איראן טוענת כי חשפה וירוס חדש: "אחד האיומים המורכבים ביותר שנתגלו אי פעם"

 
עודכן 17:43 28/05/2012

מומחי אבטחת המחשבים האיראנים שחשפו את הוירוס טענו כי מדובר בסוג מסוכן הרבה יותר מתולעת ה"סטוקסנט" שפגעה במחשבים באיראנים בשנה האחרונה. "הוירוס חזק יותר מקודמו ויכול היה להיווצר רק על ידי מדינה או גוף גדול אחר", הסבירה חברת אבטחת מידע רוסית

 
 
 
 
 

"פיתוח וירוס בסדר גודל כזה אפשרי רק על ידי מדינה או גוף גדול אחר". חוקרי אבטחת מידע איראנים טוענים היום (שני) כי חשפו וירוס התוקף מחשבים ברפובליקה האיסלאמית. על פי החוקרים הוירוס הנקרא "פליים" דומה מאוד לוירוס התולעת "סטוקסנט" שפגע במחשבים באיראן במהלך השנה האחרונה.

 
כור בטהרן. "וירוס חזק יותר מסטוקסנט"
כור בטהרן. "וירוס חזק יותר מסטוקסנט" צילום: רויטרס

 חברת אבטחת המידע הרוסית "קספרסקי" אמרה כי ככל הנראה הוירוס נמצא בפעולה מאז חודש אוגוסט 2010. בחברה נאמר כי נראה שהמתקפה הייתה במימון מדינה, אך לא נמסר דבר באשר לזהות המדינה. "מדובר באחד האיומים המורכבים והמסוכנים ביותר שאי פעם נתגלו".

 

 על פי גורם בכיר בחברה הרוסית הוירוס החדש אינו מיועד לגרום נזק פיזי, אלא פשוט לצבור כמויות עצומות של מידע רגיש וסודי. לדברי החוקרים שגילו את הוירוס הוא מסוגל לגנוב מידע רגיש, להעביר צילומי מסך ולהעתיק סיסמאות הגנה. הוירוס מתפשט ברשתות שבהן פועלים מחשבים נגועים או מועבר דרך התקני USB נגועים. לטעת החוקרים הוירוס החדש מסוכן בהרבה מהוירוס הקודם.

 

"תוצאות הבדיקות שערכנו תומכות בהשערה כי הוירוס פותח על ידי סוכנות ממשלתית של מדינה בעלת תקציב ואמצעים גדולים", אמר חוקר וירוסים במעבדה באוניברסיטת בודפשט שבהונגריה. "ייתכן ומדובר בנדבך נוסף בלוחמת הסייבר העולמית", המשיך.

 

המשרד האיראני הממשלתי הממונה על תחום הייסבר פרסם אזהרת אבטחה ובה נאמר כי סביר להניח שהוירוס "פליים" הוא שאחראי לסדרת התקלות ואיבוד המידע שהתרחשו במחשבים ומערכות ברחבי המדינה.

 

בחודש נובמבר האחרון דיווחה איראן כי הותקפה על ידי וירוס חדש בשם "דוקו". ראש ארגון ההגנה האזרחית של איראן, גולאם רזא ג'לאלי, אמר כי המדינה ייצרה תוכנת אנטי וירוס המגנה על מערכות תוכנה וחומרה של "מרכזי ממשל" נגד הווירוס החדש. 

 

בעקבות פעולת התולעת דווח בחודש נובמבר 2010 כי איראן נאלצה להשהות את תכנית הגרעין שלה, אחרי תקלה שהתגלתה במערכת הצנטריפוגות. בטהרן טענו כי התולעת לא גרמה נזק רב והאשימו את ישראל ואיראן במתקפה. לאחר מכן, טענו גורמים בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כי התקלה תוקנה ותוכנית הגרעין חזרה למסלולה.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.