תחקיר: עשרות גששים בדואים מעורבים בהברחות סמים וריגול

 
עודכן 21:55 21/04/2012

המקרה של סא"ל עומר אל-הייב, שישב עשר שנים בכלא על הברחת סמים ומסירת מידע לחיזבאללה, הוא רק קצה הקרחון. "בתקופתי נעצרו מעל ל-35 גששים שהיו מעורבים פיזית בהברחות", אומר שמי כהן, מפקד המשטרה הצבאית לשעבר. הגששים המעורבים בהברחות נדרשים גם למסור מידע על צה"ל, מידע ששימש את חיזבאללה במלחמת לבנון השניה

 
 
 
 
 

(13:13 דקות)

בשבוע שעבר שוחרר מהכלא סגן אלוף עומר אל-הייב, שגורש מצה"ל אחרי שהורשע בסחר בסמים וריגול למען חיזבאללה. תחקיר "המגזין" חושף, כי פרשת אל-הייב היא רק קצה הקרחון. עשרות גששים בדואים מעורבים בסחר בסמים והעברת מידע לחיזבאללה, והצבא מעלים עין.

 

מדי שנה מתגייסים לצה"ל בין 300 ל-400 בדואים, רובם מגיעים ליחידת הגששים. תרומתם של החיילים האלה לא תסולא בפז. תמיד ראשונים, לא פעם הקריבו את חייהם למען המדינה, אלא שבתוך היחידה צמחו בעשורים האחרונים לא מעט עשבים שוטים.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 
עומר אל-הייב
עומר אל-הייב צילום: המגזין עם אשרת קוטלר בנגל

"צריך לשאול את מפקדיו של אל-הייב מדוע הוא המשיך להתקדם בדרגות", אומר עו"ד שמי כהן, לשעבר מפקד מצ"ח. "מספר שבועות לפני הקידום שלו לדרגת סא"ל, קודמי בתפקיד הניח את המידע הזה על שולחנו של אלוף הפיקוד וראה זה פלא, כמה שבועות לאחר מכן, למרות הידיעות המודיעיניות, הוא מקבל את הדרגה".

 

"בתקופתי נעצרו מעל ל-35 גששים שהיו מעורבים פיזית בהברחות", מוסיף כהן. "בגבול מצרים, במשולש הגבולות מול ירדן ובעיקר בגזרת לבנון. לדעתי, יש עוד עשרות רבות שלא תפסנו".

 

שיטת הפעולה פשוטה ומסוכנת. סוחרי הסמים הלבנונים יוצרים קשר עם הגששים, המכירים היטב את אזור הגבול ונקודות התורפה במערך ההגנה הצה"לי. חיזבאללה, ששולט בכל מה שקורה בדרום לבנון, מתנה את הסכמתו לסחר בסמים באספקת מידע מודיעיני על צה"ל. כך, נדרש הגשש להעביר לסוחרי הסמים ידיעות, כ"מס" לחיזבאללה. אל מול התופעה הזאת, צה"ל מעדיף להפנות את המבט לצד השני.

 
לוחמי חיזבאללה בלבנון. "המידע הגיע מתוך צה"ל"
לוחמי חיזבאללה בלבנון. "המידע הגיע מתוך צה"ל" צילום: רויטרס

"יש פה כישלון מאוד גדול ברמה הפיקודית של המפקדים של אותן גזרות", קובע כהן. "אנחנו לאורך שנים אפשרנו את התהליך הזה, טיפחנו את העשבים השוטים האלה".

 

"ידעתי שראשי פיקוד הצפון, שחוגגים איתם בחאפלות ובמקומות כאלה, יודעים שעל האנשים שאיתם הם חוגגים יש הצטברות של מידע קשה ביותר", מספר ד"ר רונן ברגמן, לשעבר חוקר מצ"ח. "חשבתי שהחיבור הזה הוא לא ראוי. הקורבן האמיתי של הגששים ומשפחותיהם, למען מדינת ישראל, והקיפוח המתמשך של העדה הבדואית, נכנסו לתוך הקלחת הפוליטית הזאת והרתיעו במידה רבה את הגורמים הבכירים ביותר בצה"ל, במשטרה, בדרג הפוליטי מלעסוק בנושא הזה".

 

ב-12 ביולי 2006 התברר המחיר הכבד של עצימת העין. ישראל חוזרת לסיבוב לחימה נוסף בלבנון, אלא שהפעם הצד השני הגיע הרבה יותר מוכן.

 

"פיסות המידע תורגמו מבצעית על ידי חיזבאללה"

"צה"ל מופתע מאוד מהיקף הידע המודיעיני שיש לחיזבאללה אודות צה"ל", אומר ברגמן. "המידע הזה מופק מהאזנות, תצפיות וגם משורה של סוכנים שחיזבאללה הפעיל בישראל. יש מסמך שלם שיחידת המודיעין של חיזבאללה מפיקה עלינו, מסמך מדהים שמי שקורא אותו אומר: לא יכול להיות שזה בא סתם מהאוויר, זה חייב לבוא מתוך סוכנים חיים. לדעת קהילת המודיעין הישראלית חלק מהסוכנים האלה גויסו מתוך צה"ל".

 

"פיסות המידע שהצטברו לאורך כל שנות ההברחה האלה הבשילו לכדי איזושהי תמונה שבסוף תורגמה מבצעית על ידי חיזבאללה", מחזק אותו כהן.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "כל ניסיון להכפיש ולהכליל את יחידת הגששים או כל יחידה אחרת בגלל מקרה חריג כזה או אחר הינו פסול ומקומם. גששי צה"ל משרתים את המדינה שנים ארוכות ותורמים רבות לביטחונה וימשיכו לפעול למען ביטחון ישראל".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.