ונצואלה עוקפת את הסנקציות: תספק דלק למשטר אסד

 
עודכן 09:13 06/03/2012

כחלק מהמגמה לפעול בניגוד לסנקציות הכלכליות שהטיל המערב, תספק ונצואלה בפעם השלישית בחודשים האחרונים דלק לסוריה. "זוהי הבעת תמיכה בסוריה", אמר אחד המחוקקים. לפי ההסכם, בתמורה לדלק תקבל ונצואלה מוצרי מזון

 
 
 
 
 

הדיכוי האלים של המהומות בסוריה נמשך זה שנה אך מספר מדינות עדיין מביעות תמיכה בנשיא, בשאר אסד. אחת מאותן המדינות היא ונצואלה, שתעביר לסוריה משלוח שלישי של דלק. מחוקק בקרקאס אמר אמש (שני) כי ההחלטה לספק דלק למדינה המבודדת היא חלק מהבעת התמיכה בה.

 
אסד וצ'אבס. חברים טובים
אסד וצ'אבס. חברים טובים צילום: רויטרס

"המידע שיש בידינו הוא שה"נגרה היפוליטה", מיכלית הדלק, עוגנת בחוף בוונצואלה. לפני ההסכם, ונצואלה מוכנה להמשיך ולספק דלק", אמר חבר הפרלמנט עדל א-זאבאיאר אך לא הוסיף מתי המשלוח השלישי ייצא לדרכו. בחודש שעבר אישרה הממשלה בוונצואלה בפומבי כי סיפקה בחודשים האחרונים שני משלוחים של דלק לסוריה. המשלוח הראשון סופק בחודש נובמבר בשנה שעברה והשני בחודש פברואר, על ידי אותה מיכלית דלק.

 

בכך ייתכן שחתרה תחת הסנקציות הכלכליות שהטיל המערב על משטר אסד שנועדו להפעיל עליו לחץ אולם עד עתה לא הוטל באופן רשמי אמברגו נפט על דמשק. כמו כן, לא ידוע האם הדלק מסופק ל"סיטרול", חברת הנפט הסורית, אשר נכללת ברשימת החברות האסורות שהוציאו ארצות הברית והאיחוד האירופי.

 

"החלטת הממשלה שלנו היא להביע תמיכה מלאה בסוריה", הוסיף המחוקק הוונצואלי. במסגרת ההסכם בין המדינות, שנחתם ב-2010, תקבל ונצואלה בתמורה לאספקת הנפט, מוצרי מזון כדוגמת שמן זית. ההצהרה על המהלך מצד ונצואלה מגיעה בתקופה לא יציבה במדינה. הנשיא, הוגו צ'אבס, נמצא בימים אלו בקובה ומחלים מניתוח נוסף שעבר להסרת נגע בגופו. הוא עצמו תומך נלהב בסוריה ואיראן, כחלק ממלחמתו במערב אותו הוא מכנה "הברית האימפריאליסטית". בהיעדרו, גינה שר החוץ, ניקולס מאדורו, את הלחץ הבין-לאומי שמופעל על דמשק ואסד. 

 

במקביל, קרא הסנטור האמריקני ג'ון מקיין, שהתמודד מול הנשיא אובמה בבחירות לנשיאות, להפצייץ את סוריה כדי להפיל את משטרו של בשאר אסד. מקיין אמר כי זוהי חובתה המוסרית של ארצות הברית להוציא את אסד מהשלטון. קנדה הודיעה הלילה על סגירת השגרירות שלה בסוריה.

 

אתמול נהרגו לפחות 19 אזרחים בעימותים בסוריה כשלטענת האו"ם נהרגו בשנה האחרונה למעלה מ-7,500 בני אדם. נציגי הצלב האדום עדיין לא יכולים להגיע אל תוך שכונת באבא עאמר המופצצת בחומס כדי לחלץ את הפצועים הרבים ולהעניק סיוע הומניטארי.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.