הערכה: איראן מעורבת בהעברת טננבוים ללבנון

 
הסתבך בחובות וביקש לבצע עסקה שתפתור בעיותיו. טננבוים
הסתבך בחובות וביקש לבצע עסקה שתפתור בעיותיו. טננבוים
 
עודכן 09:47 23/10/2003
חדשות נענע

ככל הנראה, המודיעין האיראני העמיד מטוס להעברת החטוף לבירות; לפי החשד היה טננבוים שותף לעסקות הסמים של קייס עובייד

 
 
 
 
 
המודיעין האיראני סייע לחיזבאללה בחטיפת אלחנן טננבוים מאבו דאבי לבירות, כך מעריכים הבוקר (חמישי) גורמים במערכת הביטחון. לפי החשד, איראן מימנה את דירת המסתור באבו דאבי ממנה נחטף טננבוים ואת המטוסים בהם הוטס החטוף מאבו דאבי לאיראן ומשם ללבנון. במערכת הביטחון נבדק גם החשד כי טננבוים נחקר בטהרן במשך מספר ימים לפני שהועבר ללבנון.

גורמים במשטרה מסרו אמש כי לפי החשד בחצי השנה שקדמה לחטיפתו היה אלחנן טננבוים שותף לרוב עסקות הסמים של קייס עובייד, ערבי ישראלי שהיה מעורב בחטיפתו, בהן העסקה שבמהלכה נחטף.

בין העסקות בהן לפי החשד היה מעורב טננבוים, גם הברחת כמה עשרות ק``ג קוקאין מקולוביה לישראל. עסקה שסוכלה על ידי שלטונות ירדן. חשד נוסף הוא שבתקופה שקדמה לנסיגת צה``ל מדרום לבנון ניצל טננבוים את קשריו הצבאיים ונכנס ללבנון בכדי למכור ללבנונים תרופות שנקנו בארץ ושתוקפן פג. התקבלו דיווחים לפיהם לפני שנחטף נפתחו נגד טננבוים תיקים בחשד להונאה. בנו של טננבוים הגיב לדברים ואמר כי הם ``מופרכים וזדוניים``.

שר החוץ, סילבן שלום, אמר אמש כי ישראל קרובה יותר מאי פעם לעסקת חילופי שבויים עם החיזבאללה. שלום, המבקר בגרמניה, הוסיף כי ביקש מהקאנצלר הגרמני, גרהרד שרדר, להמשיך במאמצי התיווך הגרמניים. שר החוץ אמר את הדברים במהלך מסיבת העיתונאים בברלין לאחר פגישתו עם שר החוץ הגרמני פישר.
 

הערכה: טננבוים סומם ונחטף מאבו דאבי לביירות

בית המשפט העליון התיר אתמול לפרסם את נסיבות חטיפתו של טננבוים. בכך דחו השופטים, תיאודור אור, דליה דורנר ואסתר חיות, את ערעורה של משפחת טננבוים. עם זאת, לא יפורסמו פרטים שתפסול הצנזורה הצבאית. בית המשפט גם אסר לפרסם כל פרט מעברו הצבאי של טננבוים או פרטים שעלולים לפגוע בצנעת הפרט.

ממה שהתיר בית המשפט העליון לפרסם עולה כי טננבוים, אל"מ במיל` בן 57, הסתבך בחובות כבדים בשוק האפור, בעיקר בגלל הימורים, והתפתה לפני כשלוש שנים לבוא לדובאי לצורך עיסקה שהיתה אמורה לפתור את בעיותיו הכלכליות. הוא סומם ונחטף ללבנון, או שאיימו עליו ואילצו אותו להגיע לביירות.

ערבי ישראלי וסוחר סמים לבנוני הם החשודים העיקריים בסיוע לחטיפה שבוצע על ידי החיזבאללה. השניים הם קייס עובייד, בן למשפחה מבוססת מטייבה וקאיד בירו, בנו של אחד מסוחרי הסמים הגדולים במזרח התיכון. עובייד עצמו נמלט ללבנון לפני מספר שנים וכיום הוא משמש בתפקיד בכיר בחיזבאללה, ונחשב ל"יועץ לענייני ישראל" ולאחראי על חטיפות של חיילים ואזרחים מישראל.

