3 שנים לעופרת יצוקה: "אין מה להאדיר. האזרחים בעורף מאוימים הרבה יותר מהעבר"

 
עודכן 10:53 27/12/2011

למרות השקט היחסי ששורר בשנים האחרונות, תת אלוף במיל' מאיר אלרן, סגן ראש אמ"ן לשעבר ויועץ מיוחד לוועדת וינוגרד, לא רגוע. "זה רק עניין של זמן עד שתהיה התפרצות נוספת", הוא אומר בשיחה עם נענע10. גם מערכת כיפת ברזל לא ממש מעודדת אתו: "חמאס שיפר את הירי. אם ההצטיידות במערכת תמשיך בקצב הנוכחי, ייקח הרבה מאד שנים עד שנוכל לתת מענה הגנה מיטבי"

 
 
 
 
 

תת אלוף במיל' מאיר אלרן מודאג. כמי שהיה סגן ראש אמ"ן ויועץ מיוחד לוועדת וינוגרד, וכיום עוסק כחוקר בכיר בנושא העורף במכון למחקרי ביטחון לאומי, ברור לו שזה רק עניין של זמן עד שיפרוץ עימות נוסף, בצפון או בדרום. בראיון לנענע10, לציון שלוש שנים למבצע עופרת יצוקה, הוא משתף במסקנות המחקר שלו ומסביר מה להערכתו צופה העתיד: "ברור לחלוטין שהסיפור לא נגמר, לא בצפון ולא בדרום. זה רק עניין של זמן עד שבהיעדר הסדר מדיני, תהיה התפרצות נוספת".

 

ההרתעה, לטענת אלרן, עדיין תקפה: "כמו שאנחנו רואים בצפון מול חיזבאללה, גם מול חמאס, תוך כדי חריגות לא ניכרות, שלוש שנים לאחר עופרת יצוקה חמאס עדיין לא רוצה להתעסק אתנו". עם זאת, הוא סבור כי למעט ההרתעה, מבצע עופרת יצוקה אינו הישג ראוי לציון. "יש נטייה בקרב חוגים שונים להאדיר את עופרת יצוקה. למעט ההרתעה לדעתי אין מה להאדירו. בעימות עצמו הוא היה מוגבל, אבל בעתיד זה לא יהיה ככה. על פי התרחישים של פיקוד העורף, השאלה שנשאלת היא באיזו מידה אנחנו מוכנים", הוא מפרט.

 

המסקנה שלו היא כי נעשו שיפורים במכונות של החזית האזרחית, אך אם משווים זאת להתעצמות של האויב, זה לא מספיק. "המשמעות היא שהאזרחים בעורף מאוימים היום הרבה יותר מבעבר", הוא קובע ומפרט: ראשית, חמאס שיפר את טווח הירי שלו וגם את כמויות אמצעי הלחימה שלו. המלאי שלהם גדל בצורה משמעותית, ובנוסף הם משפרים את מקורות הירי. לטענתו, מקורות הירי כיום יותר מוסתרים ויותר מוגנים. דבר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא דיוק הירי. אלרן מסביר כי אם כעת ההתקדמות שלהם בנושא זה היא מעטה מכיוון שהם מעדיפים להתמקד בכמות על פני הדיוק, יש באפשרותם להצטייד בנשק מדויק יותר אם רק יחליטו כך.

 
תקיפה בעזה. "חמאס עדיין לא רוצה להתעסק אתנו"
תקיפה בעזה. "חמאס עדיין לא רוצה להתעסק אתנו" צילום : רויטרס
 

"אנחנו לא מאורגנים, אין גורם אחראי"

באשר להגנה על אזרחי ישראל, אלרן סבור כי מה שנעשה עדיין לא מספיק. המבצעיות של מערכת כיפת ברזל כמובן השתפרה, אולם לדבריו, מדובר בתהליך איטי מדי:  "אם ההצטיידות במערכת הזו תמשיך להיות בקצב שהיא מתבצעת עכשיו, ועל פי הבדיקה שלנו בכדי להגיע לכמות הסוללות הנדרשת לתת מענה גם לצרכים של צה"ל ולהגנה על מתקנים חיוניים בנוסף לאזרחים, זה ייקח הרבה מאד שנים. לא בטוח שיש לנו כל כך הרבה זמן, כי אם יהיו התפרצויות נוספות בשלוש השנים הקרובות נהיה במצב לא טוב ולא נוכל לתת מענה הגנה מיטבי כפי שמצופה".

 
תא"ל במיל' מאיר אלדר. "אין גורם אחראי"
תא"ל במיל' מאיר אלדר. "אין גורם אחראי" צילום: inss

גם תאום המערכות מאז עופרת יצוקה עדיין לוקה לדבריו בחסר: "אנחנו לא מאורגנים בצורה מסודרת, אין גורם אחראי, יש מריבות בין הגורמים ובין המשרדים הממשלתיים, והכשל בתקשורת בין פיקוד העורף, רשות החירום הלאומית ומערך הכיבוי- עלול להיות מסוכן מאוד".

 

לסיום, אלרן מתייחס גם לשינויים שהתחוללו במצרים בשנה האחרונה. הוא מציין כי אמנם אינו שותף לתחזית האפוקליפטית בנושא, אולם לאיש אין מושג לאן זה יתפתח. "עלולה להיות התחזקות של גורמי הקיצון אבל יכול להיות שגם לא, הדברים כמובן ישפיעו בשטח ההפקר (סיני)", הוא מסביר. "אני לא בטוח שאנחנו צריכים מיד לראות את הרכבת הדוהרת מולנו. מצרים ללא ספק נחלשת. אולי זה לא טוב לנו פוליטית אבל יתכן שזה דווקא טוב לנו צבאית".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.