אישום נגד הפורצים לחטמ"ר אפרים: אספו מידע על צה"ל והתפרעו בבסיס

 
עודכן 09:58 08/01/2012

לבית המשפט המחוזי בירושלים הוגש כתב אישום כנגד חמישה נאשמים, בהם נכדו של הרב כהנא, העומדים מאחורי התארגנות לסיכול פינוי מאחזים ולארועים בחטמ"ר אפרים לפני כחודש. הפרקליטות טוענת כי הם אספו דיווחים על תנועות הצבא, שחלק מהם הגיע מחיילים צה"ל בשירות פעיל באיזור יו"ש וכן אחראים באופן ישיר להתפרעות בחטמ"ר אפרים. היועץ המשפטי לממשלה עמד בראש הצוות שגיבש את כתב האישום

 
 
 
 
 

כתב אישום חמור הוגש הבוקר (ראשון) לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד חמישה צעירים בגין מעורבות ישירה בפריצה לבסיס החטיבה המרחבית אפרים לפני כחודש. פרקליטות מחוז ירושלים מייחסת להם עבירות של איסוף מידע בעל ערך צבאי, קשירת קשר להתפרעות, לכניסה למקום צבאי, להכשלת עובד ציבור וכן לאחריות ישירה להתפרעות בחטמ"ר אפרים. מכתב האישום עולה כי חלק מהדיווחים התבסס על מידע שנמסר על ידי חיילים בשירות פעיל, לעיתים מתוך בסיסי צבא.

 
חטיבה מרחבית אפרים. נגד ארבעה מהנאשמים היה צו מנהלי שאסר את כניסתם לגזרה
חטיבה מרחבית אפרים. נגד ארבעה מהנאשמים היה צו מנהלי שאסר את כניסתם לגזרה צילום: חדשות 10

החמישה הם עקיבא פנחס הכהן בן 27 מיצהר, אלעד מאיר בן 36 מחרשה, אפרים משה חייקין בן 18 מירושלים, נכדו של הרב מאיר כהנא מאיר אטינגר בן 18 מירושלים ודוד צבי אליהו בן 17 גם הוא מירושלים. כתב האישום שהוגש היום גובש במעורבות של הדרגים הבכירים ביותר בפרקליטות, ולאחר ישיבה בראשות היועץ המשפטי לממשלה.  

 

יש לציין כי הפרקליטות ביקשה לעצור אותם עד תום ההליכים המשפטיים נגדם. הם ביצעו את הפעולות נגד צה"ל למרות שנגד ארבעה מהם ישנם צווים מנהליים שהוציא אלוף פיקוד מרכז האוסרים עליהם להכנס לשטחי יהודה ושומרון.

 

מכתב האישום עולה כי שניים מהנאשמים הפעילו חמ"ל, בין היתר באמצעות מכשיר הטלפון הסלולרי שברשותם, וממנו קיבלו הודעות מאנשים שונים, אשר דיווחו להם על תנועת כוחות הצבא והמשטרה באזור יהודה ושומרון ועל כוונה לפנות מבנים ומאחזים. שני הנאשמים המבוגרים הפיצו דיווחים אלה לאחרים וקראו להם להגיע למקום הפינוי המיועד.

 

הדיווחים כללו, בין היתר, מידע על פריסת כוחות צבא, החלפת סדרי כוחות בתעסוקה מבצעית, התנהלות מבצעית של הכוחות בשטח וכן מספרי יחידות וגדודים הפרוסים במרחב. כמו כן, כללו הדיווחים מידע על פינוי צפוי של מאחזים. במסגרת הקשר תכננו הנאשמים לסכל את פינוי המאחזים, בין היתר ע"י התפרעות וכניסה למקום צבאי.

 

הציתו צמיגים ויידו אבנים על החיילים

בלילה שבין 12.12.11 ליום 13.12.11 תוכנן ע"י הצבא פינוי מאחז מצפה יצהר. לאור המידע שנאסף בחמ"ל ארגנו הנאשמים אוטובוס ובו פעילים, אשר יצא משכונת קרית משה, ליצהר. במקביל הם הורו לאנשים להגיע לאזור רמת גילעד, מקום בו סברו כי מתוכנן פינוי. לאחר שהגיע האוטובוס ליצהר הוא המשיך לקדומים והוריד את האנשים בתחנת דלק הסמוכה לבסיס חטמ"ר אפרים בקדום.

 

סמוך לשעה 23:30  הגיעו עשרות אנשים, בהם יושבי האוטובוס לכניסה לשער בסיס חטמ"ר אפרים, פרצו לתוכו והחלו להתפרע במקום. במהלך ההתפרעות, נפצע הסמח"ט במצחו, וכן נגרמו נזקים לכלי רכב צבאיים. בנוסף, חסמו המתפרעים את הציר המוביל לכניסה לבסיס באמצעות אבנים והבערת צמיגים.

 

במקביל, באזור רמת גילעד, יידו מתפרעים אבנים לעבר רכבי בטחון ורכבים צבאיים, בין היתר לעבר מפקד חטמ"ר אפרים, וכן על רכבים של תושבים פלסטיניים שנסעו באזור.           

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.