משרד החוץ: החלטת אולמרט - כניעה לאיחוד האירופי

 
תפנית חדה מהמדיניות עד כה. שרון ואולמרט (רויטרס)
תפנית חדה מהמדיניות עד כה. שרון ואולמרט (רויטרס)
 
עודכן 10:35 25/11/2003
חדשות נענע

שר התמ"ס הורה לסמן מוצרים מהשטחים המיוצאים לאירופה; משרד החוץ: אולמרט העדיף את טובת התעשיינים למרות ההשלכות המדיניות

 
 
 
 
 
משרד החוץ תוקף היום (שלישי) את משרד התעשייה והמסחר ואת העומד בראשו, השר אהוד אולמרט, על ההחלטה לסמן מוצרים המיוצרים בשטחים ומיוצאים לאירופה.

במשרד החוץ טוענים שאולמרט נכנע ללחץ האיחוד האירופי, והעדיף את טובת התעשיינים למרות ההשלכות המדיניות של המהלך, שקובע, למעשה, כי ההתנחלויות אינן בתחום המדינה. אתמול אמרו גורמים במשרד, כי אולמרט "החליט לקבוע את גבולות הקבע של מדינת ישראל".

במשרד התעשייה והמסחר הבהירו היום כי המהלך תואם מראש עם משרד החוץ, ויצא לפועל לאחר ששר החוץ לא הצליח להגיע לפתרון בסוגייה מול האירופאים.

השר אולמרט, שנפגש אתמול עם ראשי האיחוד בבריסל, הודיע להם כי מעתה יוענק "אפיון גיאוגרפי" למוצרים המיוצרים בגדה המערבית, ברצועת עזה, במזרח ירושלים וברמת הגולן, אזורים הנכללים בהגדרת האיחוד האירופי של ה"שטחים". באיחוד טוענים כי מוצרים המיוצרים בשטחים אינם זכאים להטבות מכס, משום שהשטחים לא נכללים בתחומי מדינת ישראל.

לדברי אולמרט, הצעד לא נובע מנכונות ישראלית להבדיל בין ישראל לבין השטחים. הוא הדגיש כי עמדותיה המדיניות של ישראל לא ישתנו בעקבות המהלך וכי "כל מקום הוא ישראל". המהלך נועד, לדבריו, למנוע הטלת מיסים על כלל הייצוא של ישראל לאירופה, בסך של למעלה משבעה מיליארד דולרים.

מעתה יוטלו המיסים רק על מוצרים המיוצרים בשטחים. בתגובה קרא נשיא התאחדות התעשיינים, עודד טירה, לראש הממשלה, לפצות את אותם מפעלים שיחויבו במכסים.
 
הנכונות לסימון המוצרים מהווה תפנית חדה מהמדיניות בה נקטה ישראל בעבר. במשך זמן רב התנגדו ממשלות ישראל לדרישה ושר החוץ שלום אף חזר על עמדה זו במהלך ביקורו האחרון ביבשת.

בנקודה זו, הדגיש אולמרט, אין מחלוקת בין עמדת משרדו לבין עמדת משרד החוץ והשר שלום.

הצעד נובע מחשש כבד לגורל היצוא לאירופה מכל שטחי מדינת ישראל. זאת, לאחר שלאחרונה החלו מספר מדינות להקשות על היצוא הישראלי כולו. אירופה קולטת כשליש מכלל היצוא הישראלי.