מחקר חדש מגלה קשר בין צילומי שיניים לגידול במוח

 
עודכן 15:13 10/04/2012

מחקר חדש שמתפרסם היום, קובע כי קיים קשר בין צילומי רנטגן דנטליים לבין סוג של גידול שפיר במוח. הגידול, מסוג מנינגיומה, יכול להגיע לגודל של כדור טניס ולגרום לנזקים קשים. עם זאת, עורכי המחקר מרגיעים: "אין סיבה לדאגה"

 
 
 
 
 

מחקר חדש שמתפרסם היום (שלישי) קובע כי קיים קשר בין סוגים מסויימים של צילומי רנטגן דנטליים וגידולים במוח. הגידול עליו מדבר המחקר הוא מסוג מנינגיומה, הסוג הנפוץ ביותר, גידול השפיר שעלול לגרום לנזק רב. הוא יכול להגיע לגודל של כדור טניס, לגרום לכאבי ראש, בעיות בראייה ואובדן יכולת הדיבור והתנועה.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 
רופא שיניים. אין מה לדאוג
רופא שיניים. אין מה לדאוג צילום: אימג' בנק / Getty Images

על פי המחקר, המתפרס בירחון של אגודת הסרטן האמריקנית, לאנשים הסובלים מהגידול המדובר היה סיכוי כפול לעבור צילום רנטגן בנשיכה. מדובר בסוג צילום בו המטופל מחזיק את סרט הצילום במקומו על ידי נשיכת התווית.

 

המחקר השווה את מידת חשיפתם לצילומי רנטגן דנטליים של 1,433 מבוגרים הסובלים מהגידול, לעומת 1,350 נבדקים בריאים. ממצא נוסף שהתגלה הוא הקשר בין צילום רנטגן פנורמי, הנפוץ פחות, ובין מנינגיומה.

 

לנבדקים אשר עברו צילום דנטלי פנורמי לפני גיל 10, היה סיכוי גדול פי 4.9 לפתח מנינגיומה, מאשר לאלו שנחשפו לצילום בגיל מאוחר יותר. על פי המחקר, קרינה מייננת היא הגורם הסביבתי המוביל להיווצרותו של הגידול, וכי קרני רנטגן הן המקור המלאכותי הכי גדול של קרינה כזו.

 

פרופסור אליזבת' קלאוס, מנתחת מוח בכירה ומרצה באוניברסיטת ייל, אומרת כי הגורמים להתפתחות מנינגיומה עדיין לא מובנים כראוי. "לרוב, רק אחרי 20 עד 30 שנה מהחשיפה לגורם סביבתי כמו קרינה, מתפתח הגידול", היא הוסיפה. עם זאת, קלאוס קובעת כי אין סיבה לדאגה. "אני לא ממליצה להפסיק ללכת לרופאי שיניים, אבל זה משהו ששווה לדבר עליו".

 

אגודת רופאי השיניים האמריקנית ממליצה על שימוש בררני מאוד בצילומי רנטגן. עם זאת, בהצהרה רשמית מטעם האגודה נמסר כי ייתכן ונפלו טעויות במחקר. "התוצאות מסתמכות על דיווחי הנבדקים מתוך זיכרונם בלבד", נכתב בהודעה. "בנוסף, חלק מהמשתתפים עברו צילומי רנטגן לפני עשרות שנים, אז רמות הקרינה בצילומים היו גבוהות בהרבה".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.