תימן: מונה ראש ממשלה חדש מהאופוזיציה

 
עודכן 21:05 27/11/2011

סגן נשיא תימן, שקיבל לידיו את סמכויות השלטון מהנשיא שפרש עלי עבדאללה סאלח, מינה את מוחמד בסינדווה לעמוד בראשות הממשלה הזמנית שהוקמה עד הבחירות. בסינדווה היה מנהיג האופוזיציה שלחמה בסאלח במשך תשעה חודשים והביאה לפרישתו

 
 
 
 
 

ימים ספורים אחרי פרישתו של נשיא תימן, עלי עבדאללה סאלח, מונה הערב (ראשון) במדינה ראש ממשלה חדש. מינויו של מוחמד בסינדווה נועד להביא לסיום ההתקוממות העממית שנמשכת במדינה תשעה חודשים.

 
עלי  עבדאללה סאלח. שב לתימן ביום שבת אחרי שקיבל חסינות
עלי עבדאללה סאלח. שב לתימן ביום שבת אחרי שקיבל חסינות צילום: רויטרס

בתקשורת המקומית פורסם כי סגן נשיא תימן, עבד רבה מנסור חאדי, מינה את בסינדווה לעמוד בראש ממשלת המעבר שעל הקמתה הוחלט בשבוע שעבר, עם פרישת סאלח. ביום שישי הסכימו כלל גורמי האופוזיציה בתימן שבסינדווה יהיה זה שיעמוד בראשות הממשלה שתפעל במשך שלושה חודשים, עד לקיום בחירות ב-21 בפברואר.

 

בסינדווה היה האיש שעמד בראש הברית שהובילו אנשי האופוזיציה במהלך חודשי המאבק והיה זה אך ברור שהוא יהיה האדם שייבחר. הוא שימש שר החוץ בין השנים 1993 ל-1994.

 

ביום רביעי שעבר חתם סאלח בעיר ריאד על הסכם להעברת השלטון, בתום 33 שנים בתפקיד. במסגרת ההסכם, קיבל סאלח חסינות מהעמדה לדין וישמור על תפקידו עד שיורשו ייבחר. השלטון הועבר לסגנו שאולץ לקבוע תאריך לבחירות ולמנות ממשלה שבראשה יעמוד נציג האופוזיציה. ביום שבת שב סאלח לתימן.

 

סאלח בשבוע שעבר: המחאה - הפיכה

אחרי החתימה על ההסכם אמר סאלח כי ישתף פעולה עם הממשלה החדשה שתקום בצנעא. הנשיא התימני הפורש הזכיר וציין את המחיר שגבתה ההתקוממות העממית - מאות הרוגים - אך לא התייחס לדרישות המפגינים שקראו להדחתו. במקום זאת, הוא כינה את הפגנות המחאה נגד משטרו "הפיכה" ואמר שניסיון ההתנקשות בו במסגד בארמונו הוא "שערוריה".

 

במשך תשעה חודשים עקובים מדם התנהל מאבק אזרחי לעזיבתו של סאלח את השלטון. עד מהרה הפכו ההפגנות האזרחיות השקטות למלחמת שבטים בה לקחו חלק גם פעילים של ארגון אל-קאעדה המחזיק בתשתית חזקה במדינה. במהלך חודשים אלה גם נפצע סאלח עצמו כשארמון הנשיאות הופגז בידי חמושים. זמן קצר לאחר מכן הוא יצא לקבל טיפול רפואי בבית חולים בסעודיה אך שב חזרה לתימן.

 

סאלח נחשב לבן ברית משמעותי של ארצות הברית במזרח התיכון. במהלך השנים האחרונות סייע שלטונו של סאלח לארצות הברית במלחמתה בקני אל-קאעדה שצמחו בתימן, שלוחות שהיו אחראיות למספר ניסיונות פיגועים בארצות הברית ובמטוסים בשנים האחרונות.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.