מאחורי הקלעים של המסעדות: מנות שעוברות מלקוח ללקוח ומטבחים מזוהמים

 
עודכן 21:47 02/02/2012

תחקיר של חדשות 10 בשיתוף עם האגודה לבריאות הציבור חושף מציאות מדאיגה של מה שקורה במסעדות שבהן כולנו אוהבים לאכול. תחקירנית שנשלחה לעבוד כמלצרית במספר מסעדות כשהיא מצוידת במצלמה נסתרת, תיעדה מנות בנות כמה ימים שמוצגות לסועדים כטריות וחתולי רחוב שנהנים מהשאריות. בדיקות מעבדה קפדניות אישרו – האוכל מלא בחיידקים מסוכנים. בעקבות התחקיר, סניף של "קפה הלל" בתל אביב נסגר

 
 
 
 
 

זהירות, מסעדות: תחקיר חדשות 10 ששודר הערב (חמישי) במהדורה המרכזית ובוצע בשיתוף האגודה לבריאות הציבור הביא לסגירת סניף "קפה הלל" ברחוב אבן גבירול בתל אביב. בנוסף, נחשפו בתחקיר נתונים מדאיגים על מספר מנות שמגישים לנו בסניפי רשתות של מסעדות פופולאריות - "מיחזור" מנות שעוברות מסועד לסועד, הצגת מנות כטריות למרות שהן בנות כמה ימים, מטבחים מזוהמים, ובדיקות מעבדה שמגלות חריגות גדולות מהתקנים ונוכחות של חיידקים במנות שמוגשות לנו.

 

במסגרת התחקיר, נשלחה התחקירנית גלי לב חיימוב לעבוד כמלצרית במספר סניפים של רשתות מזון פופולאריות, וזכתה להצצה על הנעשה במטבחים או בשטחי השירות של המסעדות. בחלק מהמסעדות הללו היא תיעדה באמצעות מצלמות נסתרות חריגות ברורות ומדאיגות מהנהלים.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

לעמוד הפייסבוק "אוכל קדימה אוכל" של נענע10 »

מבזקי חדשות בטלפון שלכם: סמסו "חדשות" ל-1397 »

 

בסניף רשת "קפה הלל" ברחוב אבן גבירול בתל אביב, למשל, תיעדו המצלמות הנסתרות מיחזור מנות. מנהלת המסעדה תועדה כשהיא מעבירה שאריות גבינה, מאפים וחמאה מארוחות בוקר של סועדים שהשאירו את הממרחים על הצלחת, למנה חדשה וטרייה כביכול של לקוחות אחרים. אותה מנהלת גם הנחתה את התחקירנית להציג עוגות כטריות בפני הלקוחות, על אף שחלקן מונחות כבר שבוע במקרר. בעקבות הממצאים הוחלט ברשת לסגור באופן מיידי את הסניף ולנקוט צעדים חמורים נגד הזכיינים.

 

בסניף רשת "למון גראס" באותו הרחוב תועד איפסון חומרי גלם בניגוד לנהלי משרד הבריאות. חומרי גלם ושאריות מסוגים שונים אופסנו באותם תאי קירור, באופן שעלול לגרום בין היתר להעברת חיידקים. בחלקה האחורי של המסעדה תועדו חתולי רחוב אוכלים משאריות המזון שנמצאו על הרצפה.

 

במקביל, נשלחו מנות מזון שהוזמנו ממספר מסעדות לבדיקת מעבדה קפדנית, שבחנה נוכחות קוליפורמים וחיידקים מסוכנים אחרים. על פי תוצאות המעבדה, בחלק גדול מהמנות אותרו חריגות דרמטיות מהתקן. כך, למשל, בסלט ירוק יפני שהוזמן מסניף של רשת "ג'פניקה" ברחוב דיזינגוף בתל אביב נמצאו בספירה הכללית למעלה מ-3 מיליון חיידקים, הרבה מעבר לתקן. בנוסף נמצאו באותה מנה יותר מ-30 אלף קוליפורמים, ושמרים ועובשים בהיקף זהה.

 

תגובות

קפה הלל: קיבלנו בתדהמה את הממצאים ואת התנהלות הזכיינים בסניפים המדוברים. הרשת תנקוט צעדים חמורים ובאופן מיידי תפעיל מערך מצוינות מזון. במסגרת לקיחת האחריות סניף אבן גבירול נסגר. תוצאות הבדיקות יפורסמו באתר הרשת בשקיפות מלאה. מדובר במעידה חד פעמית, שנגרמה על ידי הזכיינים הספציפיים של הסניפים המדוברים.

 

למון גראס: הרשת חרטה על דגלה מכירה של מזון טרי, איכותי ונטול סיכון בריאותי. הרשת מקדישה מאמצים שוטפים לשמור על רמת היגיינה גבוהה. הופתענו מהכתבה, ובכוונת הרשת לבצע כל פעולה נדרשת לצורך בדיקת הממצאים והפקת הלקחים הנדרשים. 

 

ריבר נודלס בר: הרשת נמצאת מיוזמתה תחת פיקוח, ליווי וייעוץ צמוד של מעבדה ורופא וטרינרי, אשר מבצעים באופן שוטף בדיקות מעבדה של איכות המזון וניקיון הסניף. הופתענו מאוד, שכן הרשת פועלת בשיטה של קבלת מוצרים על בסיס יום-יומי. לאחר קבלת תוצאות הבדיקות, נבדוק ונרענן את נהלי הסניף, לרבות דרך קבלת הסחורות.

 

BBB: כחלק משיפור מתמיד של תהליכי העבודה בארגון, קיים ברשת מערך אבטחת איכות הכולל בדיקות מעבדה קבועות אשר מיושם על ידי מעבדה מוסמכת ומוכרת של משרד הבריאות. ייתכן שאירע כשל נקודתי ביום בו בוצעה הבדיקה על ידכם, ולפיכך נבקש כי תציגו בפנינו את תוצאות הבדיקות במלואן על מנת שנוכל להשוותן לתוצאות הבדיקות שבידינו. אנו נפעל מיידית לתיקון הליקויים.

 

ג'פניקה: כל חומרי הגלם נקנים מספקים מורשים המאושרים על ידי משרד הבריאות ובעלי רישיון יצרן, והם מעובדים בתהליך איכותי והקפדה על שמירת המזון. אנו אף נבדקים בצורה קבועה על ידי מעבדות מורשות ותוצאותיהן טובות לאורך השנים. תיתכן תקלה נקודתית אשר תטופל במלוא תשומת הלב. כמו כן, העבירה הרשת בדיקת תוצאות מעבדה שבוצעו על ידה במועד אחר ונמצאו תקינות.

 

ברשת קופי בין סירבו להגיד.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.