חפשו אותה

 
אל תשאלי מה יונה וולך כתבה עליך בבלוג. שמר (צילום: יעקב סער, לע``מ)
אל תשאלי מה יונה וולך כתבה עליך בבלוג. שמר (צילום: יעקב סער, לע``מ)
 
עודכן 13:49 14/11/2003
עידו קינן

נעמי שמר היא המשוררת היחידה שאוסרת לפרסם את מילות שיריה באינטרנט; האתרים החוקיים מצייתים, הגולשים לא מבינים למה, אבל לפיראטיים לא אכפת; ונעמי שמר? היא בכלל לא מחוברת לאינטרנט

 
 
 
 
 
כמו מלכה המחכה לאלופהּ? מנהל שירונט, עידן טל
כמו מלכה המחכה לאלופהּ? מנהל שירונט, עידן טל
נעמי שמר היא סוג של משוררת לאומית. היא כתבה והלחינה מאות שירים. אחרי מלחמת ששת הימים, עלתה קריאה להפוך את "ירושלים של זהב" שלה להמנון המדינה. ב-87' זכתה בפרס ישראל. האישה שכתבה את המילים "אבוי לשיר אבוי לשיר אם אין לו אין לו הד" אוסרת להציג את מילות שיריה באינטרנט. ובכל זאת, אפשר למצוא את המילים הללו באתרים פיראטיים רבים. למרבה האבסורד, דווקא האתרים החוקיים, שמשלמים תמלוגים על פי חוק, מנועים מלהציג את שיריה.

חיפוש השם "נעמי שמר" באתר מילות השירים "שירונט" מחזיר רשימה ארוכה של עשרות שירים. לחיצה על כל אחד מהם מובילה להודעה: "נעמי שמר לא נתנה הסכמתה להצגת שיריה באינטרנט".

שירונט הוא אתר פיראטי שהפך חוקי בחודש האחרון, עם קבלת הרישיון מאקו"ם וחתימה על הסכם תמלוגים. מנהל שירונט, עידן טל, אומר שכשפצח במגעים עם אקו"ם, הודיעו לו שם מראש: שמר בחוץ, וזה לא פתוח למשא ומתן. לדבריו, מבין למעלה מאלף המשוררים ששיריהם מופיעים אצלו, שמר היא היחידה שלא הסכימה ששיריה יתפרסמו. מנהלת מחלקת ניו מדיה וזכויות העתקה באקו"ם, חני משה, מאשרת את הדבר: "בעבר היתה פניה אליה, והיא אמרה שהיא לא מסכימה לאינטרנט. היא היחידה שאמרה 'לא' בשלב זה. הזכות הזאת שמורה לכל יוצר. היא לא הסבירה לי למה".

"היום אני מקבל את מילות השירים מהאמנים עצמם", מספר טל. "יש שיתוף פעולה מאוד רציני עם המון אמנים. דיברתי עם [משורר נודע, שטל ביקש לא לחשוף את שמו – ע"ק] לפני יומיים, הוא שאל אותי כמה הוא צריך לשלם לי כדי שאשים את שיריו בשירונט. הוא לא היחיד".
 
החלטתה של שמר מעוררת סערה בקרב הגולשים. "אני מקבל המון פניות נזעמות, לא כלפי אלא כלפי נעמי שמר", מספר טל. "הנוסח הוא 'למה נעמי שמר לא מוכנה', ואפילו דברים משמיצים שאני לא רוצה לצטט אותם. כועסים עליה". "לא ייתכן שהיוצרת המופלאה הזאת לא תתיר את הצגת שיריה להמונים שגדלו עליהם בישראל", כתבה הגולשת רחלי בפורום שירונט, ושאלה: "מי בעד עצומה?". גולש אחר, רונן, מפנה את הכעס דווקא לאתר עצמו (שגיאות הכתיב במקור): "הנה הורסים לנו את האתר, האתר שירונט עבר להיות תחת חסות אקו"ם והנה אנו מיתבשרים שנעמי שמר לא מסכימה שהשירים שלה יופיעו בשירונט. ככה הלכו 200 שירים לאיבוד, אז במה הואילו חכמים??????". יוחאי כתב בצער: "שיריה של נעמי שמר הפכו מזמן לנכס צאן ברזל של התרבות הישראלית. היעדרותם מאתר שירונט היא ממש חור שחור!"

גם טל מצביע על האבסורד הזה: "זה די מצחיק, כי בעצם אומרים לנעמי שמר, 'בואי לשירונט ותקבלי כסף עבור הצפיות בשירים שלך. אם תגידי לא, את מעודדת אנשים ללכת לפיראטים, שממילא לא שמים עליך'".

למה לדעתך היא מתנגדת לפרסום השירים?
"אני מניח שהסיבות כלכליות, שהיא לא רוצה שזה יפגע במכירות הספרים".
 

נעמי שמר: "זה ממש לא מדאיג אותי"

נעמי שמר, למה את לא מרשה להציג שירים שלך באינטרנט?
שמר: "אולי יהיה לך קשה להאמין, אבל אני לא מחוברת לאינטרנט בכ-לל, ואני לא אוהבת ששירים שלי מופיעים בכל מיני מקומות. יצא ספר חדש שלי, קוראים לו 'סימני דרך', ואני אוהבת שאנשים שמחפשים את שירי קונים את הספר".

אבל השירים לא מופיעים רק באתר שיש לו רישיון מאקו"ם. באתרים אחרים הוא כן מופיע.
"אוקיי, אין לי שליטה על זה, אין לי יחס לזה, אין לי מושג בזה, אני לא מחוברת לזה, וכל מה שהיה לי להגיד לך – אמרתי".

את לא מרגישה שמקומך נפקד מהדור הצעיר שמתחבר לתרבות שלו לא מעט דרך האינטרנט?
"זה ממש לא מדאיג אותי".

לא מדאיג אותך שאין לך ייצוג בכלי תקשורת חשוב ומרכזי כזה?
"יכול להיות שבמשך הזמן אני אלמד להיות רגישה לדבר הזה, אבל הסברתי לך כבר שלוש פעמים, שלעת עתה זה לא קרה לי".

אפילו הבן שלך, אריאל הורביץ, נותן את השירים שלו באינטרנט.
"תשמע, אצלנו משפחה דמוקרטית: כל אחד כותב מה שהוא רוצה, ועושה מה שהוא רוצה".

מתבקש לומר כאן ששמר מפספסת בגדול: אם נלך לפי ההחלטה שלה, הרי שהתודעה התרבותית של הגולשים תצטרך להתעצב בלי שהם יכירו את המילים המלאות של שיריה. את הכסף הגדול היא ממילא לא תעשה על גבם. אבל באינטרנט, כמו באינטרנט, אין דבר כזה שאין דבר כזה. שמר לא מרשה לפרסם את השירים באתר רשמי ומוסדר? מיד ממלאים את החלל הזה האתרים הפיראטיים. זה אמנם לא חוקי, אבל איך אפשר לכעוס באמת על האנשים שגם אם לא התכוונו לכך, עושים קצת כבוד לתרבות שלנו?