תחקיר: הקושי שבקבלת מכשיר שמיעה בישראל

 
עודכן 23:29 29/04/2012

בשנת 2010, משרד הבריאות הוציא לפועל רפורמה בקבלת מכשירי השמיעה. אולם במקום לסייע, הרפורמה רק סיבכה וסרבלה את התהליכים. ואם זנ לא מספיק, יש מי שמנצל את הקשישים כדי להוציא מכשירי שמיעה במרמה

 
 
 
 
 

(4:31 דקות)

כל ישראלי שלישי מעל גיל 65 זקוק למכשיר שמיעה. אולם למרות הסבסוד של משרד הבריאות, התהליך לקבלת המכשיר המיוחל ארוך ומסורבל. יש גם מי שמנצל את הקשישים כדי למשוך מכשירי שמיעה במרמה.

 

בשנת 2010 משרד הבריאות הרחיב את סל הבריאות ב-3,000 שקלים לכל אוזן, כ-41 מיליון שקלים בסך הכול. אבל מה שהיה אמור להקל על המטופלים גורם לסרבול.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

רוב האוכלוסייה המבוגרת שזקוקה למכשירי שמיעה חברים בקופת החולים הכללית, שם הוסיפו לתהליך הארוך שקבע משרד הבריאות ביקור אצל קלינאי תקשורת, דבר שגורם להמתנה בתורים ארוכים. הרפורמה שהייתה אמורה להיטיב עם המטופלים, תפסה את קופות החולים לא ערוכות לגידול המהיר בביקוש למכשירי השמיעה.

 

חוזר מנכ"ל משרד הבריאות קבע שתהליך רכישה של מכשיר שמיעה לא יארך יותר מ-60 יום. אבל מתהליך פשוט ומהיר, קבלת מכשיר שמיעה הפכה למסע ארוך ומייגע, שעלול להימשך אפילו שמונה חודשים.

 

המצב הכאוטי של שוק מכשירי השמיעה בישראל גורם גם לניצול קשישים. לקופת חולים כללית הגיעו דרישות לתשלום עבור מכשירי שמיעה של אנשים שנפטרו. בבתי אבות, חברות פרטיות ביצעו בדיקות שמיעה וככל הנראה הזמינו מכשירי שמיעה על שמם של הקשישים.

 

בעקבות פניית חדשות 10, מתייחס סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, לרפורמה שהייתה החזון שלו.  "לא אתן שייקח כל כך הרבה זמן", מודיע סגן השר. "שמיעה זה חלק חשוב ביותר. אנחנו נעשה את הכול שכל הרפורמה שעשינו תהיה ותבוצע בצורה הטובה ביותר".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.