מסע מיוחד אל הסיפורים שמאחורי ההמנונים הישראלים: "יש לנו עם מוסיקלי"

 
עודכן 22:09 25/04/2012

רגע לפני יום העצמאות, יצאו המשוררים, המלחינים והמבצעים למסע בעקבות חמישה המנונים ארץ ישראליים והסיפור שמאחוריהם. מתי כספי, שהלחין את "ימי בנימינה" מסביר את סוד הקסם של השיר: "הגעגוע לימי התום יישאר תמיד"

 
 
 
 
 

(8:55 דקות)

מאחורי השירים שנכנסו לזיכרון הקולקטיבי הישראלי, נמצאים מקומות ואנשים אמיתיים. חמישה שירים כאלה הובילו את היוצרים והמבצעים למסע מיוחד בעקבותיהם.

 

מתי כספי, שהלחין וביצע את שירו של אהוד מנור "ימי בנימינה", יצא יחד עם אלמנתו של מנור, עפרה פוקס למסע בגיבורת השיר- בנימינה. "יש משהו בחוויות הילדות שהוא דומה אצל כולם", אומר כספי. "הגעגוע לימי התום נשאר תמיד".

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10  

 

 

בהר החרמון, התאספו חיילי להקה צבאית סביב הפזמונאי של השיר "מלכות החרמון", יובב כץ, והאזינו לסיפור שמאחורי השיר. "אני הייתי קצין סיור של סיירת ג'יפים שלחמה בסיני, היו קרבות מאוד קשים, כשאנחנו שומעים ברדיו על כיבוש רמת הגולן, שמתי את עצמי בדמיוני פה", סיפר להם.

 

 

 

הביצוע המוכר של ירדנה ארזי לשירו של יורם טהרלב, מתעורר לחיים על רקע הנופים שהיוו את ההשראה לשיר "אתה לי ארץ". טהרלב הדריך את ארזי בהר הכרמל ונחל יגור, שם גדל. "שירי האהבה הגדולים ביותר שנכתבו בארץ, התרחשו בחיק הטבע", קבע.

 

אבל לא רק לחיק הטבע יש מקום של כבוד בזמר הישראלי. דני רובס, שכתב את "לא נרדמת תל אביב", מקבל תגובות על השיר הזה עד היום, 25 שנה אחרי שכתב אותו. "תל אביב בחרה בשיר הזה כשיר המאה, כאשר זה בכלל לא שיר אהבה לעיר. זה שיר על אנשים שמחפשים אהבה בעיר שלא מאפשרת את זה", הוא מסביר.   

 

גם המשורר מאיר ויזלטיר גם שם את תל אביב במרכז שיר כתב, ושהפך ללהיט בשילוב הלחן של שלמה גרוניך. "זה באמת הפך להיות תו זיהוי שלי", מודה גרוניך, "כשאני הולך ברחוב אנשים מתחילים לשיר לי את זה ואז אתה אומר לעצמך - יש לנו עם מוסיקלי".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.