צרפת התייחדה עם הנרצחים: "היה יכול לקרות בכל מקום"

 
עודכן 12:31 20/03/2012

בשעה 12:00 עצרו בבתי הספר בצרפת את הפעילות לדקה אחת לזכר קורבנות הירי בבית הספר היהודי בטולוז. "הילדים שמתו הם בדיוק כמוכם", אמר נשיא צרפת לתלמידי חטיבת ביניים בפריז בה ביקר בעת דקת הדומייה. הלילה יוטסו גופות ארבעת ההרוגים לקבורה בישראל. סרקוזי לנתניהו: "נחושים לעצור את מבצע הפשע הנתעב"

 
 
 
 
 

תלמידי צרפת עצרו בשעה 12:00 את פעילותם ועמדו הבוקר (שלישי) לדקה אחת בדומייה לזכרם של ארבעת קורבנות פיגוע הירי בבית הספר היהודי "אוצר התורה" בטולוז. ביחד עם תלמידים בפריז עמד גם נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, שטען כי המקרה היה יכול לקרות בכל מקום במדינה. מחר לפנות בוקר ינחתו בארץ גופות הרוגי הירי לקראת קבורתן.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

 
דקת דומייה לזכר קורבנות הירי בטולוז בבית ספר יהודי בפריז, הבוקר
דקת דומייה לזכר קורבנות הירי בטולוז בבית ספר יהודי בפריז, הבוקר צילום : רויטרס
 

בעת דקת הדומייה הבוקר ביקר סרקוזי בחטיבת ביניים בפריז ונפגש עם תלמידים, עמם שוחח על אירועי אמש שגרמו לתדהמה ברחבי המדינה. "כל התלמידים וכל המורים מודאגים ממה שקרה בטולוז בבית ספר יהודי", אמר סרקוזי. "הילדים שנרצחו היו בדיוק כמוכם. המתקפה הייתה יכולה להתרחש בכל מקום, גם כאן. חשוב מאוד לחשוב על הילדים האלה, על המשפחות האלה". נשיא צרפת התייחס גם למצוד שנפתח בחיפושים אחר הרוצח והבהיר: "נעשה הכל על מנת לעצור אותו".

 

בהמשך היום צפוי חיל האוויר הצרפתי להטיס לארץ את גופותיהם של ארבעת ההרוגים - יונתן סנדלר בן ה-30, בניו גבריאל בן ה-3 ואריה בן ה-6, ומרים מונסונגו בת ה-8, בתו של מנהל "אוצר התורה" - על מנת להביאם לקבורה מחר בבוקר בהר המנוחות בירושלים. צוות של זק"א נשלח לצרפת לטפל בסידורי הטיפול בגופות והם שיפקחו על העברתן לישראל והבאתן לקבורה.

 

 
עובדי מועצת אירופה עמדו גם הם לדקת דומייה לזכר הקורבנות בטולוז
עובדי מועצת אירופה עמדו גם הם לדקת דומייה לזכר הקורבנות בטולוז צילום : רויטרס
 

בתוך כך, ברחבי העולם ממשיכים להביע זעזוע מהאירוע. ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, שיגר היום מכתב לסרקוזי ובוא הביע שאט נפש מהאירוע אותו הוא הגדיר "חסר הגיון". "אנשים בכל רחבי בריטניה נדהמים ואבלים מהמתרחש בצרפת ומחשבותיי נתונות לקורבנות, חבריהם ובני משפחותיהם", כתב קמרון. "אתה יכול לסמוך על תמיכתי בהתמודדות מול המעשים האכזריים, הפחדניים ומשוללי ההגיון האלה".

 

בצרפת, בינתיים, ממשיכים בחקירת הירי הקטלני שאירע אתמול בשעה 07:46 בבוקר, אז עצר רוכב קטנוע, לבוש שחורים וחובש קסדה, בפתח בית הספר וירה מטווח קצר בקורבנותיו. לפי העדויות, מחסום באקדחו של היורה בלם זמנית את מסע ההרג, אולם במהרה הוא החליף את נשקו ונכנס לבית הספר.

 

 
מורה מנחמת תלמיד בבי"ס יהודי בפריז, במהלך דקת הדומייה לזכת הקורבנות בטולוז
מורה מנחמת תלמיד בבי"ס יהודי בפריז, במהלך דקת הדומייה לזכת הקורבנות בטולוז צילום : רויטרס
 

אלפי בלשים, חוקרים ואנשי שירות הביטחון הצרפתי מנהלים את מה שמתואר כאחד המצודים הגדולים בתולדות המדינה. הנשיא סרקוזי הורה לשר הפנים קלוד גואן להישאר בטולוז עד שהרוצח יימצא."נכון להיום, אנחנו לא יודעים מי הוא היורה", אמר הבוקר גואן בשיחה עם תחנת הרדיו "אירופה 1". "אנחנו ממשיכים לעבוד ולחקור, אבל עד כה אין התקדמות".

 

לדבריו, בחקירת המשטרה עלה שהרוצח נשא על צווארו מצלמה קטנה. "זה אכן רמז שאמרו לנו עליו", ציין גואן. "לפי עד ראייה, מדובר כנראה במצלמת וידאו שהוא לבש ברתמה על גופו. עם זאת, אנחנו לא יודעים אם הוא תיעד את האירועים".

 

"היה סמוך ובטוח כי רשויות צרפת נחושות להביא למעצרו של מבצע הפשע הנתעב הזה ולשופטו בכל חומר הדין כמתחייב מחומרת מעשהו ומאכזריותו", כתב אתמול סרקוזי במכתב לנתניהו. "בביקורי במקום האסון בטולוז ובהשתתפותי בטקס הזיכרון שהתקיים בבית כנסת בפריז ביקשתי לבטא את הזדהותה ואת רגשי חמלתה של האומה הצרפתית כולה ואת רצונה הנחוש של צרפת שלא להותיר פשע כזה בלא עונש".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.