רשמית: ישראל תרכוש מגרמניה צוללת דולפין שישית

 
עודכן 14:47 21/03/2012

שר הביטחון חתם על חוזה לרכישת צוללת מדגם דולפין שתצטרף לשתי הצוללות שכבר נבנות עבור ישראל בגרמניה. "חיל הים הופך לזרועו הארוכה של צה"ל", אמר ברק אחרי החתימה על ההסכם

 
 
 
 
 

שר הביטחון, אהוד ברק, ומנכ"ל משרדו, אודי שני, חתמו בצהריים (רביעי) על חוזה לרכישת צוללת שישית לחיל הים הישראלי מגרמניה. "ההסכם מבטא את עומק היחסים עם גרמניה ואת מחויבותה של ממשלת גרמניה לביטחונה של מדינת ישראל", טען ברק בטקס החתימה שנערך בבית שגריר ישראל בברלין.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 
מפקד חיל הים: "הגמישות המבצעית עתידה לגדול בעשרות מונים"
מפקד חיל הים: "הגמישות המבצעית עתידה לגדול בעשרות מונים" צילום: רויטרס

הצוללת מדגם דולפין, היא כלי שיט תת ימי מהמשוכללים בעולם, המסוגל לפי הפרסומים לשאת ראשי נפץ גרעיניים, ולהביא אותם ליעדים רחוקים. "חיל הים עובר בשנים האחרונות שינויים אסטרטגיים אשר מציבים אותו בחוד החנית של המערכה על ביטחונה של מדינת ישראל וכזרועו הארוכה של צה"ל", הוסיף היום ברק. "הצוללת השישית תהיה מכפיל כוח נוסף ליכולות ולעוצמתו של צה״ל ומדינת ישראל אל מול האתגרים ההולכים ומתעצמים".

 

בדברים שנשא אתמול בטקס סיום קורס צוללן, התייחס מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג, לרכישת הצוללת החדשה. "בהקשר האסטרטגי, במיוחד היום, אני שמח על האישור וחתימת החוזה על הצוללת השישית לחיל, 54 שנים לאחר הגעת הצוללות הראשונות לחיל הים. עוצמתה של הזרוע הארוכה והעמוקה של צה"ל ומדינת ישראל, והגמישות המבצעית הנגזרת מכך, עתידות לגדול עשרות מונים", אמר רוטברג.

 

בנובמבר האחרון אמר בכיר גרמני כי ההחלטה על מכירת הצוללת כוללת ספיגת 180 מיליון דולרים, כשליש מעלות הצוללת על ידי הסטתם לתקציב המדינה הבא. באותו חודש, דיווח העיתון "דר שפיגל" כי ממשלת גרמניה אישרה כי היא שוקלת לעכב את מכירת הצוללת, בהתאם להחלטת ממשלת נתניהו בנוגע לבנייה במזרח ירושלים. לפי הדיווח, גורמים בממשלתה של הקנצלרית, אנגלה מרקל, אישרו את הדיווחים שפורסמו בישראל על האיום הגרמני.

 

גרמניה החלה במכירת כלי שייט לישראל בראשית שנות ה-90, כתוצאה ממלחמת המפרץ הראשונה. צוללות "דולפין", מהן יש לישראל כבר שלוש בשירות מבצעי, מסוגלות לשאת גם ראשי נפץ גרעיניים. שתיים מהן מומנו לחלוטין על ידי גרמניה ואחת מומנה בחציה. שתי צוללות עדיין נמצאות בבנייה בגרמניה.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.