תיעוד בלעדי: כך פעל הבנק המחתרתי בבורסה ליהלומים

 
עודכן 21:53 17/01/2012

בשקט בשקט פעל באזור בורסת היהלומים בנק מחתרתי, שגלגל עשרות מיליוני דולרים מדי יום. צילומים הנחשפים כעת מראים כיצד הוא פעל לכאורה. במקביל, מגילויים חדשים עולה כי הפרשה נחשפה בעקבות תלונת חבר בבורסה ליהלומים שנענה בשלילה לבקשתו להקים בנק מתחרה

 
 
 
 
 

במשך שנה תצפתו צוותי משטרה מיוחדים ואנשי רשות המסים על הבורסה ליהלומים לאחר שעלה החשד כי במקום פועל בנק מחתרתי שהוא כלי זמין ונגיש להלבנות הון בהיקפים של מאות מיליוני דולרים. בתמונות הבלעדיות המובאות היום (שלישי) נראה כיצד פעל הבנק ונחשפים גילויים חדשים על חשיפת הבנק, שהביאה למעצרם של 16 בני אדם, בהם שניים החשודים בניהול הבנק.

 

אך ראשית, כיצד עבדה השיטה? על פי החשד, אדם שרצה להוציא סכום כסף מסוים מישראל מבלי לדווח עליו היה מפקיד את הכסף בדוכן המרת כספים שעובד עם הבנק המחתרתי בבורסה ליהלומים. מנהלי הבנק היו יוצרים אז קשר עם אחד מסוחרי היהלומים שהיה מבצע עסקה פיקטיבית לקניית יהלומים עם חברה בחו"ל. אותו סוחר היה מעביר לחברה דרך בנקים לגיטימיים את אותו הסכום שהופקד בישראל כשהחברה הייתה מוציאה חשבונית פיקטיבית, הכסף היה זמין ללקוח מעבר לים והיהלומים מעולם לא יגיעו ליעדם.

 

לפי החשד, השיטה עבדה בשני הכיוונים - הכנסת כסף לישראל או הוצאתו מהמדינה. בתמונות הבלעדיות נראים אזרחים סינים שהגיעו לדוכן המרת הכספים שעבד לכאורה עם הבנק המתחרתי והזדהו כנציגיהם של 1,000 עובדים זרים מסין שנתנו להם את המשכורות שהרוויחו בישראל - סכום המוערך בשלושה מיליון שקלים - על מנת שיעבירו אותם מבלי לדווח למשפחותיהם בסין. בתמונות נראים הלקוחות פותחים את התיקים, מניחים את ערימות הכסף ונותנים לבעל המקום את פרטי החשבונות בסין.

 

כמו כן, כעת מתגלה שהפרשה נחשפה לאחר שגורם מתחרה ניסה להקים בנק מתחרה ונענה בשלילה. ככל הנראה, אחד מחברי הבורסה ליהלומים, הנחשבת למקום מסוגר וממודר, מבחין בפעילות הענפה של הבנק ופונה לנשיאות הבוסה בבקשה להקים בנק מתחרה לזה שקיים. אחרי שנענה בשלילה, הוא פונה למשטרה ואז נפתחה החקירה.

 

נשיא הבורסה, שנכנס לתפקידו לפני מספר חודשים, שלל את הדברים ואמר כי מדובר בחקירה סמויה שמתנהלת זה למעלה משנה. עוד הוא הוסיף כי הנהלת הבורסה שבה ומדגישה שמאז היווסדה היא "מקפידה על קוצו של יוד בהתנהלות האתית והמוסרית של החברה". עוד נאמר כי המשרד, (הבנק לכאורה -ס.כ), אינו משרד של חבר בבורסה ליהלומים.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.