הנשיא קצב מנסה להרגיע הסערה הציבורית שעורר

 
תינוק שנשבה. הנשיא קצב בין דתי לחילוני (לעמ)
תינוק שנשבה. הנשיא קצב בין דתי לחילוני (לעמ)
 
עודכן 09:28 24/11/2003
חדשות נענע

בנאום שנשא אתמול במשכנו כינה הנשיא את הציבור החילוני "תינוקות שנשבו"; במערכת הפוליטית הגיבו בחריפות; קצב היום: פקשוש

 
 
 
 
 
נשיא המדינה, משה קצב, הצליח לעורר סערה במערכת הפוליטית, בהתבטאותו בנושא יחסי דתיים וחילוניים. באירוע במשכן הנשיא כינה אתמול (ראשון) קצב את הציבור החילוני "תינוקות שנשבו" ואמר כי לא ניתנה לו האפשרות לבחור.

קצב קיבל אתמול את המלצות מועצת יח"ד, מועצה שהוקמה לפני שלוש שנים ועוסקת ביחסי חרדים, דתיים וחילוניים. המלצות המועצה עסקו בשיפור יחסי הדתיים והחילונים במדינה ונאומו של קצב עסק גם הוא, מן הסתם, בסוגייה הבוערת.

בנאומו אמר קצב כי "הדתי יכול לבחור דרך חילונית או דתית, אך החילוני אינו יכול כי יש לו רק דרך אחת להתחנך לפיה". קצב קרא למצוא את המכנה המשותף בין חלקי העם וציין עוד כי "בחברה מוסרית שפועל על פי המצפון והציווי המוסרי, אין הבדל בין דתי לחילוני".

שומעי הנאום נמנעו מלמתוח ביקורת על דברי הנשיא, אך במערכת הפוליטית געשו הרוחות. שר המשפטים, יוסף לפיד, אמר כי הנשיא קצב הוא עצמו תינוק שנשבה "בדעותיו הקדומות נגד הציבור שהוא רוב מניינו ובניינו של העם שהוא נשיאו".

יושבת ראש סיעת העבודה, חברת הכנסת דליה איציק, הגיבה גם היא בחריפות ואמרה כי אינה מבינה כיצד הנשיא "שאמור מתוקף תפקידו לייצג אם את החילוניים" יוכל כעת לעשות זאת "אם זו תפיסת עולמו".

למבקרי הנשיא הצטרפה גם חברת הכנסת זהבה גלאון ממרצ, שאמרה כי "הנשיא בחר לעשות דה-לגיטימציה למי שבחרו להיות חילוניים". ח"כ גלאו הוסיפה כי "אנחנו החילוניים מכבדים מאד את הדתיים וחיים מתוך גישה שאיש באמונתו יחיה".

בראיון לתכניתו של רזי ברקאי בגלי צה"ל נדרש הבוקר הנשיא קצב להבהרות בנוגע להתבטאותו. קצב אמר כי יש לקרוא את תמליל נאומו כדי לראות שמה שנאמר היו דברים מאד שקולים, מאוזנים ומדודים. עוד הוסיף קצב, כי הקריאה היתה הדדית למחנה הדתי ולמחנה החילוני, "אולי אפילו במידה נחרצת הדברים היו כלפי המחנה הדתי".

לשאלת המראיין אם "לא פיקשש" השיב קצב: "עצם העובדה שאתה מבקש הבהרה למונח תינוק שנשבה יש בכך משום.. פקשוש".
 
לדברי הפרופסור מנחם פרידמן, מהמחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטת בר אילן, המושג "תינוק שנשבה" הוא מושג משפת החכמים שמאפשר לציבור הדתי להתייחס בסובלנות, כלפי יהודי שאינו שומר מצוות.