בתחילת אוקטובר 2000 פיתה עובייד את טננבוים להפגש עם אנשי עסקים בבריסל שבבלגיה. למקורביו בארץ אמר טננבוים טרם נסיעתו, כי הוא צפוי לבקר גם בארץ ערבית וכי הוא בדרכו לסגירת עסקה גדולה.

ב-3 באוקטובר טס טננבוים לבריסל ומשם המשיך לאבו דאבי, באמצעות דרכון זר מזוייף. משם הגיע לביירות, ככל הנראה שלא מרצונו. לפי אחת הגרסאות, סוכנת חיזבאללה שהתחזתה לאשת עסקים פיתתה אותו להגיע ללבנון. גרסה אחרת אומרת שאנשי משמרות המהפכה האיראניות חטפו אותו לאיראן ומשם העבירו אותו ללבנון.

לאחר שנודע כי טננבוים נמצא בלבנון, נעצרו כמה מבני משפחת עובייד ונחקרו באשר לידוע להם על גורלו. בני המשפחה הודו שהם מקיימים קשר טלפוני עם הבן קייס אך טענו כי אינם יודעים דבר על האופן בו הגיע טננבוים ללבנון.

יצויין כי שלושה מבני משפחת עובייד נעצרו לפני כשנתיים בחשד לביצוע עבירות ביטחוניות, אולם על חקירה זו הוטל צו איסור פרסום. היום הגישה המשטרה, בהסכמת השב"כ, בקשה לבית משפט השלום בפתח תקווה, שיסיר את צו איסום הפרסום שהטיל על החשדות נגד השלושה, שני אחים ואחות.
 

המשפחה חששה שהפרסום יחבל בעסקת חילופי השבויים

לאחר פרסום החלטת בית המשפט העליון, אמרה אסתר, אחותו של טננבוים, לקול ישראל כי "הבקשה לצו איסור פרסום לא נעשתה בגלל שאנחנו יודעים משהו שאנחנו רוצים להסתיר. נהפוך הוא, אנחנו לא יודעים כלום. המשפחה לא יודעת כלום. הבקשה נעשתה כי גורמים שונים נתנו לנו להבין שכל פרט קטן ביותר שיפורסם, יכול לסכן את חייו". עורך דינה של המשפחה, רועי בלכר, אמר בתגובה לאישור הפרסום, "אני מקווה שטעינו והפרסום לא יגרום שום נזק לאלחנן ולסיכויי המשא ומתן על החזרתו".

לפני כשבועיים נענה בית המשפט המחוזי בתל אביב לבקשת 'הארץ' ו'ערוץ 10' כי הסוגייה תותר לפרסום, אך משפחתו של טננבוים ערערה על ההחלטה, וביהמ"ש העליון הוציא צו ארעי שאסר את הפרסום, עד להחלטה בעירעור. נציגת התביעה במשפט, דבורה חן, בירכה על החלטת בית המשפט ואמרה כי "על אזרחים ישראלים לדעת שאם הם מבצעים עסקאות עמומות, הם נחשפים ומסכנים את עצמם".

עורך הדין של עיתון "הארץ", פז מוזר, אמר לאחר מתן פסיקת השופטים "מבחינה משפטית ועקרונית בוודאי שמדובר בהצלחה. בית המשפט מחזק היום את זכותו של הציבור לדעת עובדות כשמדובר בנושא חשוב שכזה, נושא שבו יש דיון ציבורי נוקב ובעייתי מאוד".

במשפחה ביקשו למנוע את טירפוד עסקת השבויים עם החיזבאללה, במסגרתה אמור טננבוים להיות מוחזר לישראל יחד עם גופות שלושת החיילים החטופים. החשש הוא כי פרסום נסיבות חטיפתו עלול להקשות על הממשלה להוציא את העסקה לפועל. בני משפחתו של טננבוים אף הביעו חשש כי פרסום הפרשה עלול לגרום לכך שחוטפיו של טננבוים יערכו לו חקירות נוספות וימשיכו בעינויים.