הסדר טיעון: רכבת ישראל הורשעה בגרימת מוות ברשלנות בשל התאונה ברבדים

 
עודכן 13:50 29/02/2012

ההסדר הושג לאחר שרכבת ישראל הסכימה ליטול על עצמה את האחריות למותם של שבעה בני אדם בתאונה סמוך לקיבוץ רבדים שבשפלה ב-2005. מדובר בהרשעה תקדימית של החברה בעבירה מסוג זה. כחלק מההסדר, אחד מהבכירים ברכבת, סורין שיוביץ, הורשע בעבירה של מעשה פזיזות ורשלנות והוטל עליו עונש של עבודות שירות. הרכבת תשלם קנס של כחצי מיליון שקלים

 
 
 
 
 

בית משפט השלום באשקלון הרשיע היום (רביעי) במסגרת הסדר טיעון את רכבת ישראל בעבירה של גרימת מוות ברשלנות, עקב התאונה הקטלנית ברבדים ביוני 2005, ותאונה שאירעה כשבועיים לאחר מכן במפגש אחוזם. מדובר בהרשעה תקדימית של רכבת ישראל בעבירה מסוג זה. לפי גזר הדין, תשלם הרכבת קנס בסך 527,100 שקלים.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 
התאונה ברבדים. 7 בני אדם נהרגו
התאונה ברבדים. 7 בני אדם נהרגו צילום: רויטרס (ארכיון)

התאונה התרחשה כאשר נהג משאית לא ציית לתמרור עצור, ועלה על המסילה כשהרכבת נמצאת במרחק קצר ממנו. שבעה בני אדם נהרגו בתאונה, בהם נהג המשאית ונהג הקטר. 248 נוסעים ברכבת נפצעו, בהם 46 במצב קשה. בתאונה במפגש אחוזם נפצע קשה נהג הקטר ועוד 63 נוסעי נפצעו בדרגות חומרה שונות.

 

בנסיבות אלה הוחלט בזמנו על הגשת כתב אישום נגד רכבת ישראל עצמה ובכירים בה בגין כשלים ומחדלים שלהם הייתה אחראית הרכבת עוד בטרם התרחשות התאונה, כמו אי הצבת משגיח במפגש בין הרכבות ואי הקמת מחסום אוטומטי.

 

לאחר משא ומתן ארוך, שקדם לחתימה על הסדר הטיעון, הסכימה רכבת ישראל ליטול על עצמה האחריות למותם של הקורבנות באירוע. בפרקליטות ציינו כי ברגע שרכבת ישראל נטלה אחריות לגרימת מותם ברשלנות של הקורבנות באירוע, האינטרס הציבורי בא על סיפוקו.

 

בני משפחות ההרוגים קיבלו הודעה על הסדר הטיעון

כחלק מההסדר, אחד מהבכירים ברכבת, סורין שיוביץ, הורשע בעבירה של מעשה פזיזות ורשלנות והוטל עליו עונש של שירות לתועלת הציבור.

 

על פי הסדר הטיעון, לשיוביץ אין אחריות ישירה לגרימת התאונה, אלא הוא נושא באחריות לגבי חלקו בנוגע לאירועים שקדמו לתאונה. שיוביץ נידון לעבודות שירות. שני בכירים נוספים ברכבת, איליה וולקוב והראל אבן, נמחקו מכתב האישום.

 

בפרקליטות ציינו כי בטרם נחתם ההסדר הביאו את דבר קיומו לידיעת בני משפחות ההרוגים בתאונה, אשר בחלקם היו בקשר עמה במשך התקופה מאז התאונה. בית המשפט קיבל את הסדר הטיעון וגזר על הרכבת קנס גבוה בסך 527,100 שקלים שישולמו תוך 30 ימים.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.