מהשתתפות במבצעים נועזים למצולולת: סופה של הספינה "ניצן"

 
עודכן 23:30 08/04/2012

היא עגנה בישראל לפני 60 שנה ושימשה למשימות צבאיות מיוחדות במסווה של סירת דיג. היום הוטבעה הספינה "ניצן" מול חופי נהריה. עכשיו היא תשמש שונית מלאכותית ואטרקציה לצוללנים מכל העולם. מצלמות מיוחדות תיעדו את תהליך הטבעתה של הספינה הקשישה

 
 
 
 
 

(5:30 דקות)

הספינה "ניצן", הייתה בשנות ה-50 ספינת הדייג הגדולה ביותר בישראל. צה"ל השתמש בה במבצעים נועזים, אבל היום (ראשון) היא סיימה את תפקידה על פני המים, והפכה לאתר צלילה.

 

שבע בבוקר בחוף הים של נהריה. תום פלד ואנשי ההתאחדות הישראלית לצלילה מתכננים את סיום מבצע ההטבעה, שלקח להם כמעט שנה להוציא אל הפועל. לא פשוט להוציא אישורים להטמנה של גוש פלדה חלוד ששוקל כמה עשרות טונות בלב הים התיכון.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 » 

 
רגעיה האחרונים של הספינה "ניצן"
רגעיה האחרונים של הספינה "ניצן" צילום: חדשות 10 - צילום מסך

"התהליך היה קשה מאוד. זה לקבל אישורים מכל הרשויות הרלוונטיות שזה רשות הטבע והגנים ומנהל הספנות וחיל הים ועוד כל מני גופים", מספר לירון תירוש, מנכ"ל ההתאחדות הישראלית לצלילה.

 

כבר 10 שנים שבמדינת ישראל לא מאשרים להטביע כלי שיט, אבל לאחרונה המדיניות השתנתה וברגע שתשקע במים היא אמורה לשמש כשונית מלאכותית, אטרקציה לפלמידות ולוקוסים ובעיקר לצוללים מכל העולם. "רוב אתרי הצלילה בעולם הכי פעילים הם אתרים של ספינות טבועות", אומר תום פלד, מההתאחדות הישראלית לצלילה וממתכנני מבצע ההטבעה. "יש משהו מאוד מיוחד בחוויה בצלילה לספינה טבועה, כמו מתקן בלונה פארק תת ימי".

 

 

לגברת הזקנה העושה את דרכה האחרונה קוראים "ניצן". 25 מטרים אורכה, היא נבנתה בשנות ה-50 במספנות בגרמניה והגיעה לכאן יחד עם עוד כלי שיט כחלק מהסכם השילומים. אבל לפני שהיא הספיקה להטיל מכמורת אחת אל הים היא כבר חוילה והשתתפה במבצעים נועזים של צה"ל, במסווה של ספינת דייג. "מתחת לסיפון היו כננות לתותחים ומקלעים שהוסוו בצורה יפה", מספר אחד המשתתפים בהטבעה.

 
הספינה "ניצן". אגדה ימית ישראלית
הספינה "ניצן". אגדה ימית ישראלית צילום: חדשות 10 - צילום מסך

אחרי שעה ארוכה של גרירה, ניצן מתמקמת לאט לאט שני קילומטרים אל תוך הים, מול חופי נהריה. אחרי שניצן מתמקמת אנשי הצוות מתחילים לפעור חורים בדפנות הספינה. ברגע האמת, יהיה להם זמן קצר בלבד לנטוש את הכלי ולהותיר אותו לחסדי הים. הסירה במצבה הנוכחי נמכרה תמורת 120,000 שקלים להתאחדות הצלילה, פחות או יותר המחיר אותו הם היו מקבלים מסוחרי מתכות.

 

ואז זה קורה. אנשי הצוות נוטשים את הניצן והמים מתחילים למלא את בטן הספינה. השאלה היא כמה רוח לחימה נותרה בלוחות הפלדה של הספינה הישישה. "ספינות נועדו להיות מעל פני המים, לכן הן לא מוותרות בקלות ונותנות פייט חזק", מנבא משתתף במבצע. 

 

הכינו אותנו לציפייה ארוכה שלשעתיים או שלוש, אבל תוך דקות ספורות הים התיכון מכריע את הספינה ואוסף את הזקנה אל בין המצולות. במקום להפוך לחומר גלם, לאיזה פרוייקט בניה במזרח הרחוק, הניצן עוברת עכשיו לגלגול הבא שלה. מסירת דיג לכלי שיט צבאי במסווה ובחזרה היא תהפוך לאנדרטה חיה ולאטרקציה תיירותית תת מימית, סוף ראוי למי ששירתה את המדינה עשרות שנים.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.