האנציקלופדיה של ynet נפתחה – ונסגרה

 
 
עודכן 20:29 05/11/2003
עידו קינן

לינק ששימש את עורכי האנציקלופדיה לבדיקת השירות מהבית – דלף, וגרסת הניסיון של השירות היתה פתוחה לכולם. כמה שעות מאוחר יותר, נסגר השירות לגולשים מהארץ

 
 
 
 
 
האנציקלופדיה של ynet פתוחה לגולשים בישראל בחינם, כך גילה משתתף ברשימת התפוצה "דואר זבל". האנציקלופדיה, היחידה בסדר גודל זה ברשת הישראלית, יועדה במקור ללקוחות המשלמים של ynet בתפוצות. עורך ynet, יון פדר, אומר שמדובר בבטא (גירסת ניסיון), שתוצע בעתיד בתשלום לגולשים הישראלים.
 
האנציקלופדיה, שמכילה למעלה מ-6000 ערכים, פותחה במשך שנה וחצי על ידי צוות של כעשרה אנשים בניהולה של מיכל שכטר ובעריכתו של ד"ר עמנואל לוטם. היא נחשפה בדצמבר 02', כחודש לפני תחילת גביית התשלום מגולשי חו"ל. אלה היו קהל היעד המקורי של האנציקלופדיה משתי סיבות עיקריות: הם נזקקו לערך מוסף כדי להרגיש שקיבלו תמורה בעד דמי המינוי, ואנציקלופדיות בעברית פחות זמינות להם בחו"ל מאשר לתושבי ישראל.
 
עם זאת, ב-ynet הבינו שהמוצר המושקע עשוי להיות שימושי גם לתושבי הארץ, מכיוון שהוא האנציקלופדיה המקוונת העברית היחידה בקנה מידה גדול כל כך. שכטר אמרה לנו בינואר השנה כי לא מן הנמנע שהאנציקלופדיה תוצע בעתיד למכירה על גבי דיסק. כשנשאל פדר על התוכניות העתידיות של האתר, השיב: "שווה לשים לב לתכנים שאנחנו נותנים לחו"ל – אנציקלופדיה מקוונת הראשונה והיחידה בשפה העברית. ייתכן שנציע אותה לגולשים הישראליים".

לגולשים הישראלים, כמה צפוי, לא היתה שום כוונה לחכות לפריחת הדובדבן של ynet: ימים ספורים לאחר תחילת הגביה מחו"ל, הם כבר מצאו דרך לעקוף את ההגנות ולהיכנס לאנציקלופדיה מהארץ.

עכשיו, כאמור, פתוחה האנציקלופדיה לגולשים בארץ בחינם ובלי שום הגבלה. ב-ynet לא היתה כוונה לחשוף את האנציקלופדיה לכלל הגולשים, אלא לאפשר לעורכי האנציקלופדיה לבדוק אותה מבתיהם, אבל הלינק דלף החוצה. בשלב זה, אין כוונה לסגור את האנציקלופדיה, וכפי שהערכנו, ynet תשתמש בהשקה הכפויה על מנת לבדוק את תגובות הגולשים לשירות.

"אנחנו עובדים על האנציקלופדיה מזה זמן רב, ואכן בכוונתנו לחשוף אותה לגולשים מישראל במהלך החודשים הקרובים", אישר היום (ד') פדר בתגובה לפרסום. "בסופו של דבר היא תהפוך למוצר בתשלום, וזה יהיה למעשה שירות הפרימיום המשמעותי הגדול הראשון שאתר מסוגו של ynet, שפונה אל כלל האוכלוסיה, יציע לגולשים בישראל. אבל לפי שעה, מדובר במוצר בתהליך עבודה, שעדיין לא הסתיימה".
 

עדכון נוסף

כפי הנראה הספיקו ל-ynet התגובות אותן הם קיבלו ביום הראשון, משום שבמהלכו, נסגר האתר לגלישה חופשית ובמקומו מופיע עכשיו הכיתוב: "לגולשים שלום רב, האנציקלופדיה פועלת כעת בגירסת הרצה בלבד. בשלב זה, השימוש באנציקלופדיה אינו אפשרי לגולשים מישראל."