקואליציה כמו גנבים בלילה".

 

כך או כך, שאלת הפיצול כבר אינה שאלה של "האם", אלא שאלה של "באילו נסיבות". לפחות ארבעה חברי כנסת הודו השבוע בשיחות סגורות כי הם מתכננים את מהלך העריקה. תכניות המגירה קיימות והפרוצדורה פשוטה: שבעה ח"כים צריכים להגיע ליו"ר וועדת הכנסת, יריב לוין, ולבקש להתפצל. העניין הוא הטריגר. "לא נקום סתם מחר בבוקר ונתפצל", הסביר אחד מהם, שביקש לא להזדהות בשמו. "נחכה שיהיה פיצוץ על רקע אידיאולוגי, כמו גבעת האולפנה או חוק טל, ואז נפרוש מהקואליציה".

 

דבר אחד לא מסבירים החברים בקדימה: מה יקרה אחרי שיתפצלו? מי יעמוד בראש? מה תהיה האג'נדה? למה שמישהו יצביע להם? ייתכן שיש להם תשובות לשאלות הללו, וייתכן שלא. את הקלפים, מכל מקום, הם שומרים קרוב לחזה. דבר נוסף שצריך לזכור כשמדברים על פיצול בסיעה, הוא הגרעון העצום בו שרויה התנועה - למעלה מ-30 מיליון שקל, וזאת למרות שהמפלגה מתוקצבת בשלושה מליון שקלים בכל חודש על ידי המדינה. אם שליש מחברי הסיעה יתפלגו, הם יצטרכו לקחת איתם את החלק היחסי בגירעון. ייתכן שזה יגרום להם לחשוב פעמיים.

 

האם האופוזיציה תוכל לעשות את עבודתה?

בשבוע הבא יגיעו כל ראשי סיעות האופוזיציה המצומקת ללשכתו של יו"ר הכנסת רובי ריבלין. על הפרק: דרישות של האופוזיציה לשינוי הרכבי הוועדות, כך שיאפשרו לה לתפקד על אף גודלה המזערי. כך, למשל, בוועדה לביקורת המדינה, שהיא ועדה שנשלטת על ידי האופוזיציה על פי חוק, ישנו רק חבר כנסת אחד שלא מתוך שורות הקואליציה, וזה היו"ר אורי אריאל. הם דורשים גם את ועדת הכלכלה, השייכת באופן מסורתי לאופוזיציה.

 

 
ריבלין. "הרוב צריך לזכור שיום אחד הוא עלול למצוא עצמו במיעוט"
ריבלין. "הרוב צריך לזכור שיום אחד הוא עלול למצוא עצמו במיעוט" צילום : רפי קוץ
 

בנוסף, מבקשת האופוזיציה שיאפשרו לה לכנס דיונים מיוחדים בהשתתפות ראש הממשלה כאשר רק 20 חברי כנסת חותמים על בקשה כזו, ולא 40 כפי שהיה נהוג עד כה. מדובר בבעיה, שכן שינוי כזה דורש שינוי חקיקה, ולקואליציה לא דחוף במיוחד לאפשר לאופוזיציה לכנס דיונים שתכליתם הבכתו של ראש הממשלה. עם זאת, ריבלין כבר הבהיר כי יעשה הכל על מנת למצוא פתרונות שיאפשרו לאופוזיציה לעשות את עבודתה.

 

"הרוב צריך לזכור שיום אחד הוא עלול למצוא עצמו במיעוט", הסביר יו"ר הכנסת את גישתו הממלכתית. גם באופוזיציה יש מי שמודים בשקט כי יו"ר הקואליציה אלקין אכן עושה מאמצים על מנת להגיע להבנות. "אבל אם לא נקבל את מה שאנחנו דורשים, שזה בשורה התחתונה כלים להיאבק בתקציב הבא - נלך לבג"ץ", איים הרצוג.

 

הדמוקרטיה על פי לפיד

נאום בחירות במקום הרצאה
נאום בחירות במקום הרצאה צילום: דף הפייסבוק של יאיר לפיד

בשבוע שעבר הגיע יאיר לפיד לדבר עם סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים, במסגרת הרצאה שכותרתה הייתה "הקשר בין פוליטיקה לתקשורת". בפועל היה זה נאום בחירות לכל דבר ועניין. כשהגיע לנושא שינוי שיטת הממשל, אמר לפיד כי הוא מציע שלא ניתן יהיה להפיל ממשלה, אלא ברוב של שני שליש מחברי הכנסת.

 

כלומר, לשיטתו של לפיד, קואליציה שהחלה להתפורר ואיבדה את הרוב בכנסת, אבל יהיו לה עדיין 41 חברי כנסת נאמנים, תוכל לסיים באין מפריע ארבע שנות כהונה. מכאן, שסיטואציה שבה שליש ישלוט על שני שליש לא נוגדת את הדמוקרטיה, על פי לפיד. אם זו "הפוליטיקה החדשה" שבה מתגאה מעל כל במה מי שעיגן את עצמו בתקנון כשליט המפלגה שהקים עד שנת 2020, הרי שהפוליטיקה הישנה נראית לפתע כמו אופציה לא רעה בכלל.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.